Von der Leyen predstavila svoj tím. Šefčovič sa vracia k známemu portfóliu

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen predstavila svoj tím. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Maroš Šefčovič bude v rámci novej Komisie spravovať oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a prognózovania. Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oficiálne predstavila svoj tím, ako aj novú štruktúru budúcej Európskej komisie.

V pondelok (9. septembra) predsedníčka Európskej komisie oficiálne potvrdila, že súhlasí so zoznamom dezignovaných komisárov, ktorý jej poskytli členské štáty Európskej únie.

Dnes (10. septembra 2019) zároveň zverejnila aj rozdelenie jednotlivých pracovných portfólií.

Spolu s von der Leyen bude mať 27 členné kolégium komisárov 13 žien, čím sa podarilo naplniť zámer o rodovej vyváženosti Komisie. Nové kolégium sa bude skladať z ôsmich podpredsedov vrátane vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku (Josep Borrell).

Traja výkonní podpredsedovia budú mať v novej Komisii dvojitú funkciu. Zastávať budú funkciu podpredsedov zodpovedných za jednu z troch kľúčových oblastí programu zvolenej predsedníčky Komisie, ako aj funkciu “radových” komisárov.

Kým sa však nová exekutíva bude môcť pustiť do výkonu svojej práce, musí ešte ako celok získať súhlas od Európskeho parlamentu. Ak sa jej to podarí, Európska rada na októbrovom samite EÚ oficiálne vymenuje novú Európsku komisiu.

BELGICKO

Didier Reynders (Renew Europe) – kandidoval na post eurokomisára v Komisii Jeana-Claudea Junckera. Jeho kandidatúra však bola neúspešná, keďže na post bola požadovaná ženská kandidátka.

V Komisii von der Leyen bude zodpovedať za „spravodlivosť“, vrátane problematiky právneho štátu.

BULHARSKO

Mariya Gabriel (EPP) – súčasná eurokomisárka pre digitalizáciu prebrala štafetu po Kristaline Georgieve v roku 2017, ktorá pôsobenie v Komisii ukončila a stala sa výkonnou riaditeľkou Svetovej banky. Bulharský premiér Boyko Borissov sa rozhodol Gabriel nominovať aj do novovznikajúcej Komisie. Sofiadúfala v ponechanie digitálneho portfólia.

Gabriel však bude v novej Komisii zodpovedať za portfólio „inovácie a mládež“.

CHORVÁTSKO

Dubravka Šuica (EPP) – súčasnej europoslankyni a podpredsedníčke EPP bolo zverená oblasť demokracie a demografie. Zároveň bola menovaná za podpredsedníčku Komisie.

CYPRUS

Stella Kyriakides (EPP) – cyperská poslankyňa a bývalá predsedníčka Parlamentného zhromaždenia Rady Európy sa stane eurokomisárkou pre zdravie. Von der Leyen odôvodnila svoje rozhodnutie dlhoročnými skúsenosťami Kyriakides v oblasti sociálnych záležitostí, zdravia a prevencie rakoviny.

ČESKÁ REPUBLIKA

Věra Jourová (Renew Europe) – v súčasnosti ako eurokomisárka dosluhujúcej Junckerovej Komisie má na starosti oblasť spravodlivosti a ochrany spotrebiteľov. V novej Komisii získala post podpredsedníčky a bude mať na starosti oblasť hodnôt a transparentnosti.

DÁNSKO

Margrethe Vestager (Renew) – po neúspešnej kandidatúre na post predsedníčky Európskej komisie, Vestager v novej Komisii získala post výkonnej podpredsedníčky Komisie. Súčasná komisárka pre hospodársku súťaž bude v Komisii von der Leyen zodpovedať za koordináciu celého programu v oblasti iniciatívy „Európa pripravená na digitálny vek“ a zároveň bude aj naďalej komisárkou pre hospodársku súťaž.

ESTÓNSKO

Kadri Simson (Renew) – po nedávnej rezignácii estónskeho komisára Andrusa Ansipa, ktorý sa rozhodol zasadnúť do kresla europoslanca, bola Simson nominovaná ako nová estónska eurokomisárka. Simson bude zodpovedná za energetické portfólio.

FÍNSKO

Jutta Urpilainen (S&D) – bývalá fínska ministerka financií a dlhoročná členka výboru fínskeho parlamentu pre zahraničné veci preberá zodpovednosť za „medzinárodné partnerstvá“.

FRANCÚZSKO

Sylvie Goulard (Renew)bývalá europoslankyňa sa v novej Komisii stane komisárkou pre vnútorný trh. Bude viesť činnosť v oblasti priemyselnej politiky a presadzovať digitálny jednotný trh. Zároveň sa stane zodpovednou za nové Generálne riaditeľstvo pre obranný priemysel a vesmír.

GRÉCKO

Margaritis Schinas (EPP) – súčasnému hovorcovi Európskej komisie bola pridelená „ochrana nášho európskeho spôsobu života“. Zároveň sa stáva jedným z podpredsedov.

HOLANDSKO

Frans Timmermans (S&D) – neúspešný kandidát na vedúcu pozíciu v Európskej komisii predovšetkým dúfal v opätovný zisk postu prvého podpredsedu Komisie.

Von der Leyen ho menovala do novej Komisie ako výkonného podpredsedu, ktorý bude koordinovať prácu na Európskom ekologickom dohovore. Zároveň bude riadiť politiku v oblasti zmeny klímy.

ÍRSKO

Phil Hogan (EPP) – dosluhujúci komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka získal v novej Komisii post komisára pre obchod.

LITVA

Virginijus Sinkevičius (Zelení/EFA) – litovský minister hospodárstva a inovácií sa pravdepodobne stane najmladším eurokomisárom v histórii. Predsedníčka Európskej komisie mu zverila oblasť „životného prostredia a oceánov“.

LOTYŠSKO

Valdis Dombrovskis (EPP) – aktuálny podpredseda Európskej komisie pre euro a sociálny dialóg bol menovaný do funkcie výkonného podpredsedu Komisie, zodpovedný bude za koordináciu práce na hospodárstve a zároveň bude zastávať funkciu komisára pre finančné služby.

LUXEMBURSKO

Nicolas Schmit (S&D) – europoslanec v novej Komisii prevezme portfólio „pracovné miesta“.

MAĎARSKO

László Trócsányi (EPP) – bývalému ministrovi spravodlivosti a europoslancovi von der Leyen zverila portfólio „susedská politika a rozširovanie“.

MALTA

Helena Dalli (S&D) – maltskej kandidátke bolo zverené portfólio „rovnosť“.

NEMECKO

Ursula von der Leyen (EPP)po získaní tesnej väčšiny hlasov v Európskom parlamente sa von der Leyen stala prvou ženskou predsedníčkou Európskej komisie. Nahradí tak súčasného predsedu Jeana-Claudea Junckera.

POĽSKO

Janusz Wojciechowski (ECR) – dlhodobý poslanec Európskeho parlamentu bude zodpovedať za portfólio „poľnohospodárstvo“.

PORTUGALSKO

Elisa Ferreira (S&D) – bývalá europoslankyňa dostala na starosť portfólio „kohézia a reformy“.

RAKÚSKO

Johannes Hahn (EPP) Komisár Európskej únie pre susedskú politiku bude zodpovedný za rozpočet a administratívu.

RUMUNSKO

Rovana Plumb (S&D) – poslankyňa Európskeho parlamentu a podpredsedníčka frakcie sociálnych demokratov bude zodpovedať za portfólio „doprava“.

SLOVENSKO

Maroš Šefčovič (S&D) – v novej Komisii bude zastávať miesto podpredsedu a zodpovedať za oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a prognózovania.

SLOVINSKO

Janez Lenarčič (Renew) – slovinský diplomat bude zodpovedať za portfólio „krízové riadenie“.

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO

Žiadny kandidát – Pôvodne sa predpokladalo, že do funkcie bude opätovne menovaný Julian King, ako poistka v prípade ďalšieho odkladu brexitu. Predseda vlády Boris Johnson však pevne trvá na stanovenom dátume odchodu Británie z EÚ – 31. októbra 2019. Koncom augusta Británia oficiálne informovala EÚ ohľadom svojho rozhodnutia nenominovať žiadneho kandidáta do kolégia komisárov 2019-2024.

ŠPANIELSKO

Josep Borrell (S&D) – súčasný španielsky minister zahraničných vecí bude v Komisii von der Leyen zastávať miesto podpredsedu Komisie a vysokého predstaviteľa únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

ŠVÉDSKO

Ylva Johansson (S&D) švédska ministerka pre zamestnanosť povedie činnosť v oblasti portfólia „vnútorné záležitosti“.

TALIANSKO

Paolo Gentiloni (S&D) – Bývalý taliansky predseda vlády bol finálne nominovaný novou talianskou vládou, ktorá začiatkom septembra nastúpila do úradu a tým ukončila vládnu krízu v Taliansku.

Zodpovedať bude za portfólio „hospodárstvo“.