Začne výber na vrcholové posty EÚ

Krátka správa

Počas francúzskeho predsedníctva, v druhom polroku 2008, sa začnú rokovania o troch dôležitých európskych postoch.

Prvým je predseda Európskej komisie. Jeho voľba bude v konečnom dôsledku závisieť aj od výsledku volieb do Európskeho parlamentu v polovici roku 2009, no v predbežných rokovaniach sa začnú rysovať možní kandidáti.

Existencia ďalších dvoch postov – stáleho predsedu Rady a ministra zahraničných vecí EÚ – zas bude závisieť od úspešnej ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Tá by sa mala zavŕšiť do začiatku roku 2009, prvé politické rokovania o obsadení postov však budú prebiehať už v druhej polovici 2008.

V minulosti sa ako potenciálni kandidáti spomínali viacerí európski politici – Tony Blair, Aleksander Kwasniewski, či Anders Fogh Rasmussen, vrátane špekulácií o bývalom slovenskom premiérovi Mikulášovi Dzurindovi na poste ministra zahraničných vecí. Podľa írskeho denníka The Irish Times sa vážnejším záujemcom aj írsky premiér Bertie Ahern.

Ahern je vo vrcholovej európskej politike už viac ako 20 rokov, dlhšie skúsenosti má z aktívnych top politikov už len luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Pre denník The Irish Times síce povedal, že o možnosti zastávať vrcholový post v Bruseli ešte neuvažoval, zároveň však dodal: „Má rád Európu a rád sa Európou zaoberám. V Európskej rade pôsobím nepretržite – okrem veľmi krátkeho obdobia – už 21 rokov.“ Okrem toho dodal, že by „možno malá menšina“ kolegov „bola rada, aby časť svojho času venoval tejto úlohe“.

Zloženie vrcholnej európskej trojky sa však nebude riadiť iba skúsenosťami adeptov. Bude v konečnom dôsledku výsledkom zložitého hľadania kompromisu medzi „veľkými“ a „malými“ členskými krajinami, pôvodnými a novými členmi a politickými smermi.