Víťazstvo britských konzervatívcov nemusí byť až také žiarivé

foto: šéf konzervatívcov a možný budúci britský premiér David Cameron

Prieskum ICM pre denník News of the World ukazuje, že konzervatívci majú pred labouristami náskok o deväť percentuálnych bodov, čo je o tri body viac ako pred dvoma týždňami. Zároveň je to za dva týždne prvý raz, čo sa Konzervatívnej strane podarilo prekročiť hranicu 40 percent hlasov.

Minulotýždňový prieskum pritom ukázal, že ich náskok sa zmenšil len na dva percentuálne body oproti Labouristickej strane, čo znepokojilo vedenie konzervatívcov a finančné trhy.

Nejasný výsledok volieb stlačil deň po prieskume kurz libry oproti doláru na desaťmesačné minimum. Dôvodom sú obavy kurzových trhov z toho, či bude nová vláda schopná si poradiť s rastúcim zadlžením krajiny.

V nedeľnom prieskume ICM získali labouristi 31 percentuálnych bodov, čím posilnili o jeden bod, a liberálni demokrati klesli o dva body na 18 percent.

Ak sa tieto predpovede splnia, podľa ICM sa konzervatívcom nepodarí si zaistiť väčšinu v parlamente a teda obe strany budú musieť spolupracovať.

Podľa prieskumu by strana konzervatívcov Davida Camerona získala 320 kresiel v parlamente, labouristi by si zaistili 260 miest a ďalšie strany by spolu obsadili 80 kresiel. To Cameronovi tesne znemožní získať väčšinu.

Prieskum YouGov zverejnený v Sunday Times tiež ukázal, že konzervatívci síce získavajú nad labouristami náskok, no ten je menší ako naznačuje prieskum ICM. Podľa tohto prieskumu už Konzervatívna strana vedie nad Labouristickou stranou len o päť percent, čo je ale posun spred týždňa, kedy bol podľa YouGov náskok len dva percentuálne body.

YouGov zisťoval názor medzi 1558 voličmi v dňoch 4. až 5. marca pre Sunday Times. ICM zasa oslovil v dňoch 3. a 4. marca vzorku 1005 opýtaných.

Pozície

Výsledky prieskumu ukazujú, že konzervatívci by nemuseli mať nad labouristami až taký veľký náskok a i v prípad výhry vo voľbách sa im nemusí podariť si zaistiť parlamentnú väčšinu, uvádza denník The Times. To je menej ako Cameron a jeho tím očakávali.

O Davidovi Cameronovi sa zároveň až dve tretiny opýtaných domnievajú, že je „milá, príjemná osoba“, zatiaľ čo o Gordonovi Brownovi si to myslí len niečo menej ako päťdesiat percent opýtaných. Oboch lídrov však vo všeobecnosti považujú za rodinné typy a za silné a rozhodné osobnosti.