WikiLeaks pohrozili zverejnením komunikácie Angely Merkelovej

Rusko, WikiLeaks, Angela Merkel

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, (zdroj: TASR/AP Photo/Michael Sohn)

Server WikiLeaks sa v ostatných dňoch intenzívne venuje Nemecku. Minulý týždeň informoval, že vo Frankfurte pôsobili pod americkou diplomatickou identitou agenti CIA, ktorí vykonávali kybernetické útoky v Európe, Číne a na Blízkom východe.

Nový únik informácií z amerických spravodajských služieb odhaľuje tiež konkrétne techniky. CIA vraj dokáže obísť šifrovanie mobilných aplikácií na posielanie správ, akou je napríklad WhatApp. Zrejme najzaujímavejším odhalením je to, že aj niektoré televízory Samsung sa na diaľku môžu zmeniť na odpočúvacie zariadenia.

WikiLeaks včera naznačili, že v rámci novej vlny únikov zo spravodajských služieb zverejnia tiež záznamy, ktoré o nemeckej kancelárke Angele Merkelovej zhromažďovali CIA a NSA. V kruhoch, ktoré sú v USA zodpovedné za národnú bezpečnosť, to údajne vyvolalo zdesenie.

Správa okamžite zaujala ruskú štátnu agentúru Sputnik. Bez toho, aby boli známe akékoľvek ďalšie informácie, nemecká verzia Sputniku polemizuje, či sa má kancelárka únikov obávať. Francúzsky Sputnik s odvolaním sa na WikiLeaks avizuje koniec Merkelovej éry.

Na Slovensku to zaujalo portál Hlavné správy, ktorý aktivista Juraj Smatana na začiatku roku 2015 zaradil na svoj zoznam dezinformačných webov.

Opakovanie scenára z USA

V septembri 2017 sa v Nemecku uskutočnia parlamentné voľby. Množia sa obavy, že v krajine by sa mohol zopakovať scenár z prezidentských volieb v Spojených štátoch. WikiLeaks počas prezidentskej kampane postupne zverejňovali emaily Demokratickej strany. Za hackerským útokom mala stáť skupina APT28, ktorá je podľa amerických bezpečnostných služieb napojená na ruskú vojenskú rozviedku GRU.

Čítajte viac: Ako Rusi pomohli Trumpovi k víťazstvu: USA zverejňujú detaily

Emailovú komunikáciu Demokratov z WikiLeaks opäť prebrali agentúry ako Sputnik či Russia Today a rozšírili ich vo viacerých svetových jazykoch. Vďaka tomu sa ich ujal napríklad portál Breitbart, ktorý má tendenciu zverejňovať falošné správy. Pred voľbami nahrával Donaldovi Trumpovi.

Napriek tomu, že emaily nepriniesli škandalózne informácie, mohla intenzita, s akou sa im venovali propagandistické weby, zneistiť voliča. Rusko týmto spôsobom pomáhalo Trumpovi, ktorý voči nemu od začiatku volebnej kampane nasadil zmierlivý tón.

Podozrenia, že Trumpova administratíva komunikovala s Kremľom, opäť pomáhajú zahladiť WikiLeaks. Témou sa na Slovensku zaoberá novinár Tom Nicholson.

Skúsenosti s politicky motivovaným kybernetickým útokom majú aj Nemci. Šéf Spolkovej spravodajskej služby BND Bruno Kahl v novembri uviedol, že akcie na vyvolanie politickej neistoty majú zrejme pôvod v Rusku, no pripísať to štátu je technicky náročné.