Vláda schválila Šefčoviča za komisára

Zdroj: TASR

Slovensko bude o svojej nominácii informovať budúceho šéfa komisie. Jeho meno je zatiaľ nejasné a bude predmetom diskusií lídrov členských štátov EÚ na bruselskom summite koncom júna. Mandát súčasnej Komisie sa končí 31. októbra.

Šefčovič bol od roku 2004 do októbra 2009 vedúcim Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli. Od 1. októbra 2009 prevzal po rezignácii prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa jeho funkciu. Zodpovedný bol za oblasť vzdelávania, odbornej prípravy, kultúry a viacjazyčnosť. Od roku 2010 je podpredsedom EK, na čele ktorej momentálne stojí José Manuel Barroso.

Zodpovedá za administratívu, implementáciu Lisabonskej zmluvy do činnosti orgánov E a všeobecne za vzťahy medzi európskymi inštitúciami. Medzi veľké témy jeho končiaceho mandátu patrili Európska občianska iniciatíva, register lobistov a reforma riadenia ľudských zdrojov EÚ inštitúcií.

O nových portfóliách kandidátov na komisárov rozhodne budúci predseda Komisie po konzultácii s predsedami vlád a hláv štátov členských krajín EÚ. Maroš Šefčovič hovorí, že by si prial silné politicko-ekonomické portfólio. Z konkrétnych menoval ako svoje preferencie energetiku, digitálnu agendu alebo vedu a výskum.

Šefčovič bol lídrom kandidátky Smeru-SD v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu. Podľa jeho slov sa k tomuto kroku sa rozhodol preto, aby získal demokratickú legitimitu od občanov pre svoje ďalšie pôsobenie v Komisii. Vo voľbách získal najvyšší počet preferenčných hlasov zo všetkých kandidátov do europarlamentu. Zakrúžkovalo ho 66 966 voličov.

Post podpredsedu by mal ostať

Premiér Robert Fico považuje za dôležité, aby Maroš Šefčovič získal aj v ďalšom päťročnom období post podpredsedu EK.

„Boli by sme radi, keby zostal nielen podpredsedom Komisie, ale mal aj ďalšiu významnú agendu, možno inú, akú mal teraz, ale agendu, ktorá bude zodpovedať významu jeho práce v Európskej komisii,“ uviedol na včerajšej tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády.

Najlepšie by podľa neho bolo, keby išlo o agendu dôležitú z ekonomického hľadiska, napríklad regionálny rozvoj. To však považuje za málo pravdepodobné, keďže Slovensko získava veľké peniaze z eurofondov na odstraňovanie regionálnych rozdielov. Takže si nemyslí, že bude môcť ovplyvňovať práve túto problematiku.

Tému portfólií sa chystá premiér otvoriť na stretnutí premiérov Vyšehradskej štvorky 24. júna v Budapešti, kedy Slovensko prevezme rotujúce ročné predsedníctvo od Maďarska. „Pokúsime sa nájsť nejakú zhodu,“ avizoval s tým, že sa možno krajiny V4 budú môcť krížovo podporovať pri získaní vybraných agend pre svojich národných eurokomisárov.

EurActiv.sk/TASR