Vetom viacročného rozpočtu pohrozilo aj Rakúsko

S blížiacim sa mimoriadnym summitom budúci týždeň, na ktorom budú štáty hľadať kompromis o viacročnom rozpočte EÚ na obdobie 2014 – 2020, krajiny vykladajú karty na stôl. Po Veľkej Británii, Francúzsku a Dánsku vetom pohrozilo aj Rakúsko ak nebudú splnené jeho požiadavky. Šance na schválenie návrhu sa tak zmenšujú.

Silný je zároveň tlak skupiny čistých prispievateľov, ktorí žiadajú celkové zníženie biliónového návrhu Európskej komisie o 100 až 200 miliárd eur. Rakúsky vicekancelár vetom pohrozil v prípade, že krajina nedostane rabat alebo ak budú znížené výdavky na poľnohospodárstvo. „Ak tieto podmienky nebudú splnené, potom zo strany Rakúska nebude dohoda a bude teda veto,“ povedal počas vysielania ORF.

Tvrdý postup krajiny počas vyjednávaní už avizoval aj rakúsky kancelár Werner Faymann, ktorý vyhlásil, že Rakúsko nebude pri rokovaniach iba bábkou len preto, že je malou krajinou.

„Vždy hovorím, nedovolíme, aby nás vydierali,“ povedal kancelár pre Die Presse. „Veľká Británia už nie je dôležitejšia ako Rakúsko. Nikto by nemal mať špeciálny vzťah k rozpočtu EÚ,“ vysvetlil.

Vicekancelár však nevylúčil, že Rakúsko bude musieť do rozpočtu prispieť viac, kým kancelár zašiel ešte ďalej, keď povedal, že všetky štáty so silnými ekonomikami by mali platiť viac.

„Niekto nemôže mať nízku nezamestnanosť a skvelé hospodárske výsledky bez toho, aby to nemalo dôsledky na platby. Musíme počítať s tým, že to bude drahšie a nie lacnejšie,“ vysvetlil Faymann.

Zároveň dodal, že Rakúsko by bolo pripravené vzdať sa rabatu, len ak by tak urobili aj ostatné krajiny s cieľom vytvoriť fond na stimulovanie rastu naprieč EÚ.

Prostriedky by sa podľa jeho slov mali využívať na vzdelávanie pracovnej sily. „Ak by všetky bývalé rabaty šli do takého fondu, mohli by sme z ulice dostať milión mladých ľudí a financovať ich vzdelávanie,“ dodal.