Weber nechce byť predsedom europarlamentu, ohrozil nárok ľudovcov na post

Šéf europarlamentej frakcie ľudovcov má záujem aj o post predsedu európskej politickej strany. [EPA-EFE/Clemens Bilan]

Nemecký europoslanec a šéf politickej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber sa vzdal možnosti stať sa predsedom europarlamentu od januára 2022 do nasledujúcich eurovolieb v roku 2024.

Dvaapolročný mandát súčasného predsedu Davida Sassoliho, ktorý je z frakcie socialistov a demokratov (S&D), vyprší v januári budúceho roka a podľa internej politickej dohody frakcií europarlamentu by ďalším šéfom zákonodarného zboru mal byť zástupca ľudovcov.

Dopadne Smer ako Fidesz? Otvorený list volá po vylúčení z frakcie eurosocialistov za spoluprácu s fašistami

Monika Beňová aj Robert Fico obvinenia odmietajú. Podľa Uhríka z Hnutia Republika ale bude protest spoločný, pri rokovaní podľa neho dokázali prekonať „drobné“ rozdiely. Eurosocialisti už v minulosti členstvo Smeru pozastavili za vstup do koalície s SNS.

Sassoli chce pokračovať

Weberovo rozhodnutie môže zneistiť „džentlmenskú dohodu” troch hlavných politických frakcií v europarlamente (ľudovcov, socialistov a liberálov) o rošáde v predsedníckom kresle v polovičke mandátu. Socialista Sassoli už podľa portálu Politico signalizoval, že by rád zostal aj naďalej vo svojej funkcii, čo nebýva zvykom.

Ľudovci trvajú na tom, že dohoda o zmene na predsedníckom kresle v europarlamente by mala platiť, a vedenie europarlamentu by malo prejsť na iného poslanca z radov konzervatívcov.

V tejto súvislosti sa hovorí, že šancu vystriedať Sassoliho má v súčasnosti prvá viceprezidentka europarlamentu, maltská poslankyňa Roberta Metsolová, ale aj podpredsedníčka EPP a holandská poslankyňa Esther de Langeová či dlhodobo muž číslo dva v EPP a tiež podpredseda frakcie Esteban González Pons zo Španielska.

Europarlament chce miesto šetrenia na doprave ešte viac vyťažiť rečnícky pult

Eugen Jurzyca vyzval kolegov na prácu z domu, čo minulý rok ušetrilo 23 miliónov eur. Politické skupiny sa ale dohodli na opačnom prístupe a europoslancov chcú vidieť v rokovacej sále čo najčastejšie.

Weber na dvoch EPP stoličkách

Weber sa radšej rozhodol kandidovať za predsedu celoeurópskej Európskej ľudovej strany, kde by mohol nahradiť Donalda Tuska. Už teraz pritom zastáva pozíciu šéfa frakcie EPP.

Poľský politik šéfuje najväčšej politickej rodine v Európe od roku 2019, oznámil však svoje plány vrátiť sa na poľskú politickú scénu a ľudovci musia zaňho nájsť vhodnú náhradu.

Podľa Politico Weber momentálne nemá v radoch EPP protikandidáta, nikto z bývalých hláv vlád alebo štátov z radoch ľudovcov z krajín EÚ sa na Tuskovu pozíciu nehlási.

Weber bol kandidátom EPP na šéfa Európskej komisie v roku 2019 po tom, ako ľudovci jasne vyhrali eurovoľby. Nemal však dostatočnú podporu lídrov členských krajín a Angela Merkelová od jeho podpory údajne ustúpila aj po tlaku zo strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a maďarského premiéra Viktora Orbána (vtedy ešte člena EPP).

Weber je podľa Politico v členskej základni EPP vnímaný ako človek, ktorý môže sceliť stranu v čase, keď ľudovci v Európe strácajú na popularite a prehrávajú v národných voľbách členských krajín EÚ, a prebrať zodpovednosť za jej smerovanie v neistých a krízových časoch. Všeobecne sa očakáva, že získa dostatočnú podporu členskej základne EPP na funkciu uvoľnenú po Tuskovi.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte