Vo Varšave pokračujú protesty proti reforme justície

Odporcova vlády protestujú vo Varšave. FOTO: TASR/AP

Odporcovia plánovanej reformy poľského súdnictva z dielne vlády včera opäť vyšli do ulíc poľskej metropoly, aby najskôr pred sídlom zákonodarného zboru a následne pred prezidentským palácom dali najavo svoju nespokojnosť.

Účastníci druhej protestnej akcie v priebehu troch dní vytvorili okolo sídla hlavy štátu po 21.00 h svetelnú reťaz. Skandovali slogany ako “Chceme veto” alebo “Slobodné súdy” čítajúc preambulu poľskej ústavy, informovala spravodajská televízia TVN24.

Nutná reforma

Podľa slov premiérky Beata Szydlovej občania očakávajú zmeny v systéme súdnictva a chcú, aby im justičné orgány dobre a čestne slúžili.

Ak ale vládou navrhovaný zákon prejde, Poľsko vymenení všetkých sudcov najvyššieho súdu okrem tých, ktorých do tejto funkcie dosadil minister spravodlivosti.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/polsky-parlament-chce-vyberat-vacsinu-clenov-sudnej-rady/

Poľský prezident Andrzej Duda už pohrozil vetom novely legislatívy, ak poslanci predtým neschvália jeho návrh reformy Národnej súdnej rady, ktorý predložil do parlamentu.

Jeho predloha by mala nahradiť tú z dielne vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá sa podľa kritikov usiluje o ovplyvnenie voľby sudcov.

Znepokojená Únia

Európska komisia „so znepokojením sleduje vývoj udalosti v Poľsku“, najmä v justičnej oblasti, kde navrhované zmeny vo vymenovávaní sudcov najvyššieho súdu vyvolali vo Varšave mohutné demonštrácie opozície, uviedol hovorca EK, Margaritis Schinas.

„V súvislosti s už dávnejšie rozbehnutým právnym konaním proti Poľsku v oblasti porušovania pravidiel právneho štátu udržiava prvý podpredseda Komisie s poľskými orgánmi štruktúrovaný dialóg,“ uviedol Schinas s odkazom na Fransa Timmermansa.

Ten sa snaží, aby politický dialóg s Varšavou vyústil do uspokojivého riešenia situácie v Poľsku. Timmermans chce o priebehu tohto dialógu dnes na zasadnutí kolégia komisárov informovať exekutívu EÚ.

Európsky parlament včera rovnako vydal k poľským vládnym návrhom stanovisko. Predseda Antonio Tajani sa listom obracia na prezidenta Dudu, aby „ďalej zvážil záležitosť a vzal do úvahy tieto znepokojenia“.

Generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland rovnako zaslal do Poľska list. Adresovaný predsedovi poľského parlamentu, Marekovi Kuchciňskému, Jagland v liste zdôrazňuje rozhodujúcu úlohu, ktorú zohrávajú najvyššie súdy v demokratických krajinách.

https://euractiv.sk/rozhovory/vysehradska-skupina/sef-predsednickeho-timu-poliaci-viedli-v4-v-rusnom-obdobi/

Poľský šéf diplomacie Witold Waszczykowski v pondelok v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v tejto súvislosti vyjadril nádej, že komisia nepodľahne hystérii. Podľa neho sa „táto diskusia sa len práve začala,“ uviedol Waszczykowski pre médiá a upozornil, že poľská vláda necíti potrebu dozoru zahraničných inštitúcií pri reforme najvyššieho súdu.