Vo V4 vyniká Slovensko nechuťou vybrať si ukotvenie a vierou v konšpirácie

GLOBSEC Trends 2018 Central Europe: One Region, Different Perspectives [www.globsec.org]

Viac ako polovica Slovákov vidí ideálnu geopolitickú pozíciu krajiny „niekde uprostred“ medzi Východom a Západom. Z V4 je jasne prozápadné len Poľsko. Vyplýva to zo zistení Globsec Trends 2018.

Pozíciu uprostred si tento rok v prieskume vybralo o 14 % viac slovenských respondentov ako minulý rok – poskočila z 42 na 56 %.

Prozápadnú orientáciu preferuje 21 % opýtaných Slovákov, v mladej generácii (18-24 rokov) je to o niečo viac, 34 %. Aj mladí však najviac vidia krajinu „niekde uprostred“ (49 %). Na opačnom konci vo V4 je Maďarsko so 45 % opýtaných, ktorí inklinujú k západu. Uprostred sa vidí len 31 % Maďarov.

Slovensko má tiež najväčšiu podporu pre provýchodnú orientáciu krajiny a to 13 %.

V4 sa v názore na Rusko nikdy nezhodne

Sotva by sme našli tému, ktorá Vyšehradskú skupinu rozdeľuje viac ako vzťahy s Ruskom. Vypuknutie ukrajinskej krízy a anexia Krymu rozdiely medzi štvoricou krajín len zvýraznili.

EÚ a NATO: V referende by obstáli

Prieskum nameral na Slovensku podporu pre EÚ na úrovni dvoch tretín (66 %), ak otázka stojí, ako by ľudia hlasovali v referende o EÚ. Táto podpora klesá na 53 % ak je to otázka, či ľudia považujú EÚ za dobrú alebo zlú vec. Podpora pre EÚ sa na Slovensku mení s vekom, pričom mladí sú najviac proeurópski.

V Poľsku je to naopak najstaršia veková skupina, ktorá vykazuje najväčší europtimizmus.

Mierne narástla na Slovensku podpora pre NATO – na 50 % (otázka o referende). Pri otázke, či je NATO dobré alebo zlé je jeho podpora na najnižšej miere z V4 a to 37 %.

Na Slovensku si až 40 % respondentov si myslí, že koalícia pod vedením NATO a USA podporuje teroristov v Sýrii.

V Poľsku je NATO vnímané pozitívne u 67 % opýtaných, v Čechách u 65 %. Tu sa zároveň táto podpora zvýšila medziročne o 26 %.

Rusko vnímame rozporuplne

Prieskum sa pýtal aj na podporu Putinovej politiky. Nesúhlasí si ňou 47 % Slovákov, oproti 41, ktorým sa s ňou stotožňujú. V strednej Európe je to opäť najviac.

Slováci sú rozdelení v aj v otázke Ukrajiny. Presná polovica odsudzuje ruskú prítomnosť na Ukrajine, ale 33 % si nemyslí, že pokrašovanie konfliktu v krajine je výsledkom prítomnosti ruských síl.

Denník N – V Rusku veria, že Slovensko dostanú z NATO, a robia na tom

Stopy kontroverzného ruského oligarchu, ktorý sa podieľal na vyprovokovaní vojny na Donbase, vedú aj na Slovensko.

Slováci sú najmenej naklonení veriť, že Rusko ovplyvňovalo nedávne voľby v Európe (Francúzsko, Nemecko, Česká republika). Verí tomu 27 % opýtaných. Naopak, najviac tomu veria mladí Česi  – až 59 % respondentov v tejto vekovej skupine.

Konšpirácie sú Slovákom blízke

Slovensko dosahuje veľké čísla v tendencii veriť konšpiračným teóriám. Až 53 % verí výroku, že tajné spoločenstvá ovládajú svetovú politiku a 52 % si myslí, že Židia majú príliš veľkú moc a tajne ovládajú vlády a medzinárodné organizácie. Česi v 67 % tento názor o Židoch odmietajú.

Až štvrtina mladých Slovákov nevie, či je za útokom na newyorské dvojičky z roku 2001 Al-Kádia alebo americká vláda.