Verhofstadt: S Barrosom sa porozprávame v septembri

Po oficiálnom oznámení Rady, ktorým lídri formalizovali nomináciu José Manuela Barrosa, dal bývalý belgický premiér, líder skupiny euroliberálov Guy Verhofstadt jasne najavo, že Parlament sa nebude touto nomináciou zaoberať skôr ako na jeseň.

Napriek tomu, že Barroso už má formálnu nomináciu vo vrecku, bude musieť vopred zverejniť svoj program a diskutovať o ňom, tvrdí Verhofstadt. Je ale podľa neho nemysliteľné, aby Barroso prišiel k socialistom a povedal, že jeho prioritou je zamestnanosť a následne prišiel za zelenými a povedal, že jeho prioritou je životné prostredie.

Podľa hovorcu skupiny ALDE Neila Corletta bude musieť Barroso predstaviť svoj program a následne sa 8.-9. septembra -tesne pred septembrovou plenárnou schôdzou (15. septembra)-  stretne s lídrami politických skupín Európskeho parlamentu.

Budúci týždeň v Štrasburgu prijmú liberáli memorandum, v ktorom uvedú zoznam vecí, o ktorých si myslia, že by sa im nová Komisia mala venovať, predovšetkým s dôrazom na ekonomickú krízu. Memorandum chcú zaslať Barrosovi s konkrétnymi požiadavkami, o ktorých dúfajú, že sa im bude zo svojej pozície venovať, povedal Corlett.

Barrosov verejný program sa očakáva v priebehu nasledujúcich týždňov. Keď sa tak stane, liberáli s ním chcú začať diskusiu. Až na základe tohto procesu sa rozhodnú, či ho podporia v reálnom hlasovaní.

Stane sa tak, v prípade, že bude „stále jediným kandidátom“, povedal Corlett. Podľa neho  sa dovtedy môže objaviť aj nové meno. Trvá ale na tom, že v tomto momente nie je nijaký alternatívny kandidát.