Záchranné programy sú priorita, nemôžu ale ohroziť eurofondy

Stretnutie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka s poslancami Európskeho parlamentu. [Twitter @ivankorcok]

Vláda bude posilňovať európsku dimenziu na jednotlivých ministerstvách, podporovať aktívnejší prístup rezortov k európskej agende a intenzívnejšiu komunikáciu smerom k európskym inštitúciám, sľubuje ministerstvo zahraničných vecí.

Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) sa v stredu (20. mája) stretol so skupinou slovenských poslancov Európskeho parlamentu.

„Európsky parlament bude kľúčovou inštitúciou nielen v procese ekonomickej obnovy EÚ, pri prijímaní legislatívy, ale následne aj pri všetkých zásadných otázkach týkajúcich sa ďalšieho smerovania Únie – od dobudovania jednotného trhu, cez boj s klimatickou zmenou až po post-brexit vzťahy“, uviedol Korčok. Poslanci Európskeho parlamentu sú podľa neho zosobnením prepojenia európskej politiky s národnou a preto je mimoriadne dôležité, aby v tomto kontexte prebiehala aj naša vzájomná komunikácia, vrátane ich aktívnej účasti na Konferencii o budúcnosti EÚ.

V dôsledku pandémie nového koronavírusu prechádza EÚ podľa rezortu zahraničia najzložitejším obdobím od svojho vzniku a schopnosť vysporiadať sa s ekonomickými dôsledkami krízy bude pre ňu historickým testom.

Aktuálne najväčšou prioritou je prijatie viacročného finančného rámca a vytvorenie mimoriadneho nástroja na obnovu, ktorý by mal zásadne pomôcť ekonomikám členských krajín EÚ. Podľa europoslancov má byť riadiacim princípom v tvorbe viacročného finančného rámca a nástroja na obnovu ekonomická a teritoriálna kohézia, sociálny dialóg a snaha o transformáciu smerom k udržateľnej a konkurencieschopnej ekonomike. Zároveň nové záchranné programy nesmú ohroziť už prebiehajúce čerpanie eurofondov, hovorí ministerstvo.

Nový minister zahraničia sľubuje boj proti „konšpiračnému eldorádu“

Ivan Korčok odmieta predstavu Slovenska ako mostu medzi západom a východom. Jeho prioritou je jasne komunikovať, kam Slovensko zahraničnopoliticky patrí.

„EÚ predstavuje pre Slovensko základný životný priestor, európska politika je súčasťou domácich politík a tomu musí zodpovedať aj efektívne nastavenie spolupráce s poslancami EP,“ zdôraznil minister.

Europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu, EPP) oceňuje záväzok ministerstva, že európska politika bude súčasťou domácich politík. „Teší ma, že pán minister aj dnes potvrdil, že v rámci svojich priorít bude v našej európskej politike hájiť princípy fungujúcej spravodlivosti a právneho štátu, bojovať systematicky s hybridnými hrozbami a rastúcimi dezinformáciami vo verejnom priestore a usilovať o také európske finančné nástroje, ktoré nám pomôžu so zelenou obnovou ekonomiky po koronakríze,“ reagoval po stretnutí Bilčík.

Minister Korčok pri nástupe do funkcie vyhlásil, že chce „veľmi intenzívne“ spolupracovať s ostatnými rezortmi, „aby ministri na jednotlivých rezortoch mali veľmi silne vo vlastných rukách riadenie sektorálnych politík EÚ“.

Podobný záväzok sa objavil aj v programovom vyhlásení vlády SR, ktoré hovorí o posilnení vnímania európskej agendy ako súčasti domácich politík o strategickej komunikácii v tomto duchu.

Vláda sľubuje posilniť vlastníctvo európskych tém na jednotlivých ministerstvách

Európska agenda zostáva ministerstvu zahraničia, viac práce s ňou ale budú mať aj jednotliví ministri. O témach summitov EÚ bude slovenská vláda diskutovať dopredu.

Vláda bude podľa svojho programového vyhlásenia „trvať na tom, aby všetky rezorty aktívne pristupovali k európskej agende, dobudovali a posilnili svoje interné štruktúry, viedli intenzívnu komunikáciu s európskymi inštitúciami, partnermi v členských krajinách a dotknutými subjektami v SR vrátane NR SR“.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí by malo „posilniť medzirezortnú koordináciu európskych záležitostí na politickej úrovni“, pričom postoje vlády k zásadným témam EÚ ako sú klimatická politika, digitalizácia, eurozóna a jednotný trh majú byť v rukách rezortov.

Európske politiky by sa tiež mali dočkať „strategického riadenia na vrcholnej politickej úrovni“. V praxi by to malo znamenať, že o kľúčových európskych témach bude vláda pravidelne rokovať už pred zasadnutím Európskej rady.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte