Ypres ako Yperit

Zdroj: Wikipedia

Sto rokov od sarajevského atentátu na následníka rakúsko-uhorského trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda, ktorý sa stala zámienkou pre vypuknutie 1. svetovej vojny, uplynie v sobotu, 28. júna.

Boje vypukli o mesiach neskôr, 28. júla 2014.

Pre slávnostný spomienkový ceremoniál organizátori vybrali flámske mesto Ypres, kde sa odohrávali jedny za najťažších bojov medzi nemeckou armádou a vojaskami tzv. Dohody. V roku 2015 tu bol po prvýkrát tu bol nasadený jedovatý bojový plyn LOST, neskôr známy ako Yperit.

Podľa Winstona Churchila, vtedajšieho britského ministra vojny a neskoršieho premiéra, mali byť ruiny mesta Ypres večným pomníkom veľkej vojny. Povodní obyvatelia sa ale chceli vrátiť domov. Rekonštrukcia trvala do roku 1967 a dnes žije v meste 35 000 ľudí.

Pre Dohodu bolo mesto Ypres najvýznamnejším oporným bodom, kde bránili postup Trojspolku do belgických prístavov a do Veľkej Británie. Nemecké vojská ho nikdy nedobili, no jeho delostrelectvo ho takmer úplne zničilo  (ako ukazuje fotka k článku).  

Na území s rozmermi cca 15 x 10 km padlo na oboch stranách približne pol milióna vojakov, približne rovnaký počet bol ranených. Viac ako 100 tisíc padlých britských vojakov sa nikdy nenašlo.

Pomníkom pre nich je tzv. Meninská brána, po ktorú sa včera postavili hlavy štátov a vlád európskej dvadsaťosmičky, aby si vypočuli trúbenie "Večierky" (Last Pond) na pamiatku padlých. Pod bránou sa hrá každý jeden večer. 

V prvej svetovej vojne zahynulo približne 70 tisíc Slovákov, ďalších 60 tisíc si odnieslo trvalé zranenie.

Slovenský premiér Robert Fico ocenil spôsob, akým si únia pripomenula 100. výročie Veľkej vojny. „Ceremónia bola mimoriadne dôstojná. Som rád, že som sa toho mohol zúčastniť.“

Koniec spomienky následne odštartoval omnoho prozaickejší program. N včerajšej večeri mali lídri diskutovať o prioritách únie na ďalších 5 rokov a uplatňovaní rozpočtových pravidiel.

Dnes ráno pracovný program začal podpisom Asociačnej dohody s Moldavskom, Gruzínskom a zvyšnej časti Asociačnej dohody aj s Ukrajinou. Nasledovať budú pracovné sedenia a pracovný obed k témam ako energeticko-klimatický balík, spravodlivosť a vnútro a nominácia predsedu Európskej komisie.

Viac v článku: Summit únie rieši personalistiku aj priority na 5 rokov