Varšava vracia láskavosť. Podporila Orbána po schválení kritickej správy v EP

Maďarský premiér Viktor Orbán a poľský premiér Mateusz Morawiecki [Czarek Sokolowski/ TASR / AP Photo]

Orbánova vláda v minulosti prisľúbila vetovať sankcie voči Poľsku, ktoré sa už nachádza v procese podľa článku 7 Lisabonskej zmuvy. Teraz je Poľsko na strane vlády v Budapešti.

Poľská vláda prijala so znepokojením správu o začatí konania voči Maďarsku podľa článku 7 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii a vyjadruje solidaritu s Budapešťou, uviedla v stredu pre agentúru MTI hovorkyňa Joanna Kopcínska.

V reakcii na schválenie kritickú správy o stave demokracie v Maďarsku poslancami Európskom parlamente v stredu v Štrasburgu hovorkyňa povedala, že EÚ je založená na princípe vzájomnej úcty svojských právnych, ústavnoprávnych a historických tradícií jej členských krajín, pričom tento princíp je zvlášť dôležitý v terajších časoch krízy Únie.

Hlasovanie o Maďarsku rozdelilo európskych aj slovenských ľudovcov

Európsky parlament hlasovaním oficiálne posunul problém Maďarska na členské štáty. Zo slovenských 13 europoslancov správu podporili traja.

„Rozhodnutie EP neprispeje k posilneniu EÚ, naopak, ohrozuje jej jednotu a vytvára zbytočný rozkol. Únia je založená na dialógu, všetky sporné záležitosti treba riešiť práve dialógom a nie cestou diktátu,“ povedala Kopcínska.

Poľsko je podľa jej vyjadrenia solidárne s Maďarskom, ktoré nedávno v parlamentných voľbách poskytlo mimoriadne silný mandát vláde premiéra Viktora Orbána.

„Práve hlas občanov by ma byť určujúci v rozhodovacom procese o budúcnosti Európy,“ uzavrela hovorkyňa poľskej vlády.

Bez odozvy

EP po prvýkrát v histórii vyzval Radu EÚ, aby s cieľom zabrániť systémovému ohrozeniu základných hodnôt Únie zakročila voči jednému z členských štátov EÚ.

Poslanci prostredníctvom uznesenia vyzvali členské štáty Únie, aby voči Budapešti začali postupovať podľa článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ.

V schválenom texte sa uvádza, že aj napriek ochote maďarských orgánov diskutovať o zákonnosti každého konkrétneho opatrenia, nedošlo zo strany Budapešti k odstráneniu všetkých nedostatkov a mnohé obavy tak naďalej pretrvávajú.

Či sa potrebná väčšina členských štátov zastúpených v Rade EÚ s postojom Európskeho parlamentu stotožnia, zatiaľ nie je jasné.

Poľsko ustupuje Komisii. Opozícia hovorí o zdanlivých zmenách

Sejm schválil novelizácie zákonov o štruktúre súdov, o Národnej súdnej rade i najvyššom súde, ale aj predpisov o ústavnom súde.

Poľsko má ako jediná a prvá krajina skúsenosti s článkom 7. Európska komisia ho aktivovala ešte koncom roka 2017. Dôvodom boli rozsiahle zásahy do súdnictva, ktoré vláda strany Právo a spravodlivosť urobila a ktoré podľa mnohých expertov narúšajú nezávislosť súdnictva a princípy právneho štátu.

Hoci Poľsko urobili isté ústupky, nevyriešilo všetky problematické body.

V prípade, že členský štát napriek snahe inštiucií o dialóg nenapraví situáciu ktoré je v rozpore so základnými hodnotami únie, článok 7 predpokladá sankcie v podobe pozastavenia hlasovacích práv.

K tomu je však potrebná jednomyseľnosť v Európskej rade (štát, ktorého sa to týka nehlasuje). Maďarsko od začiatku hovorilo, že sankcie proti Poľsku nikdy nepodporí.