Z pomoci Cypru budú profitovať bohatí Rusi

Cyprus v súčasnosti rokuje o podmienkach medzinárodnej pomoci. Ostrov sa koncom júna (EurActiv, 26/06/2012) na partnerov musel obrátiť pre problémy dvoch najväčších bánk, pod ktoré sa podpísali vysoké straty z odpisu časti gréckeho dlhu. Objem balíka je však len zlomkový oproti iným krajinám a nemal by prevýšiť 10 miliárd eur.

Týždenník Der Spiegel však poukázal na politické riziko, ktoré vyplynulo zo správy o praní špinavých peňazí na Cypre pripravenej spolkovou spravodajskou službou BND

„Analýza BND odhalila, kto bude najviac profitovať z miliárd eur z fondov dotovaných európskymi daňovými poplatníkmi – budú to ruskí oligarchovia, podnikatelia a mafiáni, ktorí svoje nelegálne zisky uložili na Cypre,“ píše týždenník.

Cyprus je totiž obľúbeným daňovým rajom Rusov, ktorí sa snažia vyhnúť domácemu nevyspytateľnému investičnému prostrediu.

Ostrov, ktorý do Európskej únie vstúpil v roku 2004, sa však bráni tým, že v uplynulom desaťročí výrazne sprísnil reguláciu v snahe o boj proti praniu špinavých peňazí a koná v súlade s medzinárodnými pravidlami v tejto oblasti. Týždenník však uvádza, že spravodajská služba, ale aj predstavitelia EÚ pochybujú o tom, že krajina spomínané opatrenia v praxi uplatňuje.

Podľa BND majú Rusi na cyperských bankových účtoch 21 miliárd eur, čo prekračuje nielen očakávanú výšku pomoci od eurozóny, ale aj celkový hospodársky výkon krajiny, ktorý dosahuje 17 miliárd eur.

Najväčší podiel na pripravovanom balíku budú mať Nemci a to okolo 2 miliárd eur. K finančnej podpore slabších členov eurozóny sa však stavajú čoraz odmietavejšie. Pomoc Cypru tak vyvoláva ďalšiu vlnu kontroverzií na národnej politickej scéne.

Carsten Schneider z najväčšej opozičnej strany SPD, a zároveň Merkelovej rival v budúcoročných voľbách, vyhlásil, že s pomocou budú v parlamente súhlasiť len po splnení určitých podmienok. Podľa jeho slov sa Cyprus musí pripraviť na zvýšenie svojej nízkej korporátnej dane a ostrejší boj proti praniu špinavých peňazí.

(EurActiv/Reuters)