Vláda padla, euroval však na druhýkrát zrejme prejde

Zdroj: TASR - Michal Svítok

Premiérka Iveta Radičová po týždňoch neúspešných rokovaní s koaličnými partnermi zo strany Sloboda a solidarita (SaS), ktorí odmietali podporiť reformu eurovalu dohodnutú 21. júla, včera ráno rozhodla, že hlasovanie o posilnení mechanizmu v NR SR spojí s hlasovaním o dôvere vláde.

Po niekoľkohodinovej parlamentnej rozprave pár minút pre polnocou vládu a euroval nakoniec v hlasovaní podporilo len 55 poslancov, 9 bolo proti a 60 sa hlasovania nezúčastnilo. Samotná koaličná SaS už včera na obed upozornila, že sa hlasovania nezúčastní. Poslanci opozičnej Smer-SD boli v sále prítomní, ale nehlasovali.

Slovensko je teda jedinou krajinou eurozóny, ktorá reformu v prvom kole neschválila. Na správy o odložení posilnenia eurovalu negatívne reagovali aj trhy. „To chceme vážne povedať, že 16 parlamentov jednotlivých štátov sú hlupáci?“ reagovala premiérka po hlasovaní.

Zároveň upozornila, že vzhľadom na rýchly vývoj dlhovej krízy v eurozóne a zlej situácii finančného sektora, vláda vlastne padla pre tie princípy eurovalu, ktoré sa už o dva týždne po summite Európskej rady zmenia.

„Tu vláda padá preto, že sa nevieme dohodnúť na istých pravidlách, ktoré sa v budúcnosti zmenia. A to preto, lebo sa tak rýchlo mení situácia. Kým nám únia prispievala, tak sme boli hrdí, keď je zle, tak nás sa to netýka. A dávame ruky preč. Takúto politiku, prepáčte, ja neberiem,“ zdôraznila Radičová.

Zároveň oznámila, že koaličné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd chcú začať rokovať s opozičným Smerom-SD o spoločnej podpore záchranného mechanizmu. Podľa slov Bélu Bugára (Most-Híd) tak chcú zabrániť ďalším ekonomickým a politickým škodám. Liberáli podľa neho ukázali, že sa nenaučili robiť zodpovednú politiku.

„Vyzývam mojich koaličných partnerov a môjho straníckeho predsedu Mikuláša Dzurindu, aby sa obrátili s rokovaním na predsedu Smeru-SD a dohodli postup ratifikácie eurovalu. Inak tá dnešná cena nemá zmysel," zdôraznila Iveta Radičová.

Najsilnejšia opozičná strana zmeny záchranného mechanizmu podporuje. Po neúspešnom hlasovaní jej líder Robert Fico uviedol, že vláda nezvládla svoju medzinárodnú zodpovednosť a spôsobila blamáž. Ak sa však štvorica strán dohodne, euroval má reálnu šancu, že v parlamente prejde. Minister financií Ivan Mikloš dokonca včera uviedol, že očakáva, že to bude ešte tento týždeň. 

Podľa predbežných informácií by rokovanie malo prebehnúť dnes a ak dôjde k dohode, hlasovanie v parlamente bude už zajtra.

Radičová preto koaličnej SaS adresovala otázku, čo dosiahla odmietnutím eurovalu a zrútením vlády. Predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) vyzvala, aby bol chlap a odstúpil z funkcie spolu so svojimi ministrami.

„Nevidím najmenší dôvod na odstúpenie len preto, že si to Iveta Radičová želá. Moje odvolanie, samozrejme, budem akceptovať s pokorou," reagoval Sulík. Zároveň zopakoval, že poslanci SaS hlasovali v súlade s Programovým vyhlásením vlády a podľa vlastného presvedčenia. "Náš postoj v tejto veci je dlhodobo známy a nezmenil sa," dodal. Po hlasovaní vyhlásil, že európskym daňovníkom neschválením eurovalu ušetrili 300 miliárd eur. „Strana Sloboda a solidarita vždy stála za predsedníčkou vlády, no zásadný postoj, ako aj čisté svedomie voči našim deťom, sú pre nás dôležitejšie a preto sme sa rozhodli hlasovania nezúčastniť.“

Premiérka Radičová teda vo svojom úrade končí. Podľa ústavy po vyslovení nedôvery vláde parlamentom ju prezident musí odvolať. Ak by vláda podala demisiu, hlava štátu ju príjme a až do vymenovania novej poverí vykonávaní doterajšej funkcie. V hre je aj možnosť predčasných volieb. Na ich vyhlásenie je však potrebná ústavná väčšina a teda aspoň 90 hlasov zo 150.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy odkázal, že Slovensko musí vytvoriť politické podmienky, ktoré umožnia pozitívne hlasovanie o eurovale tak rýchlo ako to bude možné. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa zrejme záležitosti dotkne počas svojho dnešného vystúpenia v Európskom parlamente, kde bude hovoriť o pláne na rekapitalizáciu bánk.

Pozície:

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EPP, KDH): "Ak neprejde euroval, budú európsku lídri hľadať také mechanizmy, ktoré im umožnia obísť súhlas členských štátov. Som presvedčená, že pre Slovensko ako malú krajinu je z dlhodobého hľadiska oveľa výhodnejšie, ak sa zachová právo veta pre každý členský štát. Ak je príspevok do eurovalu cenou za toto právo, treba ju zaplatiť," reagovala europoslankyňa Anna Záborská na prebiehajúce rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky.Podľa Záborskej sa bude v blízkej budúcnosti rozhodovať o ďalšej podobe Európskej únie a hrozí, že veľké štáty sa budú snažiť urobiť kľúčové rozhodnutia na základe väčšiny. Nesúhlasné postoje menších štátov tak budú ignorované. "Môže sa nám potom stať, že pri ďalšom posilňovaní centrálneho plánovania, zdaňovania a prerozdeľovania v EÚ sa už nikto nebude pýtať na názor tých menších," dodala Záborská, ktorá na tento trend už niekoľkokrát upozornila vo svojich vystúpeniach na pôde Európskeho parlamentu.

„Sme si ešte istí, že slovenskí predstavitelia a parlament si uvedomujú kritický význam posilneného a flexibilnejšieho EFSF, ktorý by mal zabezpečiť finančnú stabilitu eurozóny. A to je záujmom všetkých krajín s eurom, vrátane Slovákov.

Naša spoločná mena hrá kľúčovú rolu pri investičných rozhodnutiach, pri raste a zamestnanosti. Ide o prosperitu nás všetkých.

 Vyzývame všetky strany slovenského parlamentu, aby sa povzniesli nad poziciovaním v krátkodobej politike a využili najbližšiu príležitosť na rýchle prijatie novej dohody,“ uviedli v spoločnom stanovisku stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

(EurActiv/Reuters/TASR)