Zákon o brexite prešiel, spustí sa do konca marca

brexit

Poslanci po hlasovaní o brexite v Dolnej snemovni britského parlamentu (13. marca 2017), zdroj: TASR /AP

Britský parlament schválil v pôvodnej podobe návrh zákona o brexite. Stalo sa tak v pondelok večer po tom, ako horná komora parlamentu – Snemovňa lordov – netrvala na dvoch dodatkoch, ktoré do zákona presadila a Dolná snemovňa ich krátko predtým zamietla. Premiérke Therese Mayovej to umožní iniciovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne spustí dvojročný proces rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Do konca marca

„Zákon o vystúpení z EÚ prešiel bez zmeny Dolnou snemovňou a Snemovňou lordov. Spustíme článok 50 do konca tohto mesiaca ako bolo plánované a očakávame výsledok, ktorý bude v záujme celej Veľkej Británie,“ uvádza sa vo vyhlásení britskej vlády, zverejnenom v mene ministra pre brexit Davida Jonesa bezprostredne po hlasovaní.
Dolná snemovňa v pondelok najprv zamietla dva dodatky k návrhu zákona o brexite, ktoré začiatkom marca odhlasovala horná komora parlamentu – Snemovňa lordov. Tá v pondelok následne o zákone opäť hlasovala, tentoraz však svoj odpor vzdala a schválila ho bez dodatkov. Prvý odmietla pomerom hlasov 274:135, druhý 274:118. Zákon o brexite bol tak definitívne schválený.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/snemovna-lordov-schvalila-dodatok-chraniaci-obcanov-eu-po-brexite/

 

Horná komora pozmenila vládny návrh zákona dvoma dodatkami: jeden chráni práva občanov EÚ žijúcich v Británii a druhý zaručuje britskému parlamentu hlasovanie o akejkoľvek dosiahnutej dohode o brexite ešte skôr, ako ju ratifikuje Európsky parlament. Proti prvému z nich hlasovalo v pondelok 335 poslancov Dolnej snemovne, za ich bolo 287. Proti druhému dodatku bolo 331 zákonodarcov, 286 ho podporilo.

Mayová už predtým viackrát uviedla, že má v úmysle iniciovať článok 50 do konca marca. O odchode Británie z EÚ rozhodli voliči v referende, ktoré sa konalo 23. júna 2016.

Zákon musí ešte schváliť kráľovná Alžbeta II., čo je však len formalita. Tento krok sa očakáva v utorok.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/skotska-premierka-planuje-druhe-referendum-o-nezavislosti/