Zákon o brexite je stručný. V parlamente pravdepodobne prejde

May

Britská premiérka Theresa Mayová, zdroj: TASR

Britská vláda predložila dnes parlamentu návrh zákona o aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý by jej mal umožniť spustenie oficiálnych rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Legislatívny návrh má len 133 slov. Poslanci o ňom budú rokovať budúci týždeň. Hlasovanie je naplánované na začiatok februára.

„Najjasnejší možný návrh zákona“

Zákon vláda predstavila v reakcii na utorkový verdikt britského najvyššieho súdu. Ten rozhodol, že spustenie článku 50 o vystúpení z EÚ musí schváliť parlament.

Čítajte aj: Brexit bez súhlasu parlamentu nebude, rozhodol najvyšší súd

Cieľom navrhovanej legislatívy je „zveriť premiérke právomoc oznámiť úmysel Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie, podľa článku 50 (2) Zmluvy o Európskej únii“.

Ide o jeden z najkratších legislatívnych návrhov v histórií. Potvrdili sa tak slová ministra pre brexit Davida Davisa z pred dvoch dní, že vláda predloží „najjasnejší možný návrh zákona“.

Britský ústavný expert Vernon Bogdanor si stručnosť zákona vysvetľuje tým, že sa vláda snaží obmedziť poslancom manévrovací priestor.

„Poskladali ho veľmi natesno, aby vylúčili akékoľvek dodatky,“ povedal dnes pre BBC.

Corbyn vyzýva labouristov

Poslanci parlamentu budú o návrhu zákona rokovať na budúci týždeň, potom sa ním budú zaoberať príslušné výbory. Dolná snemovňa (House of Commons) by mala o zákone hlasovať 8. februára.

Je pravdepodobné, že legislatíva aj napriek hlasným oponentom v parlamente prejde.

Predložený návrh dnes podporil líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Presvedčiť chce aj všetkých poslancov v jeho strane. „Už dnes našich členov vyzveme, aby hlasovali za článok 50,“ potvrdil pre Sky News.

Návrh zákona musí schváliť aj horná komora britského parlamentu, Snemovňa lordov, k čomu podľa predstáv vlády musí dôjsť dostatočne včas na to, aby sa stihol dodržať konečný termín stanovený premiérkou Theresou Mayovou na odštartovanie procesu brexitu do 31. marca.

Očakáva sa však, že k návrhu zákona, ktorý má dva odseky, budú podané desiatky pozmeňovacích návrhov – veď len Škótska národná strana už skôr oznámila, že ich predloží 50.