Verhofstadt má kvôli brexitu obavu o jednotu Únie: Zachrániť nás môže Farage

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Patrick Seeger]

Podľa hlavného vyjednávača Európskeho parlamentu pre brexit Guya Verhofstadta nie je odklad brexitu dosť dlhý na to, aby si ho Británia rozmyslela a ani dosť krátky na to, aby vytvoril tlak na schválenie dohody o vystúpení v britskom parlamente.

Guy Verhofstadt, šéf liberálnej frakcie (ALDE) v europarlamente na utorkovej (17. apríla) plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu vyjadril obavu, či nový, dlhší odklad vystúpenia Spojeného kráľovstva neohrozí doterajšiu jednotu členských štátov a európskych inštitúcií v otázke brexitu.

„Mám strach, že to ďalej len predĺži neistotu a nerozhodnosť. A zo všetkého najviac sa bojím, že to prenesie brexitový zmätok do Európskej únie,“ povedal Verhofstadt, ktorý je tiež hlavným vyjednávačom europarlamentu pre brexit.

Európska rada na minulotýždňovom mimoriadnom summite schválila flexibilný odklad brexitu do 31. októbra. Ak ale britskí poslanci schvália rozvodovú dohodu pred týmto termínom, Británia môže vystúpiť skôr.

Únia podľa Verhofstadta mala Mayovej poskytnúť len krátkodobý odklad. Ten, ktorý zvolili lídri členských štátov EÚ, podľa neho nie je dosť dlhý na „zásadné prehodnotenie brexitu“, čím mal na mysli jeho odvolanie alebo nové referendum. Súčasne, ako dodal, nie je ani dosť krátky na to, aby vytvoril tlak na prijatie dohody v parlamente. „A to je problém“.

Verhofstadt tiež trochu prekvapujúco priznal, že víta rozhodnutie bývalého lídra euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Faragea založiť nový politický subjekt. Farage na konci minulého týždňa oficiálne odštartoval kampaň Strany brexitu (Brexit Party).

Obava z jeho volebného úspechu v eurovoľbách podľa belgického expremiéra donúti Konzervatívcov a Labouristov rozhýbať sa v rokovaniach o spoločnom brexitovom kompromise.

„Nikdy som si nemyslel, že niečo takéto v živote poviem (…) ale zrejme jediná vec, ktorá nás môže zachrániť, je Nigel Farage,“ povedal Verhofstadt.

Veľká Británia sa bude musieť zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu, ak sa tamojšia politická scéna nedohodne na rozseknutí patovej situácie a Dolná snemovňa neodhlasuje Dohodu o vystúpení do 22. mája.

Európska únia sa pritom minulý rok už dohodla na prerozdelení kresiel v zákonodarnom orgáne EÚ v dôsledku brexitu. Po odchode Británie sa mal počet kresiel europarlamentu znížiť zo 750 na 704. Zvyšných 27 mandátov po britských zastupiteľoch si medzi sebou malo rozdeliť 14 členských štátov, ktoré sú v súčasnosti v Parlamente mierne podreprezentované. Jeden mandát navyše v momente brexitu pribudne Slovensku, keď miesto súčasných 13 si slovenskí voliči budú voliť 14 europoslancov.

Farage: Vyhrám buď európske alebo národné voľby

S Verhofstadtovým názorom prekvapivo súhlasil aj sám Farage. Jeho víťazstvo v eurovoľbách sa podľa neho dá zastaviť len tak, že sa Theresa Mayová a Jeremy Corbyn do 22. mája dohodnú na mäkšej forme brexitu, pričom Farage hovoril o trvalom členstve Spojeného kráľovstva v colnej únii a jednotnom trhu EÚ. V takom prípade by sa Británia nakoniec vyhla unijným voľbám.

„Ak sa to stane, moja Strana brexitu nevyhrá európske voľby, ale celkom určite potom vyhrá národné parlamentné voľby, pretože by to (dohoda konzervatívcov a labouristov) bola absolútna zrada voličov,“ nešetril sebavedomím pred europoslancami Farage.

Víťazom predchádzajúcich európskych volieb sa v roku 2014 v Brtiánii stal práve UKIP pod Farageovým vedením. Ziskal vtedy 27,5 percenta hlasov a 24 mandátov. Podľa prvého britského predvolebného prieskumu by jeho nová strana získala vyše 10 percent hlasov a skončila by vo voľnách tretia. Podľa britských analytikov ale preferencie Strany brexitu pred eurovoľbami ešte narastú.

Brexit ide do druhého predĺženia, Británia môže byť členom EÚ ďalšieho polroka

Po 29. marci a 12. apríli je novým oficiálnym dátumom brexitu 31. október. Ide o kompromisné riešenie odkladu britského vystúpenia, ktoré zohľadňuje obavy francúzskeho prezidenta, že Británia ako odchádzajúci člen EÚ bude blokovať unijný rozhodovací proces.

Flexibilný odklad, ktorý na minulotýždňovom mimoriadnom summite schválili lídri členských krajín EÚ, naopak, obhajoval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Európska únia by podľa Junckera z tvrdého brexitu, ktorý minulý týždeň hrozil, nič nezískala. Jediní, kto by z takej situácie ťažil, by boli „tí, čo neznášajú multilateralizmus a chcú podkopať svetový právny systém.“ Dodal, že EÚ stále počíta s možnosťou, že ju Británia opustí na konci októbra bez dohody.

„Mne sa dátum 31. októbra nepáči, je to môj posledný deň v kresle predsedu Komisie. Nemôžeme mať nočné rokovanie, pretože ja budem musieť o polnoci odísť, ale Donald (Tusk) bude môcť samozrejme ostať,“ žartoval Juncker.

Tusk: Nezabúdajte, že sa brexit dá zrušiť

Plenárnej schôdze sa zúčastnil aj Predseda Európskej rady. Tusk poslancov vyzval, aby nezabúdali na „sen“, že Británia by sa svojich snáh opustiť Európsku úniu mohla vzdať. Píše o tom agentúra Reuters.

Tusk zároveň zákonodarcov požiadal, aby vyčerpanie spôsobené rokovaniami o brexite neviedlo k unáhlenému rozhodnutie o odchode.

Tusk podľa svojich slov reagoval na slová lídra jednej z členských krajín z minulotýždňového mimoriadneho summitu v Bruseli, ktorý „rojkov“ varoval, aby si nemysleli, že „proces brexitu je možné zvrátiť“.

„V tejto pomerne ťažkej chvíli v našich dejinách potrebujeme rojkov a rojkov. Nemôžeme sa poddať fatalizmu. Aspoň ja neprestanem snívať o lepšej a jednotnej Európe,“ povedal Tusk vo svojom prejave. Tusk sa v minulosti opakovane vyjadril, že Británia má stále možnosť zostať v EÚ, pripomína Reuters.

Podľa Reuters nebolo bezprostredne jasné, ktorého lídra mal Tusk na mysli. Francúzsky prezident Emmanuel Macron však na minulotýždňovom summite podporoval len niekoľkotýždňový odklad, počas ktorého by sa Británia mala rozhodnúť, či Úniu opustí na základe dohodnutých podmienok alebo bez nich.