Verhofstadt povedie rokovania o brexite v mene europarlamentu

vyjednávač brexit farage

Za hlavného vyjednávača Európskeho parlamentu (EP) pre nadchádzajúce rokovania o brexite vymenovali dnes počas Konferencie predsedov v EP belgického europoslanca a lídra Aliancie európskych liberálov a demokratov (ALDE) Guya Verhofstadta.

Bývalý belgický premiér a líder štvrtej najvplyvnejšej frakcie v europarlamente po ustanovení do tejto funkcie uviedol, že je preňho česť reprezentovať Európsky parlament v nadchádzajúcich rokovaniach o odchode Británie z EÚ.

„Európsky parlament ako priamo volený orgán Európskej únie bude zohrávať ústrednú úlohu pri rokovaniach v oboch častiach – pri dohode o odstúpení od zmluvy v súlade s článkom 50 Zmluvy o EÚ a pri následnej dohode o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom,“ uviedol Verhofstadt v správe pre médiá.

Európska komisia (EK) koncom júla (27.7.) vymenovala za svojho hlavného vyjednávača v rokovaniach s Veľkou Britániou o jej vystúpení z EÚ bývalého podpredsedu EK a niekdajšieho eurokomisára pre vnútorný trh a služby Michela Barniera.

Farage: Je to urážka

Odstupujúci líder britskej populistickej strany UKIP Nigel Farage označil výber Verhofstadta za „urážku“.

„Neviem si predstaviť muža, ktorý by bol väčšou urážkou pre Britov, naše postavenie vo svete alebo pre samotný koncept demokracie stojacej na národných štátoch“, povedal Farage pre EurActiv.com.

„Som presvedčený, že s Verhofstadtom sa vystúpenie z EÚ udeje ešte skôr ako som si pôvodne myslel.“

„Nemohli vybrať muža, ktorý je viac negatívne naladený voči tomu, čo sa snažíme dosiahnuť. V európskom chráme federalizmu je on tým najvyšším kňazom. Ľudia ako ja pre neho nemajú hodnotu.“

Verhofstadt mal v minulosti s Farageom opakované strety. V jednej diskusii napríklad vyhlásil, že jeho plat europoslanca je najväčším mrhaním európskych peňazí.

Referendum o brexite zase prirovnal k „veľkolepému kohútiemu zápasu“ medzi ním a súčasným britským ministrom zahraničia Borisom Johnsonom.

Nie je to len Farage, ktorému sa výber Verhofstadta nepáči. „Ak chce Parlament vymenovať svojho vyjednávača, malo by to byť rozhodnutie väčšiny 751 europoslancov“, vyhlásil šéf frakcie Európsky konzervatívcov a reformistov Syed Kamall.

Menovanie Verhofstadta za Európsky parlament a Michela Barniera za Európsku komisiu ukazuje, že európske inštitúcie sa pripravujú na tvrdé rokovania.

Barniera britské médiá, v čase, keď bol komisárom zodpovedným za vnútorný trh, nazvali „pohromou londýnskej City“.