Východoeurópske krajiny zaskočené rozdelením portfólií

Na Slovensku boli reakcie na pridelené politické portfólio Marošovi Šefčovičovi rôzne, zväčša však pozitívne. Opozícia kritizovala stratégiu vlády a medializovanie záujmu o sektorové – energetické portfólio, ktoré sa nakoniec ukázal ako nereálny.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák, premiér Róbert Fico i sám komisár Šefčovič sú podľa vlastných slov s prideleným portfóliom mimoriadne spokojní.

V ďalších "nových" členských krajinách sú reakcie zmiešané.

"Bezvýznamný" maďarský komisár

Maďarská opozičná strana Fidesz tvrdí, že László Andor, ktorý bude zodpovedný za oblasť zamestnanosti, sociálne veci a inklúziu – dostal "bezvýznamnú" úlohu.

Realita protirečí predpovediam vlády, podľa ktorých sa mal Andor v novej Európskej komisii stať "ťažkou váhou", tvrdí opozičný Fidesz, ktorý má v prieskumoch takmer dvojtretinovú podporu voličov.

Andor tvrdí, že je s prideleným rezortom spokojný a bolo jedným z tých, ktoré očakával.

Takisto vládnuci sociálni demokrati sú spokojní. Csaba Tabajdi, vedúci delegácie maďarských socialistov v EP ocenil Andorovu "hlbokú znalosť makroekonómie" a tvrdí, že sociálne portfólio je "mimoriadne dôležité."

„Budúci maďarský komisár bude hrať kľúčovú úlohu v boji proti vážnym dôsledkom súčasnej hospodárskej krízy, v znižovaní nezamestnanosti a zmiernení nerovnosti bohatstva v európskej spoločnosti“, uviedla maďarská europoslankyňa Kinga Gonz.

Poľský "hlavný účtovník"

V Poľsku je voľba Janusza Lewandowskeho na post komisára pre rozpočet vnímaná rôzne v závislosti od politickej príslušnosti.

„Janusz nebude európskym účtovníkom, ale šéfom všetkých účtovníkov v Komisii. Každá zmena v rozpočte bude vyžadovať jeho súhlas. Bude mať skutočný vplyv na peniaze a fungovanie Únie“, povedal podľa denníka Polska the Times poľský europoslanec Krzystof Lisek (EPP).

Podľa zástupcov hlavnej opozičnej strany Práva a Spravodlivosť (PiS) Lewandovského portfólio nie je pre Poľsko to najlepšie. „Poľská vláda nemala žiadny ambiciózny cieľ, napriek tomu teraz tvrdí, že ho dosiahla“, komentoval europoslanec Pawel Kowal (ECR).

Sám Lewandovski je optimista. V rozhovore pre Polska the Times nedávno povedal: „Viem ako integrovať rôzne časti Európy vo finančnom zmysle a to bude moja úloha". Poľský komisár, bývalý europoslanec, tiež vyjadril spokojnosť, že Lisabonská zmluva dáva poslancom EP v diskusii o rozpočet posledné slovo.

Je rumunský komisár francúzsky?

Menovania Daciana Ciolosa za budúceho komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka sa v Rumunsku trochu stratilo v rozruchu okolo prezidentských volieb.

Rumunské médiá citujú západnú tlač, ktorá hovorí o Ciolosovi ako o „druhom francúszkom komisárovi“. Ciolos študoval a žil vo Francúzsku a mal pre menovanie do Komisie podporu Paríža.

Prezident Trajan Basescu, ktorý má pred druhým kolom prezidentských volieb, sa snažil vyťažiť z Ciolosovho portfólia. Zorganizoval tlačovú konferenciu v prezidentskom paláci, na ktorej Ciolos hovoril hneď po ňom. Basescu povedal, že nominácia je pre Rumunsko mimoriadne dôležitá, keďže Spoločná poľnohospodárska politika je jedným z pilierov EÚ. "Portfólio je mimoriadne dôležité z pohľadu množstva alokovaného rozpočtu no najmä, ak si uvedomíme veľký počet ľudí, ktorí pracujú v poľnohospodárstve a priemysle spojenom s potravinami“, povedal Basescu.

Ciolos hovoril len krátko po prezidentovi, pričom svoje menovanie opísal ako jeden z výsledkov šancí, ktoré Rumunsko získalo pristúpením k EÚ.

Rozširovanie stratilo pre Prahu príťažlivosť

Český komisár Štefan Füle dostal na starosti portfólio rozširovania, o ktoré prejavili záujem i Bulharsko či Lotyšsko. Hovorilo sa o ňom aj v súvislosti so Slovenskom.

Stredopravá ODS bývalého premiéra Mirka Topolánek tvrdí, že hoci je rozširovanie dôležitejšie ako multiligvizmus alebo sociálne veci (za ktoré dnes zodpovedá český komisár Špidla), Česká republika mohla mať vyššie ambície.

Toto stanovisko interpretujú pozorovatelia ako útok na sociálnych demokratov, za to, že pre českého komisára pred piatimi rokmi nevyjednali "lepšie" portfólio. 

„Nominácia Füleho je druhou najlepšou možnosťou“, povedal zase líder ČSSD Jiří Paroubek, ktorý podporoval zotrvanie súčasného komisára Vladimíra Špidlu.

Česká tlač tiež spochybnila relevantnosť portfólia v čase, kedy sa v skutočnosti Únia nebude rozširovať. Len dve krajiny môžu reálne vstúpiť do EÚ počas nasledujúcich piatich rokoch – Chorvátsko a Island. Ich vstup sa ale považuje za istú vec, keďže obe krajiny sú viac menej pripravené, píše Martin Komarek z Mladej Fronty.

Podľa neho je pridelenie toho portfólia niektorými vnímané ako trest za povalenie vlády v strede českého predsedníctva EÚ, iní zase tvrdia, že keďže Füle nie je politická ťažká váha, bolo mu zverené skromnejšie portfólio.

Iné média naopak považujú portfólio za úspech. Privítali tiež rozšírenie portfólia o Európsku politiku susedstva, keďže Východné partnerstvo je v európskej politika jednou z českých priorít.

Facka Bulharsku

Najväčšiu búrku vyvolal zoznam komisárov a ich portfólií v Bulharsku. Líder stredo-ľavej opozície Sergej Stanišev označil rozhodnutie prideliť rumunskej nominantke Rumajnii Želeve oblasť humanitárnej pomoci a zvládanie kríz, "fackou a prvou prehrou novej stredo-pravej vlády v Bruseli", píše partner siete EurActiv Dnevnik.

Sklamanie zo skromnejšieho portfólia prišlo po niektorých vyhláseniach premiéra Bojka Borissova, ktorý dezignovanej komisárke predpovedal energetiku, rozširovanie alebo regionálny rozvoj. 

Samotná Želeva tvrdí, že ju jej portfólio uspokojuje, keďže v sebe nesie veľkú politickú dôležitosť.

Niektoré médiá si na Borissovi, bývalom požiarnikovi, zgustli, keď tvrdia, že je spravodlivé, ak komisár, ktorého dezignoval, bude mať na starosti manažment katastrof a lesných požiarov. Bývalá komisárka Megelna Kuneva odmietla komentovať nové portfólio pridelené Bulharsku, no zaželala svojej nástupkyni veľa šťastia.