Vláda podkopáva demokraciu, tvrdia poľskí novinári a opozícia

Protivládne protesty v Poľsku, zdroj: TASR

Do protestov proti cenzúre, ktorú má zaviesť návrh zákona z dielne poľskej vlády, sa okrem novín zapojili aj opozičné strany. Chceli tak vyjadriť solidaritu s väčšinou novinárov, ktorým sa obmedzenia nepáčia. Nové pravidlá by mali platiť od 1. januára.

Novinári svoj nesúhlas vyjadrili originálnym spôsobom. Rozhodli sa totiž v televízii neukazovať tváre politikov. Do tejto iniciatívy sa zapojili takmer všetky média, s výnimkou tých, ktoré sú pod kontrolou vlády.

Opozícia blokovala parlament

V piatok popoludní (16. decembra) vystúpil počas parlamentnej rozpravy o rozpočte opozičný poslanec s nápisom „slobodné médiá“. Hoci sa jeho prejav týkal prejednávaného rozpočtu, predsedajúci z vládnej strany ho okamžite vykázal zo snemovne.

Opozícia na protest zablokovala rečnícky pult. To primälo vládnych poslancov, aby sa presunuli do vedľajšej rokovacej sály. Do miestnosti nevpustili zástupcov opozície ani médií. Návrh rozpočtu potom bez problémov schválili.

V tejto snemovni sa však nenachádza zariadenie na registráciu hlasujúcich. Nevedno tak, či vláda skutočne mala potrebné kvórum na prijatie zákona. Vláda až dodatočne po hlasovaní podpísala prezenčnú listinu, v ktorej potvrdila dostatočný počet prítomných poslancov.

Zásah polície

Udalosti nabrali rýchly spád, keď uprostred noci ochranka vyhnala novinárov z parlamentu.

Opozícia naďalej pokračovala v blokáde hlavnej snemovne. Príslušníci ochranky sa ich snažili dostať von. V parlamente napríklad vypli osvetlenie a dokonca aj vianočný stromček.

Nakoniec zasiahla polícia, ktorá opozičných politikov vyviedla z parlamentu. Vládnym predstaviteľom sa počas akcie podarilo uniknúť. Premiérka Beata Szydlová sa spolu s predsedom strany Právo a Spravodlivosť Jaroslawom Kaczyńskim dostali cez dav ľudí s pomocou polície.

Aké zmeny prinášajú navrhované opatrenia?

Zákon obmedzuje prístup novinárov na galériu rokovacej siene. Podľa novely by mali mať do miestnosti prístup len dvaja „skúsení“ novinári. Nepíše sa v ňom ale, akým spôsobom sa bude táto kvalifikácia posudzovať.

Novinárom sa zakazuje robiť snímky, či nakrúcať videá politikov v parlamente. Podľa Michala Gostkiewicza, novinára Weekend Gazeta.pl sa tým znemožní verejná kontrola hlasovania, napríklad v prípadoch, keď poslanci hlasujú za ich neprítomných kolegov.

Záznam z rokovaní bude zabezpečovať oficiálna parlamentná video technika. Povolenie na vstup do parlamentu dostane vždy päť TV staníc. Gostkiewicz upozorňuje, že nie je jasné, na základe akých kritérií a kto o tom rozhodne.

Tlačové stredisko sa presunie mimo budovy parlamentu. Prípadné rozhovory v priestoroch parlamentnu budú môcť novinári uskutočniť na jedinom mieste za vopred dohodnutých podmienok.

Hrozba pre európsku demokraciu

Na udalosti reagoval aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Bývalý premiér a predseda strany Občianska platforma (PO) varoval, že obmedzovanie prístupu novinárov môže prerásť až do formy „diktatúry“.

„Na základe udalostí z parlamentu a z ulíc Varšavy, vyzývam politikov, ktorý majú reálnu moc, aby rešpektovali názor ľudí, dodržiavali ústavu a morálne princípy,“ vyhlásil Tusk na návšteve Vroclavu, kde sa zúčastnil na záverečnom podujatí Európskeho mesta kultúry.

„To čo a deje vo Varšave podkopáva európsky model demokracie. Nás všetkých to vystavuje strategickým rizikám“, dodal.

Duda v úlohe mediátora

Víkendové protesty nenechali chladným ani poľského prezidenta Andrzeja Dudu.

Ten sa v nedeľu počas tretieho dňa protivládnych demonštrácií pokúsil o naštartovanie rozhovorov medzi opozíciou a vládou. Chcel tak zmierniť silnejúcu politickú krízu.

Vládna strana je pod paľbou kritiky prakticky od jej nástupu. Poľská verejnosť vyjadrila svoj nesúhlas s niekoľkými kontroverznými opatreniami vrátane sprísnenia zákona o potratoch, tvrdým zásahom voči médiám, ale i zmenám na ústavnom súde.

Opoziční lídri po stretnutí s prezidentom vyhlásili, že požadujú stiahnutie navrhovaného zákona a opakované hlasovanie o rozpočte. „Prezident s vyžiadal právnu analýzu hlasovania o budúcoročnom rozpočte“, potvrdil to jeho hovorca Marek Magierowski.

V pondelok sa má Duda stretnúť Jaroslawom Kaczyńskim a predsedom dolnej komory parlamentu Markom Kuchinskim.

Zásah do nezávislosti

Medzinárodná novinárska organizácia Reportéri bez hraníc varuje pred snahou poľskej vlády obmedziť prístup novinárom.

Organizácia upozorňuje najmä na obmedzenie nakrúcania v parlamente. Nepozdáva sa im ani, že do rokovacej sály budú mať po novom prístup lendvaja novinári z jednotlivých redakcií.

„Verejnoprávne média sa teraz riadia príkazmi vlády. Opatrenia navyše zasahujú do nezávislosti súkromných médií,“ tvrdí šéfka pobočky Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán Pauline Adés-Mévelová.

„Opatrenia predstavujú závažné porušenia hodnôt, na ktorých stojí Európska únia. Hovorím najmä o slobode, demokracii, či pluralizme, ktoré by mali platiť pre všetky členské štáty. Novela neútočí len na novinárov, ale aj na právo verejnosti na spoľahlivé informácie o práci poslancov, ktorých si zvolili,“ dodáva.