Verheugen: Zbaľte sa a choďte na východ!

„Potešilo by ma, keby sa viac ľudí zo starších členských štátov odvážilo urobiť také kroky, ktoré by viedli k tomu, že by spoznali našich nových partnerov. Dokonca tu už v skutočnosti ani nejde o odvahu. Je však smutné, že na západe chýbajú vedomosti,“ povedal Verheugen, bývalý komisár pre rozširovanie (1999 – 2004), nemeckej agentúre DPA.

Aj keď súčasná hospodárska kríza prudko zasiahla nové členské štáty, Verheugen považuje rozširovanie za úspešné. „Napriek kríze, sme veľkým rozširovaním dosiahli náš politický cieľ – aby proces demokratickej transformácie v postkomunistických krajinách bol nezvratný. O tom to celé bolo.“ Nové členské štáty „stále hospodársky doháňajú a my sme vedeli, že to bude trvať dlhší čas. Predpokladal som, že minimálne jednu generáciu“.

„Od nových politických štruktúr v mladých demokraciách v strednej a východnej Európe nemôžete čakať, že budú také stabilné ako oveľa staršie, krízami testované demokracie v starých členských štátoch.“

Verheugen odmietol spojitosť medzi rozširovaním a očakávanou nízkou účasťou na európskych voľbách 4. – 7. júna. „Ľudia úplne nespravodlivo hľadajú obetného baránka a tiež si myslím, že fakt, že rozširovanie bolo politickým a ekonomickým úspechom nebolo dostatočne dobre odkomunikované.“

Podľa komisára, najväčším zlyhaním rozširovania v roku 2004 bola neschopnosť EÚ nájsť riešenie konfliktu na Cypre. Počas referenda grécka časť ostrova neočakávane odmietla mierový plán, ktorý sprostredkovala Organizácia spojených národov (OSN) a ktorý podporila turecká časť ostrova.

„Neočakával som to. Netajím sa tým, že to bolo jedno z najväčších politických sklamaní v mojom živote,“ povedal komisár. No dodal, že súčasné mierové rokovania medzi Grékmi a Turkmi dávajú nádej, že dospejú k riešeniu sporu.

Podľa komisára je potrebné, aby viac Európanov cestovalo smerom na východ únie. „Apelujem najmä na mladých ľudí v Európe – zbaľte sa a choďte na východ a pozrite si to na vlastné oči. Čím viac budeme jeden o druhom vedieť, tým silnejší bude pocit, že patríme k sebe,“ tvrdí Verheugen.