Zapatero v odlesku reflektorov

Je to príležitosť na zvýšenie popularity, ktorú nemožno premrhať. José Luis Rodríguez Zapaterovi môže španielske predsedníctvo EÚ pomôcť v čase, kedy jeho popularita klesá priamo úmerne stápajúcej nezamestnanosti. Štyridsať miliónová krajina sa borí s vážnymi dôsledkami finančnej a hospodárskej krízy a ľudí bez práce je skoro 18 %.

„Nemá na výber, je to perfektná príležitosť, ako znovu získať body v prieskumoch verejnej mienky“, cituje agentúra AFP Fermína Bouzu z madridskej Universidad Complutense.

Španieli pociťujú krízu veľmi tvrdo, zasiahla najmä v tom čase prekvitajúce stavebné odvetvie. Posledné prieskumy verejne mienky už ukazujú náskok opozičnej konzervatívnej Ľudovej strany (Partido Popular, PP), ktorú socialisti odstavili z vlády už v dvoch voľbách za sebou. Naposledy sa strany prestriedali tesne po veľkom teroristickom útoku na madridské vlaky v roku 2004.

Analytici sa zhodujú, že počas druhého volebného obdobia sa Zapatero sa viac venuje medzinárodnej politike. Španielsko je navyše pomerne „euronadšenou“ krajinou. Španieli relatívnej presvedčivou väčšinou v referende podporili Ústavnú zmluvu EÚ, predchodkyňu platnej Lisabonskej zmluvy.

Hoci bude už štvrté v poradí, španielske predsedníctvo 2010 bude iné, čo Zapaterovi trochu sťaží situáciu. Na scéne je totiž Herman Van Rompuy, prvý stály predseda Európskej rady, ktorý by mal podľa litery Lisabonu plniť funkcie, ktoré doteraz vykonávala hlava štátu či vlády predsedajúcej krajiny. Iba španielski ministri budú predsedať stretnutiam ministerských rád EÚ, aj to nie tej, na ktorej sa stretnú šéfovia diplomacií, keďže tam predsedníctvo po novom už patrí Catherine Ashton.

Ikona európskych Zelených, francúzsky europolanec Daniel Cohn-Bendit označil ponechanie rotujúceho predsedníctva v Rade za najväčší nedostatok Lisabonskej zmluvy.

Zapaterovi sa však predsa len podarilo niečo vyjednať. Niektoré z najdôležitejších podujatí v rámci budúcich šiestich mesiacov sa budú konať na španielskej pôde. Vrcholom je iste summit EÚ-USA za účasti Baracka Obamu, ktorý sa bude konať v Španielsku.

Zapatero mal veľmi zlý vzťah s Georgom Bushom ml., ktorý ho na všetkých európskych cestách spoľahlivo obchádzal a Zapatero niedky nebol pred zvolením Baracka Obamu v Bielom dome.

Okrem toho sa v Španielsku bude konať aj stretnutie EÚ a krajín Latinskej Ameriky, Únie Stredomoria a summit EÚ–Maroko. Podľa šéfa španielskej diplomacie José Ángel Moratinosa, išlo o „gentlemanskú dohodu“ medzi Van Rompuyom a Zapaterom. Nakoniec je tu aj neformálne stretnutie ministrov zahraničný veci, tzv. Gymnych, ktoré sa bude konať v Córdobe.

Španielska vláda sa rozhodla poveriť dnes už bývalého vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci Javiera Solanu vypracovať bezpečnostnú stratégiu Španielska. Bude tak pokračovať v práci, ktorú začal Félix Sanz Roldán – niekdajší poradca bezpečnostnú politiku pre španielske predsedníctvo EÚ a súčasný šéf španielskej tajnej služby (Centro Nacional de Inteligencia, CNI). Solanov deadline pre túto úlohu je koniec novembra budúceho roka.

Zapatero nie je v Španielsku jediný, pre ktorého predstavuje predsedníctvo EÚ príležitosť. V Španielsku rastú obavy, že baskická separatistická skupina ETA využije predsedníctvo na teroristické útoky. Minister vnútra Alfredo Pérez Rubacalba informoval, že orgány disponujú informáciami, že ETA chystá únos, pričom terčom by mala byť „osoba zo spoločensky významných odvetví.“ Podľa ministra si ETA od toho sľubuje pritiahnutie medzinárodnej pozornosti. ETA je podľa jeho slov „v stave vnútorného rozkolu“, ktorý „podčiarkuje jej slabosť“. V tejto situácii preto môže zvažovať spáchanie „veľkolepého útoku“.  


Viac o španielskom predsedníctve nájdete v súbore liniek