Vláda ČR: Lisabonská zmluva nie je protiústavná

Český vládny kabinet sa zhodol na tom, že Lisabonská zmluva je „vo svojej celistvosti“ v súlade s ústavou ČR a v tomto duchu bude o svojom stanovisku informovať ústavný súd. Zmena základného zákona teda podľa vlády nie je potrebná. Informoval o tom český denník Lidové noviny.

Hodnotenie je v ostrom kontraste so skoršími vyjadreniami euroskeptického prezidenta Václava Klausa, kotrý sa nechal počuť, že „Lisabonská zmluva bezpochyby zmení povahu Európskej únie ako takej a v jej rámci následne aj právny štatút Českej republiky.“

Už pri stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel v Berlíne minulý týždeň (25. júna), český premiér Mirek Topolánek naznačoval pozitívne stanovisko a vyhlásil, že je optimistický pokiaľ ide o pokračovanie parlamentnej ratifikácie, hneď po tom, čo Ústavný súd dospeje k rozhodnutiu.

Súd však nie je povinný riadiť sa hodnotením vlády. Rozsudok sa očkáva v septembri alebo v októbri, pred summitom EÚ, kde sa lídri chcú rozhodnúť ako pokračovať s Lisabonskou zmluvou, ktorá bola odmietnutá írskymi voličmi v referende.

Podľa Klausa „rozhodnutie Ústavného súdu bude, a pravdepododobne na dlhý čas aj zostane, jedným z najdôležitejších a najzodpovednejších rozhodnutí v histórii českého ústavného súdnictva.“

Ak aj súd dospeje k názoru, že zmluva nie je protiústavná, osud parlamentnej ratifikácie zostáva neistý, pretože Topolánkova ODS má silné euroskeptické krídlo, ktoré by mohlo blokovať ratifikáciu v Senáte, kde majú občianski demokrati väčšinu.

Neistá situácia u našich západných susedov zatienila aj summit EÚ, kde sa lídri európskej 27-čky zhodli, že zmluva bude formálne mŕtva ak proti nej bude hlasovať aj druhý členský štát. Česko zatiaľ odolalo tlaku na urýchlenie ratifikačného procesu na domácej scéne. Zaistili si tiež formuláciu v záveroch summitu, ktorá hovorí, že proces bude musieť počkať, kým český súd nerozhodne.