Vzťahy s EÚ budú top britskou predvolebnou témou

Britský premiér David Cameron cez víkend pre BBC zopakoval, že vo vzťahu s Európskou úniou mu ide najmä o čo „najlepšiu dohodu pre Britániu“.

Pragmatické vzťahy s úniou má demonštrovať aj referendum o zotrvaní v nej, ktoré konzervatívci plánujú na rok 2017. Na to, aby Cameron splnil svoj sľub, musí v májových voľbách obhájiť mandát.

Vzťahy s EÚ v ostatnom čase spôsobujú napätie vo vládnej koalícii aj vo vnútri samotnej strany.

Šéf liberálnych demokratov a podpredseda vlády Nick Clegg sa v nedeľu postavil proti zámeru konzervatívcov vystúpiť z Európskeho súdu pre ľudské práva, ak nad jeho rozhodnutiami nebude mať domáci parlament prevahu.

Clegg povedal, že jeho strana súčasťou takejto vlády v žiadnom prípade nebude. Doterajšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že sa liberáli po voľbách, podobne ako v roku 2010, stanú jazýčkom na váhach.

Konzervatívnu stranu navyše nedávno opustili dvaja poslanci, ktorí sa pridali k euroskeptickej UK Independence Party. Vedeniu strany vyčítali, že o zmenu britského postavenia v EÚ nejaví skutočný záujem.

Zvyšných poslancov sa snažil upokojiť minister financií George Osborne. Vyhlásil, že v otázke referenda o zotrvaní v únii bude mať každý z nich voľnú ruku.

Nepochybuje však o tom, že sa vláde podarí „znovuvyjednať“ britskú pozíciu. O opačnom výsledku odmietol polemizovať.

Na posilnenie postavenia Veľkej Británie v únii tlačí najmä londýnsky starosta Boris Johnson, ktorý by údajne mohol v čele strany nahradiť Davida Camerona.

Labouristi zatiaľ kampaň pred budúcoročnými voľbami nerozbehli. Bývalý podpredseda vlády John Prescott vraví, že ich líder Ed Miliband je pri mobilizácii voličov „až príliš plachý“.

„Zdá sa, že sleduje základnú volebnú stratégiu získania 31 % tradičných labouristických voličov a zopár bývalých liberálnych demokratov,“ povedal lord Prescott.