Wallström: Plán D bol úspechom

Foto: www.mmisso.com

"Sme za obdobím reflexie", povedala komisárka Margot Wallström 2. apríla počas tlačovej konferencie v Bruseli. Vyzdvihla Plán D, ktorý podľa nej naučil Komisiu základnú vec: Európa potrebuje predovšetkým "aktívnejších európskych občanov", ktorí sa budú podieľať na tvorbe jej politík.

Podľa komisárky je jedným z najväčších prínosov Plánu D intenzívnejšia internetová diskusiu o budúcnosti únie. Okrem tohto vymenovala aj iné ďalšie prínosy, napríklad:

  • Plán D pomohol "zmeniť vnímanie diskusie o EÚ ako niečoho veľmi vzdialeného od občanov".
  • Organizátori občianskych projektov urobili jasný krok smerom k "budovaniu otvorenej európskej sféry".

Počas tlačovej konferencie komisárka poprela, že by sa chcela uchádzať o post stálej predsedníčky Európskej rady, ktorý vytvorí Lisabonská zmluva. Wallström vyjadrila nespokojnosť, že v oblasti rodovej rovnosti v politike EÚ nedosiahla podobné výsledky ako v prípade Plánu D. Položila si rečnícku otázku: "Sú ženy v politike neviditeľné?"

Komisárka dala do diskusie mená niektorých dám, ktoré by si vedela predstaviť ako stále predsedníčky Rady. Podľa nej by boli vhodnými kandidátkami napríklad nemecká kancelárka Angela Merkel alebo bývalá írska prezidentka a Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinson.

Margot Wallström odkázala politickým stranám, že pred voľbami do EP v roku 2009 je "dôležité mať viac žien na kandidátkach".