Vojenské veliteľstvo EÚ nebude veliť vojakom

Stredoafrická republika (Zdroj: Twitter/EU Forces)

Európski ministri obrany, na čele s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci, Federikou Mogheriniovou predstavili po minulotýždňovom stretnutí novú súčasť európskych obranných štruktúr.

Útvar pre plánovanie a vedenie vojenských operácií (MPCC) by sa už v priebehu niekoľkých dní mal stať súčasťou Vojenského štábu Európskej únie, ktorý sídli v Bruseli. MPCC má prebrať zodpovednosť za plánovanie a zabezpečovanie operácii a misií, vrátané troch tréningových misií v Stredoafrickej republike, Mali a Somálsku.

Vo všeobecnosti sa jeho vznikom centralizujú úlohy, ktoré boli doteraz spracovávané na rozličných miestach, v členských štátoch. Aj napriek názvu sa však do vojenských operácií krajín EÚ nebude zapájať priamo.

Politicky rozhodnuté

MPCC bude spočiatku riadiť 30 osôb, ktoré budú dohliadať najmä na tri výcvikové misie miestnych vládnych síl v Afrike.

Vytvorenie podobného veliteľstva presadzovali najmä nemecká a francúzska strana. Tie vidia potrebu dohliadať na nasadenie jednotiek EÚ do zahraničia, koordinovať satelitné pozorovania a zdieľať logistické aj lekárske kapacity.

„Pri plánovaní akejkoľvek spoločnej operácie musíme vytvoriť efektívny operačný tím. Najčastejšie za to preberá zodpovednosť Francúzsko,” uviedol pre EurActiv.fr vysoký francúzsky predstaviteľ, blízky Vojenskému výboru a dodal, že najmä pre politické a finančné dôvody, Francúzi nechcú vždy stáť na čele európskeho vojenského ťaženia.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/macronova-nova-vlada-financie-zveril-praviciarom-obranu-eurofederalistke/

Proti vytvoreniu aj takéhoto malého vojenského veliteľstva už dlho protestovalo najmä Spojené kráľovstvo. To malo jednak problém s označovaním útvaru ako „operačné veliteľstvo“, a jednak s jeho financovaním.

Minulý týždeň však Briti nechali vytvoreniu veliteľstva voľný priebeh, a to aj v súvislosti s blížiacim sa brexitom, ktorý ich od účasti aj tak odstrihne.

Bojové jednotky EÚ s novým financovaním

Ministri v Bruseli rovnako rozhodli, že zapojenie tzv. EU Battlegroups, teda bojových skupiny EÚ do misií bude v budúcnosti hradené priamo z rozpočtu EÚ, a nie z rozpočtov participujúcich krajín, ako tomu malo byť doteraz.

Bojové skupiny, ktoré na papieri fungujú už takmer 10 rokov, sú rýchle reakčné sily zhruba tisícky vojakov, ktorými do spoločnej jednotky prispeli niektoré členské štáty, vrátane Slovenska.

Podľa vysokej predstaviteľky EÚ bojové skupiny nikdy neboli využité práve z dôvodu financovania. Ich nový formát by mal byť pripravený do konca roka.

Velenie pre 3 africké krajiny

Veliteľstvo MPCC začne s koordináciou v Somálsku, Stredoafrickej republike a Mali.

Jednotky EÚ pôsobia v Somálsku už od roku 2010. V krajine prispeli najmä k odbornej príprave približne 3 600 vojakov.

Podobná, no o čosi mladšia je tréningová misia, organizovaná aj v Stredoafrickej republike. Na území krajiny odštartovala po druhý krát v júli 2016. Vládu v krajine podporuje najmä v prípravách na implementáciu reforiem obranného sektora.

V Mali by sa na tréningovej misii mali európske jednotky zdržať do mája 2018. Ide i tretí mandát, ktoré Únia od vlády v Bamaku dostala. Rozpočet misie je 33,4 miliónov eur.

Rovnako, ako EÚ, má svoje mierové misie na území týchto krajín aj OSN. Podľa Antónia Guterresa, generálneho tajomníka OSN, ktorý koncom minulého týždňa vystúpil s prejavom aj v Európskom parlamente v Štrasburgu, je „európsky príspevok v konfliktných zónach všetkých troch krajín nevyhnutnou súčasťou zefektívňovania aj práce OSN v regióne”.

Guterres načrtol aj niekoľko hlavných výziev, ktoré si vyžadujú ďalšiu spoluprácu medzi EÚ a OSN, vrátane riešenia a predchádzania konfliktov.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/ministri-obrany-eu-chcu-lepsiu-spolupracu-doma-aj-mimo-unie/

MPCC bude v praxi pracovať pod politickou kontrolou a strategickým vedením Politického a bezpečnostného výboru. Ten tvoria veľvyslanci krajín EÚ, pričom je hlavným orgánom v rámci celej Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ (SBOP).

Riaditeľom MPCC by mal byť generálny riaditeľ Vojenského štábu EÚ v súlade s dohodnutým mandátom. Vojenský štáb EÚ v súčasnosti pôsobí pod hlavičkou Vojenského výboru EÚ, ktorý združuje náčelníkov generálnych štábov členských krajín. Výbor radí vo vojenských otázkach práve Politickému a bezpečnostnému výboru.