Za správu o Slovensku a Malte hlasovalo 11 z 13 slovenských europoslancov

Slovenský premiér Peter Pellegrini prichádza na stretnutie Európskej rady 21. marca 2019 [Európsky parlament/Daina Le Lardic]

Poslanci vyzývajú aj na pokračovanie spolupráce nemeckých a slovenských orgánov vo vyšetrovaní únosu vietnamského občana, vrátane údajného zapojenia bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Z trinástich slovenských europoslancov jedenásť zahlasovalo za štvrtkové uznesenie Európskeho parlamentu (EP) o situácii na Malte a na Slovensku. Hlasovania sa zdržal iba József Nagy (Most-Híd) a meno poslankyne Moniky Beňovej (Smer-SD) sa na hlasovacom mennom zozname neobjavilo.

Poslanci v prijatej správe vyjadrili poľutovanie nad vážnymi nedostatkami v oblasti právneho štátu na Malte a na Slovensku a varovali aj pred rastúcimi hrozbami pre novinárov v celej EÚ. Uznesenie sa zasadzuje za urýchlené a úplné vyšetrenie všetkých náznakov trestných činov, a to najmä v oblasti korupcie, finančnej kriminality, prania špinavých peňazí, daňových podvodov a únikov, o ktorých písali zavraždení novinári Daphne Caruanová Galiziová a Ján Kuciak. EP Malte a Slovensku odporúča plnú spoluprácu s Europolom, ktorý by mal mať neobmedzený prístup k relevantným vyšetrovacím spisom.

V prípade Slovenska si text uznesenia všíma, že vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice viedlo k odhaleniu údajných plánov na vraždu prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a právnika Daniela Lipšica. Europoslanci zdôraznili, že ďalší vývoj budú monitorovať.

Parlament vyzval Európsku komisiu a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) na riadne vyšetrenie všetkých údajných trestných činov týkajúcich sa korupcie a podvodov, vrátane zneužívania poľnohospodárskych dotácií EÚ, o ktorých boli poslanci informovaní počas svojich pracovných ciest na Slovensko.

Do textu uznesenia sa dostal aj únos vietnamského občana z Nemecka, v ktorom mohla zohrať istú úlohu aj vláda SR. Poslanci vyzvali na pokračovanie spolupráce nemeckých a slovenských orgánov a komplexné vyšetrenie prípadu, vrátane údajného zapojenia bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Uznesenie si okrem iného všíma aj diskusie o úpravách tlačového zákona na Slovensku. Revízia aktuálneho právneho rámca poskytuje príležitosť na posilnenie slobody médií a novinárov, tvrdia poslanci, zároveň však upozornili, že súčasný legislatívny návrh predstavuje riziko obmedzenia slobody médií.

Holandská liberálna poslankyňa Sophie in ‘t Veldová, predsedníčka parlamentnej skupiny pre monitorovanie právneho štátu, konštatovala, že doterajší európsky tlak a spolupráca priniesli výsledky. Podľa jej slov spolupráca s Europolom umožnila slovenským orgánom zatknúť podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a pod tlakom EÚ aj maltská vláda začína modernizovať problematické zákony. Poslankyňa, ktorá ako členka monitorovacej skupiny EP viackrát navštívila Slovensko, upozornila, že slovenská vláda sa novým tlačovým zákonom snaží podkopať slobodu médií.

Maďarský europoslanec Benedek Jávor, z politickej skupiny Zelení /Európska slobodná aliancia, ktorý bol tiež súčasťou kontrolných misií na Slovensku, upozornil, že kým v prípade vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej došlo k pokroku, hrozby voči novinárom a nedostatok transparentnosti okolo vlastníctva médií sú “veľmi znepokojujúce”.

“Sloboda médií na Slovensku je pod útokom z rôznych strán, Slovensko má najprísnejšie tresty za hanobenie v celej EÚ a reforma tlačového zákona dáva politikom viac právomocí, aby zasahovali do práce novinárov,” opísal situáciu. Zároveň dodal, že SR má najvyššiu mieru nezrovnalostí a odhaľovania podvodov zo všetkých členských štátov EÚ. “Existujú vážne obavy z korupcie, konfliktu záujmov a beztrestnosti v mocenských kruhoch na Slovensku,” zdôraznil Jávor. Spresnil tiež, že problémy týkajúce sa podvodov s DPH a prerastanie organizovaného zločinu s úradnou mocou, na čom Ján Kuciak pracoval v dobe, keď bol zavraždený, sa ešte stále nevyriešili.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte