Voľby v Poľsku vyhrala vládnuca strana

Zdroj: EP

Podľa predbežných výsledkov získala Tuskova stredo-pravicová strana Občianska platforma takmer 40 percent všetkých hlasov, čo jej zabezpečilo jasné víťazstvo nad stranou Právo a spravodlivosť Jaroslava Kaczyńskeho. Tá získala približne 30 percent.

Prognózy založené na predbežných výsledkoch ukazujú, že Občianska platforma a jej doterajší koaličný partner Poľská ľudová strana (PSL) by mali ľahko dosiahnuť väčšinu v poľskej doľnej komore parlamentu- v Sejme. Líder PSL Waldemar Pawlak, ktorého strane sa podarilo si zabezpečiť 8,2 percenta hlasov, už signalizoval, že je pripravený vytvoriť s Tuskom opäť koalíciu. V minulom kabinete Pawlak zastával funkciu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva.

Štátna tlačová agentúra PAP ale citovala politika zo strany Občianska platforma, ktorý uviedol, že existuje šanca, že sa obom stranám nepodarí si v parlamente zabezpečiť väčšinu. V tom prípade by sa mohli snažiť získať na svoju stranu aj Alianciu demokratickej ľavice. Tá vo voľbách dosiahla prekvapivo nízke výsledky- len 7,7 percenta všetkých hlasov.

Analytici však za najväčšie prekvapenie volieb považujú skutočnosť, že do parlamentu v tradične katolíckej krajine sa so ziskom 10,1 percenta dostala aj strana Palikotovo Hnutie, ktorú založil bohatý podnikateľ Janusz Palikot. Tá si predsavzala bojovať proti dogmatizmu u katolíckej cirkvi. Vo svojom programe zároveň hovorí o právach homosexuálov, či legalizácii mäkkých drog, čo pravdepodobne zaujalo najmä mladších voličov. Strana pritom oficiálne vznikla len 1. júna tohto roku.

Voľby zároveň zaznamenali rekordne nízku účasť, len 47 percent- čo je o približne 20 percent menej ako v roku 2007.

Politologička z Poľského inštitútu pre medzinárodné vzťahy na univerzite vo Wroclave, Anna Pacześniak pre EurActiv ale uviedla, že Občianska platforma sa pravdepodobne nebude pokúšať o vytvorenie koalície so sociálnymi demokratmi, pričom ich pokles nazvala „katastrofou“ a dodala, že mnohí ich ľavicoví voliči uprednostnili Palikotovo hnutie. Doplnila, že Palikot síce nechce vstúpiť do koalície s Občianskou platformou, no naznačil, že v prípade potreby strane poskytne podporu.

Na adresu volebnej prehry Práva a spravodlivosti Pacześniak uviedla, že nešlo o dramatický výsledok, keďže strana si oproti roku 2007 pohoršila len o jedno percento. Dodala, že ako euroskeptikom sa zároveň strane podarilo dosiahnuť ich cieľ- a to ukázať poľskej spoločnosti, že tretina z nich si pre Poľsko želá „inú“ budúcnosť.

Očakáva sa, že poľský prezident Bronislaw Komorowski, bývalý člen Občianskej platformy, Tuska v najbližšej dobe vyzve k sformovaniu vlády. Najprv však musí počkať na vyhlásenie oficiálnych výsledkov, ktoré by mali byť k dispozícii do konca utorka (11. októbra). „Dúfam, že bude možné zredukovať čas potrebný na vytvorenie vlády…na minimum,“ uviedol ešte v nedeľu večer (9. októbra) Komorowski. Podľa Pacześniak by tomu mohlo pomôcť to, že Tusk si pravdepodobne ponechá väčšinu ministrov z predchádzajúceho kabinetu- čo by zároveň zjednodušilo situáciu aj počas súčasného poľského predsedníctva v EÚ. „Voľby sú dobrou správou pre poľské predsedníctvo. Ukazujú, že všetko bude hladko pokračovať,“ uviedla Pacześniak.

Výsledky volieb sú tiež osobným triumfom Tuska, 54, pragmatického liberálneho konzervatívca, ktorý je známy ako zastánca komunitárneho postoja v záležitostiach EÚ. Jeho strana totiž vyhrala v čase, kedy sa v EÚ zdvíha „nová vlna euroskepticizmu“.