Vymení Angela Merkelová reformu eurozóny za novú koalíciu?

Christian Lindner -predseda FDP. FOTO: Twitter.com

Hoci nemecké voľby mohli na prvý pohľad pôsobiť nudne, ich výsledky výrazne prehovoria do ďalšieho vývoja v  eurozóne. Podoba nového nemeckého kabinetu bude zaujímať predovšetkým francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.  Slobodní demokrati (FDP) – pravdepodobne strana novej vládnej koalície –  už prostredníctvom predsedu Christiana Lindnera vyhlásili, že parížske návrhy na reformu menovej únie nepodporia.

Víťazstvo s trpkou príchuťou

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron pred voľbami volali po obnove silnej francúzsko- nemeckej spolupráce, ktorá bude motorom európskej integrácie. Macron už niekoľkokrát predstavil svoje hlavné návrhy zmien vo fungovaní menovej únie. Viaceré z nich podporila  aj predsedníčka kresťanských demokratov.

Emmanuel Macron hneď po voľbách zablahoželal Angele Merkelovej k volebnému víťazstvu.

„Naša spolupráca je pre Európu kľúčová, preto v nej musíme pokračovať,“ napísal francúzsky prezident na sociálnej sieti Twitter.

Pre Paríž však bude mať však Merkelovej víťazstvo pravdepodobne trpkú príchuť. Keďže kresťanskí demokrati budú potrebovať ďalších partnerov pre dosiahnutie parlamentnej väčšiny, priestor nemeckej kancelárky na manévrovanie v európskych témach bude dosť obmedzený. Zvlášť keď sa pozrieme na črtajúcu sa koalíciu.

„Jamajská koalícia”

Po tom, čo sociálni demokrati (SPD) avizovali odchod do opozície, sa všeobecne očakáva vznik tzv. jamajskej koalície. Čierno- žlto- zelenú koalíciu majú tvoriť kresťanskí demokrati CDU/CSU so slobodnými demokratmi (FDP) a zelenými (Die Grünen). Takáto zostava by mohla skomplikovať hľadanie zhody na európskych otázkach.

Líder FDP Christian Lindner už počas volebnej noci oznámil, že nemá v pláne podporiť rozsiahlu reformu eurozóny.

„Je nemysliteľné, aby sme financovali francúzske utrácanie, či naprávali chyby po Silviovi Berlusconim,“ vyhlásil Lindner.

Prítomnosť liberálov vo vláde by pravdepodobne významne ohrozila dva hlavné reformné návrhy Emmanuela Macrona – vytvorenie postu ministra financií pre eurozónu a jej spoločný rozpočet.

„Ak vytvorenie rozpočtu pre eurozónu v preklade znamená prelievať peniaze z Nemecka do ostatných európskych štátov, tak my to určite nepodporíme,“ povedal pred voľbami líder FDP, ktorá zasadne v zákonodárnom orgáne po štvorročnej prestávke.

https://euractiv.sk/clanky/hospodarske-riadenie-eu/macron-je-v-defenzive-planov-na-reformu-unie-sa-nevzdava/

Vstupom slobodných demokratov do vlády môže byť ohrozená aj budúcnosť Grécka. Christian Lindner avizuje koniec Európskeho stabilizačného mechanizmu (tzv. trvalý euroval) a volá tiež po Grexite, čiže odchode Grécka z eurozóny. Chce otvoriť základné európske zmluvy a vytvoriť mechanizmus, ktorý členským krajinám umožní opustiť spoločnú menu.

Pre ďalší osud reforiem eurozóny bude dôležité aj to, kto v novej vláde obsadí post ministra financií. Angela Merkelová pred voľbami jasne podporila zotrvanie terajšieho ministra Wolfganga Schäubleho vo funkcii.

O post však prejavili záujem aj slobodní demokrati. Člen predsedníctva FDP Alexander Hahn naznačil, že rezort financií môže byť podmienkou pre vstup strany do koalície.

„FDP by nemalo vstupovať do vlády, v ktorej nebude môcť menovať svojho ministra financií,“ povedal pred voľbami pre denník Bild.

Tlak z opozície

Okrem toho sa dá očakávať aj zmena prístupu CSU, bavorskej sesterskej strany CDU, ktorá bude chcieť predísť ďalšiemu odlivu voličov smerom k pravému extrému. To v praxi môže znamenať aj rezervovanejší postoj k hlbšej reforme eurozóny.

Angela Merkelová bude musieť zároveň čeliť oveľa tvrdšej opozícii, na akú bola zvyknutá. Krajne pravicová a euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD) bude druhou najväčšou opozičnou stranou  v Bundestagu. Samotná prítomnosť strany , ktorá napríklad požaduje referendum o vystúpení z EÚ, však môže ovplyvniť rozhodovanie nemeckej kancelárky v otázke európskej integrácie.

Jednou z dobrých správ pre Paríž  je pravdepodobná účasť Zelených v novej vláde Angely Merkelovej. Strana, ktorá vo voľbách získala 9 % hlasov, je za prehlbovanie európskej integrácie a už dávnejšie podporila spoločný francúzsko- nemecký návrh premeny Európskeho stabilizačného mechanizmu na Európsky menový fond.

Macronov prejav

Francúzsky prezident dnes na parížskej univerzite Sorbonne prednesie prejav, v ktorom chce predstaviť svoju víziu o prestavbe Európskej únie.

https://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-eu/francuzsky-poslanec-macron-nie-je-populista/

Okrem iného chce podľa portálu EurActiv.com navrhnúť aj rozpočet eurozóny vo výške 4 percentá hrubého národného produktu (HNP) financovaný z daní, ktoré dnes plynú do národných rozpočtov.

Zopakovaním detailných návrhov pre eurozónu chce Macron naštartovať celoeurópsku debatu o zmene fungovania menovej únie. Podľa ľudí z prezidentovho okolia tým chce nepriamo zasiahnuť do nemeckých rokovaní o podobe novej vládnej koalície.