Von der Leyenová v priebehu týždňa rozhodne o menách a portfóliách eurokomisárov

Na snímke zľava dezignovaná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie pred rokovaním s talianskym premiérom Giuseppem Contem (vpravo) v Ríme. [TASR/AP/Domenico Stinellis]

S výnimkou dvoch mien — kandidátov Francúzska a Talianska — mala v utorok predsedníčka budúcej Európskej komisie Ursula von der Leyenová k dispozícii všetkých nominantov krajín EÚ na obsadenie funkcií v exekutíve EÚ v rokoch 2019-2024.

Francúzsko malo svojho kandidáta do EK oznámiť v priebehu utorka a v Taliansku sa čaká na rozuzlenie rokovaní o novej vláde medzi Demokratickou stranou (PD) a Hnutím piatich hviezd (M5S).

Von der Leyenová si v jednom prípade musí vybrať z dvoch kandidátov (muž a žena) a tiež môže niektorých nominantov odmietnuť, ak zváži, že nie sú odborne či morálne pripravení byť súčasťou jej tímu. V priebehu tohto týždňa už bude rozhodovať aj o rozdelení portfólií medzi nominantov z členských krajín.

TASR prináša prehľad kandidátov v jednotlivých krajinách:

BELGICKO: Federálna vláda rozhodla, že po dvoch flámskych eurokomisároch bude frankofónnu časť krajiny v EK zastupovať súčasný vicepremiér, šéf diplomacie a minister obrany Didier Reynders (61). V Európskom parlamente patrí do skupiny Obnovme Európu (RE).

BULHARSKO: Sofia navrhla doterajšiu eurokomisárku Mariju Gabrielovú (40). Patrí do tábora Európskej ľudovej strany (EPP).

CYPRUS: Cyperskou kandidátkou je Stella Kyriakidisová (63), ktorá bola v poradí treťou ženou na čele Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Je z tábora EPP.

ČESKÁ REPUBLIKA: Premiér Andrej Babiš v pondelok oznámil, že jeho vláda opäť nominovala Věru Jourovú (55), členku RE.

DÁNSKO: Doterajšia dánska eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová (51) má dostať jedno z dvoch najvplyvnejších podpredsedníckych kresiel v EK a bude najvyššie postavenou “tvárou” európskych liberálov (RE) v kolégiu komisárov.

ESTÓNSKO: Estónska vláda na navrhla do Bruselu bývalú ministerku hospodárstva a infraštruktúry Kadri Simsonovú (42). V eurokomisii politicky posilní tábor ALDE.

FÍNSKO: Nová socialistická vláda za eurokomisárku navrhla exministerku financií Juttu Urpilainenovú (44), ktorá v exekutíve EÚ posilní frakciu socialistov a demokratov.

FRANCÚZSKO: Emmanuel Macron nominoval Sylvie Goulard (54), bývalú europoslankyňu, ktorá chvíľu zastávala aj post ministerky obrany. Momentálne je viceguvernérkou francúzskej centrálnej banky.

GRÉCKO: Atény prekvapili EÚ, keď do Bruselu poslali bývalého europoslanca Margaritisa Schinasa (57), doterajšieho hovorcu šéfa EK Jeana-Clauda Junckera z tábora EPP.

HOLANDSKO: Doterajší prvý podpredseda EK Frans Timmermans (58) má aj v budúcej exekutíve EÚ prisľúbené rovnako silné podpredsednícke kreslo. V EP zastupuje Stranu európskych socialistov (PES).

CHORVÁTSKO: Vláda v Záhrebe vsadila na ženu, europoslankyňu a dvojnásobnú starostku mesta Dubrovnik Dubravku Šuicovú (62). Je podpredsedníčkou skupiny EPP v Európskom parlamente.

ÍRSKO: V eurokomisii pokračuje aj doterajší írsky eurokomisár Phil Hogan (59) z EPP.

Fínska ministerka sociálnych vecí: Európa sa potrebuje posunúť k ekonomike blahobytu

Je načase, aby sa EÚ napojila na diskusiu o tom, ako môže ekonomika v prvom rade slúžiť ľuďom a nie ľudia ekonomike, hovorí fínska ministerka AINO-KAISA PEKONENOVÁ.

LITVA: Jediným zástupcom európskej strany Zelení/Európska slobodná aliancia v EK bude litovský eurokomisár Virginijus Sinkevičius (28), bývalý poslanec litovského parlamentu a exminister hospodárstva a inovácií.

LOTYŠSKO: Lotyšská vláda sa rozhodla ponechať v Bruseli svojho doterajšieho eurokomisára a podpredsedu EK zodpovedného za euro a sociálny dialóg Valdisa Domrovskisa (48). Politicky patrí do EPP.

LUXEMBURSKO: Po šéfovi EK Junckerovi budú mať Luxemburčania zastúpenie v Bruseli v podobe dvojnásobného ministra a europoslanca Nicolasa Schmita (65). Zaradí sa ku komisárom z PES.

MAĎARSKO: Vláda v Budapešti navrhla za eurokomisára kariérneho diplomata Lászlóa Trocsányiho (63). Nie je členom vládnucej strany Fidesz, ale v EK bude zastupovať EPP.

MALTA: Tvárou Malty v novej eurokomisii by mala byť Helena Dalliová (56), bývalá poslankyňa maltského parlamentu a vedúca oddelenia pre práva žien na tamojšom úrade vlády. Je zo skupiny socialistov.

NEMECKO: Berlín dostalo historickú šancu dosadiť prvú ženu za šéfku exekutívy EÚ. Ursula von der Leyenová (60) je z tábora EPP.

POĽSKO: Poľská vláda sa na poslednú chvíľu rozhodla pre zmenu nominanta, keď Krzysztofa Szczerskiho nahradila Januszom Wojciechowským (64), bývalým europoslancom a členom Európskeho dvora audítorov. Patrí do skupiny EPP.

PORTUGALSKO: Lisabon pôvodne navrhol mužsko-ženský tandem, nakoniec je však kandidátkou bývalá europoslankyňa a súčasná viceguvernérka Portugalskej banky Elisa Ferreirová (63). Zaradí sa do skupiny socialistov.

RAKÚSKO: V poradí už tretí mandát v exekutíve EÚ bude mať Johannes Hahn (61). Ako jediný z komisárov politicky patrí do skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

RUMUNSKO: Vláda v Bukurešti nakoniec ako jediná dala von der Leyenovej na výber z dvoch kandidátov. Sú nimi Rovana Plumbová (59) a Dan Nica (59) — obaja sú europoslanci, bývalí ministri a sú z tábora socialistov.

SLOVENSKO: Maroš Šefčovič (53) bol v posledných dvoch eurokomisiách jej podpredsedom a v ostatných piatich rokoch zodpovedal za energetickú úniu.

SLOVINSKO: Kandidátom na eurokomisára je kariérny diplomat Janez Lenarčič (51). V Bruseli sa zrejme zaradí do tábora socialistov.

ŠPANIELSKO: Madrid získa jednu z popredných pozícii v inštitúciách EÚ. Na keď funkciu vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku kandiduje bývalý šéf EP a súčasný šéf španielskej diplomacie Josep Borell (72). Tento socialista bude najstarším členom eurokomisie.

ŠVÉDSKO: Zo Štokholmu do Bruselu sa presťahuje trojnásobná exministerka Ylva Johanssonová (55). Bude jednou z nových tvárí sociálnej demokracie v EK.

TALIANSKO: V prípade zostavenia novej koaličnej vlády eurokomisiu posilnia bývalí premiéri Paolo Gentiloni alebo Enrico Letta, v hre je aj bývalý minister financií Pier Carlo Padoan a europoslanec z tábora socialistov Roberto Gualtieri.

VEĽKÁ BRITÁNIA: Vzhľadom na očakávaný brexit Londýn nenavrhol nominanta na eurokomisára.