Vo Vallete hľadá EÚ politickú víziu, Fico chce meniť svet

Tusk Malta Fico

Premiér Robert Fico a Donald Tusk pošas summitu v Bratislave v septembri. Foto: TASR / Michal Svítok

Potrebujeme ambicióznu víziu ako zachovať jednotu únie, apeloval pred dnešnou schôdzkou hláv štátov a vlád na Malte predseda Európskej rady Donald Tusk.

V nezvyčajne emotívne a motivačne formulovanom liste píše o tom, že sa Únia nachádza v kľúčovom zlome. Riešenie vidí v kroku vpred, minimálne v jednotnejšej spoločnej zahraničnej politike, investíciách do obrany a prehĺbení menovej a hospodárskej únie.

Schôdzka v maltskej Vallete, najmä jej poobedná časť vo formáte bez Veľkej Británie, má predznačiť obsah deklarácie z Ríma, kde sa špičky EÚ zídu opäť v marci pri príležitosti osláv 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv.

Hrdosť

Poľský šéf Európskej rady by rád videl od EÚ ukážku hrdosti.

Obáva sa, že ak sa únia bude tváriť, že nepočuje vyhlásenia, ktoré na ňu útočia, ľudia prestanú považovať Európu za svoju „širšiu vlasť“ a globálni partneri ju prestanú rešpektovať.

„Z objektívneho hľadiska neexistuje žiadny dôvod, prečo by sa mala Európa a jej predstavitelia skláňať pred zahraničnými mocnosťami a ich vodcami, či už rokujeme s Ruskom, Čínou, USA alebo Tureckom,“ píše Tusk.

Vyzýva lídrov, aby mali odvahu postaviť sa proti rétorike demagógov, ktorí tvrdia, že európska integrácia je prospešná len pre elity a že krajiny sa postarajú samy o seba lepšie ako spoločne.

Tri hrozby pre EÚ

Vidí tri hlavné hrozby pre EÚ.

Prvou je geopolitická situácia vo svete: asertívna Čína, agresívna politika Ruska voči susedom, vojny, teror a anarchia na Blízkom východe a v Afrike. K týmto rizikám jedným dychom radí aj vyhlásenia novej americkej administratívy. „Najmä zmena vo Washingtone stavia Európsku úniu do ťažkej situácie; zdá sa, že nová vláda USA spochybňuje posledných 70 rokov americkej zahraničnej politiky.“

Druhá hrozba súvisí nárastom nálad zameraných proti EÚ, s nacionalistickým a xenofóbnym sentimentom v samotnej EÚ.

Treťou hrozbou je podľa neho stav zmýšľania proeurópskych elít.

„Pokles dôvery v politickú integráciu, podľahnutie populistickým argumentom, ako aj pochybnosti o základných hodnotách liberálnej demokracie sú čoraz viditeľnejšie.“

Tusk chce od lídrov asertivitu, zmenu kolektívnych emócií a oživený záujem o posun európskej integrácie na ďalšiu úroveň.

V praktickej rovine to má znamenať posilnenie odolnješie vonkajšie hranice EÚ, efektívnejší boj proti terorizmu, viac peňazí na obranu a skutočná zahraničná politika EÚ ako celku. V ekonomickej oblasti zase posilnenie investícií, sociálnej rovnosti, rastu, zamestnanosti, daptovanie sa na technologické zmeny a poslinenie súdržnosti eurozóny aj EÚ ako takej.

Hovorí tiež, že EÚ by mala využiť zmenu obchodnej stratégie USA vo svoj prospech a dôrazne obhajovať medzinárodný poriadok založený na zásadách právneho štátu.

Fico: Poďme trochu meniť svet

Slovenský premiér Robert Fico pred summitom na Malte povedal, že únia robí veľkú chybu, ak nevníma zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA ako „veľkú šancu“.

Úniu by to podľa neho malo viesť k úvahám ako posilňovať EÚ a k odvážnejším názorom na problémy ako je Sýria alebo sankcie voči Rusku.

Eurospekticizmus Trumpa a jeho ľudí mu nevadí. „Nečajakme na to, čo nám veľký americký brat povie. (…) Poďme trochu meniť svet aj my.“

Premiér podľa portálu aktualne.sk tiež povedal, že bude sledovať, či sa naplnia slová o menšej angažovanosti a vojenskej prítomnosti USA v Európe. „Ak sa tak stane, budeme si musieť povedať, čo ideme robiť, či napríklad postavíme vlastnú armádu. Jednoducho budeme musieť reagovať.”

Prvé kontakty

Kontakty medzi EÚ a USA sa pomaly rozbiehajú. Britská premiérka Theresa Mayová bola u prezidetna Trumpa ako prvá z európskych lídrov. Pravda, téma návštevy sa niesla práve v znamení nadchádzajúceho odchodu Británie z EÚ.

Mayová chce lídrom na summite o návšteve referovať v zmysle, že od Trumpa sa jej dostalo ubezpečenia, že NATO „je bašta našej kolektívnej obrany“. Bude ale aj apelovať na plnenie záväzkov.

V podobnom duchu sa nesú aj závery štvrtkovej návštevy USA nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela. Z jeho rokovaní s americkým vice-prezidentom Mikeom Penceom vraj tiež vyplynulo, že NATO je pre zabezpečenie bezpečnosti Európy a severnej Ameriky kľúčové. Rovnako s dodatkom, že spojeci si musia svoje záväzky k aliancii plniť. Pence má navštíviť Brusel tento mesiac.