Von der Leyen štartuje pohovory s kandidátmi na eurokomisárov

Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Clemens Bilan]

Predsedníčka budúcej Komisie môže niektorých kandidátov odmietnúť a požiadať členské krajiny o nové mená. Jej predchodca Jean-Claude Juncker pred piatimi rokmi odmietol až šesť národných kandidátov.

Šéfka budúcej Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová začne od utorka (6.augusta) sériu pohovorov s nominantmi vlád členských krajín EÚ na pozície eurokomisárov. Informoval o tom v pondelok európsky týždenník Politico.

Portfólia sa zatiaľ deliť nebudú

Po minulotýždňovom pracovnom turné, ktoré ju zaviedlo do Záhrebu, Madridu a Ríma, von der Leyenová strávi tento týždeň v Bruseli, kde ju čaká prvá séria rozhovorov s národnými kandidátmi na eurokomisárov. V utorok sa ako s prvou stretne s bývalou fínskou ministerkou financií a poslankyňou fínskeho parlamentu Juttou Urpilainenovou.

Podľa servera Politico.eu sa však v rámci nadchádzajúcich pohovorov ešte nebudú rozdeľovať jednotlivé portfóliá. Von der Leyenová sa chce najskôr osobne zoznámiť so všetkými nominantmi a následne rozhodne, či všetci kandidáti spĺňajú potrebné kritériá byť členmi exekutívy EÚ. Až potom bude rozhodovať o tom, komu pridelí akú pracovnú agendu, pričom môže navrhnutých kandidátov aj odmietnuť.

Slovenská vláda do novej Európskej komisie navrhla jedného kandidáta – súasného podpredsedu exekutívy EÚ Maroša Šefčoviča.

Babiš na post českej eurokomisárky opäť ponúka Jourovú, iné meno nenavrhne

Andrej Babiš po schôdzke s novou šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen opäť zopakoval svoje výhrady voči návrhu budúceho sedemročného rozpočtu EÚ. Odmieta škrty v kohéznej politike a eurofondy chce využiť hlavne na dopravnú infraštruktúru. 

Predseda dosluhujúcej komisie Jean-Claude Juncker pred piatimi rokmi odmietol až šesť národných kandidátov.

Von der Leyenová by sa mala v priebehu týždňa stretnúť aj s nominantmi na eurokomisárov z troch pobaltských krajín, a tiež z Malty a Cypru.

Nebudú to však prví nominanti, s ktorými sa stretne. Už mala možnosť osobne spoznať Holanďana Fransa Timmermansa a dánsku eurokomisárku Margrethe Vestagerovú. Podľa očakávania by obaja mali v budúcej exekutíve EÚ získať kreslá prvého podpredsedu Komisie.

Okrem toho von der Leyenová už pozná aj gréckeho kandidáta na eurokomisára Margaritisa Schinasa, doterajšieho hovorcu Komisie.

Rodovo vyvážené kolégium

Budúca šéfka exekutívy EÚ dala sľub, že jej kolégium komisárov bude rodovo vyvážené, čiže polovicu kabinetu budú tvoriť ženy. Spojené kráľovstvo sa koncom októbra chystá opustiť EÚ, takže v 27-člennej zostave EK by von der Leyenová chcela mať aspoň 13 žien vrátane nej samotnej.

Nová šéfka Európskej komisie je naším spojencom, tvrdí šéf maďarskej diplomacie

Holandský kandidát na eurokomisára šíri klamstvá o strednej Európe a šéf frakcie ľudovcov považuje Maďarov za menejcenných, myslí si maďarský minister zahraničných vecí.

Doteraz nominovalo ženy na post eurokomisárok sedem krajín: Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko a Malta. Ona je podľa tejto matematiky ôsma, takže ešte ďalších päť členských krajín by malo predstaviť ženské kandidátky. Najmä tie krajiny, ktoré zatiaľ nepredstavili svojich nominantov, musia rátať s možnosťou, že ženská kandidátka môže mať väčšie šance na úspech ako mužský kandidát.