Verhofstadt nemá zatiaľ podporu liberálov na Barrosov post

Zdroj: Facebook, G.V.

Európski liberáli nie sú schopní sa nateraz dohodnúť na kandidátovi na predsedu Komisie, ktorý by mohol nahradiť José Manuel Barrosa po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014. 

Zdroj z kongresu liberálov, ktorý sa konal 8. až 10. novembra v Dubline pre EurActiv prezradil, že hoci je Verhofstadt najlogickejšou nomináciou, strana nemôže predložiť jeho kandidatúru, pretože bývalý dánsky premiér Rasmussen, ktorého mandát v NATO vyprší v roku 2014, je odhodlaný nahradiť Hermana Van Rompuya ako predsedu Európskej rady. 

Je nemožné, aby liberáli získali viac ako jeden z troch najvyšších pozícií, o ktorých sa navyše bude rozhodovať takmer súčasne. 

Rasmussenovo meno nikto počas kongresu v súvislosti s kandidatúrou otvorene nespomenul.

Zasvätení ale prezradili, že Verhofstadt na kongrese žiadal, aby liberáli na post šéfa EK nominovali spoločného kandidáta. Dve najväčšie európske politické rodiny, Strana európskych socialistov (PES) a Európskej ľudovej strany (EPP) už oznámili, že by radi vyberali kandidáta na Barossovo miesto ešte pred európskymi voľbami v júni 2014, aby zmobilizovali voličov.

Európska ľudová strana nominuje Tuska

Verhofstadt na kongrese vyhlásil, že od socialistov sa očakáva nominácia predsedu Parlamentu Martina Schulza a EPP bude pretláčať poľského premiéra Donalda Tuska. Preto by bolo podľa neho divné, keby sa liberáli nezapojili nominovaním svojho kandidáta.

Schulz je takmer istý kandidát. Avšak v prípade Tuska EPP je situácia nejasná, pretože pochádza z krajiny mimo eurozóny a jeho znalosť anglického jazyka nemusí byť dostatočná pre vedenie zložitých diskusií na najvyššej úrovni.

Kuloárne informácie naznačujú, že nájsť konsenzus o spoločnom kandidátovi bol problém. Jeden rečník dokonca obvinil Verhofstadta z toho, že usporiadal kongres na presadzovanie vlastnej kandidatúry. 

Verhofstadtovi odporcovia tvrdia, že menovať konkrétneho kandidáta v tak rannom štádiu môže byť kontraproduktívne. Častou výčitkou je, že ak má byť kandidát úspešný, nemôže mať veľa nepriateľov, čo pri Verhofstadtovi, ktorý si nekladie servítku pred ústa, neplatí.

Déjà vu

Môže sa stať, že Verhofstadt v kandidatúre o najvyššie výkonné pozície EÚ neuspeje už tretíkrát.

Bol kandidátom na predsedníctvo Komisie v roku 2004, vtedy ho ale odmietol britský premiér Tony Blair.

Vroku 2009 zase jeho politický podporovatelia dúfali, že ho na Barrosovo miesto vynesie koalícia liberálov, socialistov a zelených. Barrosa však podporili socialistickí premiéri zo Španielska a Portugalska.  

Kongres rozhodol, že liberáli sa pokúsia o spoločnú nomináciu v máji.  

EurActiv požiadal Rasmussenovu kanceláriu, aby sa vyjadrila k jeho údajnej ambícii uchádzať sa o najvyšší post v EÚ. Hovorkyňa NATO Oan Lungescu odpovedala: „Mandát generálneho tajomníka bol momentálne predĺžený o jeden rok, do júla roku 2014. Bol veľmi poctený dôverou a podporou preukázanou vládami spojencov NATO. Takže prácu má, dôležitú prác a na tú sa momentálne úplne zameral.“

Skorší dátum volieb do Európskeho parlamentu ako jún 2014?

O kandidátovi na post predsedu EK podľa Lisabonskej zmluvy hlasujú lídri EÚ kvalifikovanou väčšinou, pričom prihliadajú na výsledky posledných volieb do Európskeho parlamentu. O tomto návrhu potom hlasuje Európsky parlament, ktorý vymenovanie musí schváliť alebo zamietnuť. Ak absolútna väčšina poslancov kandidáta podporí, ujíma sa funkcie predsedu EK.

Európsky parlament však nemá dostatok času na mobilizáciu kvôli letnej prestávke a poslanci sa pravdepodobne nedohodnú pred septembrom. To nahráva Európskej rade.

Liberáli veria, že ak by sa voľby konali v máji a nie v júni, nový Parlament by mal čas na lepšiu organizáciu a mohol by zohrať v procese väčšiu úlohu. Podľa nich by sa mala voľba predsedu Komisie v ideálnom prípade uskutočniť v júli.