Vladimír Bilčík sa stal predsedom delegácie EP pre vzťahy s Čiernou Horou

Vladimír Bilčík [TASR/Martin Baumann]

Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu) bol zvolený za predsedu delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Čiernou Horou.

V praxi to znamená, že Bilčík, ktorý v EP zastupuje Európsku ľudovú stranu (EPP), bude v nasledujúcich rokoch viesť parlamentné stretnutia v Bruseli, Štrasburgu a Podgorici zamerané na vzťahy s parlamentom tejto západobalkánskej krajiny ašpirujúcej na členstvo v EÚ.

Bilčík je jediným slovenským europoslancom, ktorému sa podarilo získať post šéfa niektorej z delegácií EP s tretími krajinami. A to aj napriek tomu, že zastáva iba svoj prvý mandát v EP.

Vladimír Bilčík: O Timmermansovi nerozhodol hlas V4

Keďže na vrcholové posty nemáme nomináciu, ktorá by zabezpečila geografickú rovnováhu, je dôležité, aby boli v programe Európskej komisie zohľadnené politické priority nášho regiónu, hovorí novozvolený europoslanec VLADIMÍR BILČÍK.

O situácii v partnerských krajinách a o vzťahoch medzi EÚ a jej partnermi diskutujú členovia delegácií na pravidelných zasadnutiach v Bruseli a Štrasburgu. Delegácie tiež organizujú medziparlamentné schôdze, kde majú možnosť diskutovať o otázkach priamo s volenými zástupcami krajín, na ktoré sa zameriavajú.

“Som veľmi rád, že sa mi ako politickému nováčikovi podarilo presadiť v súboji o šéfov delegácií. V Čiernej Hore prebieha reformný proces a je dôležité, aby sme ho z Európskej únie podporovali. Považujem túto prácu zároveň aj za súčasť jedného z najdôležitejších cieľov slovenskej zahraničnej politiky, ktorým je podpora integračných procesov na západnom Balkáne,” uviedol Bilčík.

Upozornil, že EP potrebuje živý parlamentný dialóg s partnermi v Čiernej Hore a musí im na ich ceste do Únie pomáhať. “Považujem to za našu európsku, a teda aj slovenskú povinnosť,” dodal europoslanec.

Význam tohto postu ocenil aj Ivan Štefanec (KDH), šéf slovenskej delegácie vo frakcii EPP. Podľa jeho slov ide o ďalší úspech frakcie ľudovcov v europarlamente.

“Verím, že pri svojom pôsobení zúročí svoje skúsenosti z akademickej práce i zo zahraničnej politiky. Čierna Hora urobila v posledných rokoch významný pokrok smerom k integrácii do Európskej únie a k presadzovaniu stability v regióne. Som presvedčený, že Bilčík bude v tomto smerovaní kľúčový,” odkázal Štefanec.

Bilčík: Slovensko potrebuje silnú Komisiu

Barrosova komisia bola slabá a prenechala moc členským štátom, to však nie je v slovenskom záujme, hovorí analytik RC SFPA Vladimír Bilčík. Okrem neho vystúpili v expertnom panli hodnotiacej konferencie zahraničnej politiky SR aj Tomáš Valášek z CER, Tomáš Strážay z RC SFPA a Karel Hirman zo SEA.

Čierna Hora je všeobecne považovaná za “favorita” na členstvo v EÚ spomedzi všetkých kandidátov z krajín západného Balkánu. Doteraz sa jej vyjednávačom podarilo otvoriť 32 z celkového počtu 35 prístupových kapitol, pričom tri z nich boli dočasne uzavreté.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner