Zelení chcú aktivovať článok 7 proti Maďarsku. Ľudovcov Orbán rozdeľuje

Šéf ľudovcov Manfred Weber (vľavo) gratuloval Viktorovi Orbánovi k víťazstvu [EPA/EFE/Szillárd Koszticsak]

Slovenský europoslanec Eduard Kukan tvrdí, že Viktor Orbán stráca podporu vo svojej politickej rodine.

Politická frakcia Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) v Európskom parlamente žiada Radu EÚ (členské štáty), aby začala právne konanie proti Maďarsku podľa článku 7 Zmluvy o Európskej únii.

Uviedla to poslankyňa tejto frakcie Judith Sargentiniová vo štvrtok po predložení ňou pripravenej správy o vyšetrovaní Európskeho parlamentu o tom, či Maďarsko porušuje alebo neporušuje hodnoty Európskej únie.

Politická frakcia ľudovcov v Európskom parlamente, do ktorej patrí vládny Fidesz, je rozpoltená. Slovenský europoslanec, ktorý je tiež jej členom, tvrdí, že prešľapy premiéra Viktora Orbána nebude môcť tolerovať večne.

Sargentiniová: Čas vypršal

Zelená holandská europoslankyňa Sargentiniová v stanovisku pre médiá zdôraznila, že čas na vydávanie upozornení už uplynul. „Európska únia musí teraz podporovať právny štát a začať konanie proti Maďarsku podľa článku 7,“ spresnila.

Podľa jej správy vláda maďarského premiéra Viktora Orbána opakovane podkopáva nezávislosť súdnictva, slobodu tlače a základné práva občanov krajiny.

Komisia si posvieti na „orbanizáciu“ Maďarska

Európska komisia bude budúci týždeň diskutovať o postupnom posune Maďarska k „neliberálnej demokracii“.

„Krajiny sa pri vstupe do EÚ zaväzujú zdieľať naše spoločné hodnoty a rešpektovať ľudské práva, demokraciu a právny štát. Ak má byť Európska únia skutočným ochrancom týchto hodnôt, musí byť pripravená podniknúť silné kroky proti tým, ktorí ich podkopávajú,“ uviedla Sargentiniová.

Upozornila, že najsilnejšou možnou sankciou je, keď členská krajina stratí v Rade EÚ svoje hlasovacie práva.

„To nie je niečo, k čomu sa vieme ľahko dopracovať, ale EÚ má povinnosť chrániť práva každého zo svojich občanov. Bez náznakov, že by maďarská vláda bola ochotná meniť svoj kurz, Rada musí spustiť právne konanie,“ dodala.

Plénum bude hlasovať v máji

Európsky parlament 15. mája 2017 hlasoval za uznesenie o situácii v Maďarsku. Poslanci poverili Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE), ktorého členkou je aj Sargentiniová, aby vypracoval správu o porušovaní základných zásad a hodnôt zo strany maďarskej vlády.

Na základe tejto správy môže EP vyzvať Radu EÚ, aby začala právne konanie proti Maďarsku v súlade s článkom 7. To si bude vyžadovať dvojtretinovú väčšinu v Parlamente. Hlasovanie výboru LIBE sa očakáva pred letnými prázdninami a k hlasovaniu na plenárnom zasadnutí EP by malo dôjsť v septembri.

Vypracovaná správa zohľadňuje príspevky širokej škály odborníkov a zástupcov Európskej komisie, mimovládnych organizácií a akademických pracovníkov, ako aj stanoviská vydané tretími stranami, ako sú Rada Európy, OSN, Organizácia pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe (OBSE) či národné a medzinárodné súdy.

Poslankyňa Sargentiniová v rámci svojho vyšetrovania navštívila Maďarsko v januári tohto roku.

Webera kritizoval švédsky kolega

Jasné víťazstvo Viktora Orbána a jeho strany Fidesz v maďarských parlamentných voľbách ukázalo na rozkol, ktorý ohľadom Orbána existuje v Európskej ľudovej strane (EĽS), najmä v jej politickej skupine v Európskom parlamente, ktorá ako najsilnejšia frakcia tejto inštitúcie má silný vplyv na tvorbu európskej politiky.

V utorok sa kriticky na adresu svojho šéfa v europarlamente Manfreda Webera ozval švédsky poslanec ľudovcov Gunnar Hökmark.

Európska ľudová strana a Orbán: Neľahké partnerstvo

Nesúhlas s krokmi vlády Viktora Orbána je čoraz častejší aj v rámci jeho domovskej Európskej ľudovej strany (EĽS).

V zaslanom e-maile mu vyčítal jeho nadšené gratulácie na adresu Orbána za jeho výhru vo voľbách z 8. apríla. Pripomenul, že víťaz volieb stavil svoju kampaň na platformu populizmu, protieurópanstva a antisemitizmu a na xenofóbnej rétorike.

„Nepochybne politická mapa v Maďarsku neposkytuje voličom mnoho životaschopných alternatív. To však len podčiarkuje, že EĽS a jej vedenie musia bojovať za Európu, demokraciu a právny štát a odsúdiť – kdekoľvek sa prejavuje – antisemitizmus a xenofóbiu,“ uviedol Hökmark.

Protiútok maďarských europoslancov

Portál Politico vo štvrtok v tejto súvislosti upozornil na rozkol, ktorý existuje vnútri EĽS ohľadom udržania alebo vylúčenia strany Fidesz zo svojich radov.

Pripomenul, že na Hökmarkovu kritiku vzápätí zareagoval maďarský europoslanec za Fidesz József Szájer.

V hromadnej e-mailovej pošte pre všetkých poslancov z EĽS mu pripomenul, že býva dobrým zvykom zablahoželať víťazovi volieb. Szájer v ďalšom samostatnom a dlhom odkaze (1900 slov) svojim konzervatívnym kolegom z EÚ vysvetlil, prečo Orbán vyhral voľby, aké je to dôležité pre EĽS a prečo ani Orbán, ani jeho strana Fidesz nie sú antisemitskí, xenofobní či protieurópski.

Szájerove tvrdenia však boli vzápätí vyvrátené maďarskými europoslancami z politickej skupiny socialistov a demokratov (S&D) Péterom Niedermüllerom a Csabom Molnárom, ktorí v hromadnej e-mailovej pošte pre všetkých 751 poslancov Európskeho parlamentu poskytli iný pohľad na Orbána.

Politico v tejto súvislosti pripomenul, že aj stredajšie rokovanie členov frakcie EĽS potvrdilo, že politická skupina je ohľadom Orbána a jeho poslancov rozdelená na dva tábory.

Belgický europoslanec: Vylúčme Fidesz

Rozkol ľudovcov naznačil aj belgický europoslanec Pascal Arimont, predseda Kresťanskosociálnej strany (CSP), ktorá zastupuje záujmy nemeckej komunity v Belgicku. V stredu v rozhovore pre televíznu stanicu RTBF Arimont priznal, že ak chcú európski ľudovci rešpektovať svoje hodnoty, tak „musíme vylúčiť Fidesz“. Sám by za to hlasoval, avšak dodal, že je len malá šanca, že k tomu skutočne dôjde.

V EĽS sú dva názorové prúdy a tá časť frakcie, ktorá má väčšinu, tvrdí, že Fidesz musí zostať, pretože „je to jediný spôsob, ako čo len trochu ovládať pána Orbána“.

Orbán: Nebezpečenstvo pochádza zo západu, z Bruselu, Paríža a Berlína

Slovensko považuje Viktor Obrán za spojenca proti snahám OSN pri manažovaní migrácie.

„V politike je potrebné a správne mať jasno v tom, že keď niekto prekročí určité hranice, ktoré si strana určila, nemôžeme byť ďalej súčasťou tejto strany. Strana Fidesz podľa môjho názoru viackrát prekročila tieto ‘červené čiary’. A to nielen strana Fidesz, ale predovšetkým jej líder Viktor Orbán. Takže naša skupina si povedala: Ak chceme rešpektovať naše vlastné hodnoty, potom musíme Fidesz vylúčiť zo strany,“ opísal Arimont nálady v menšej skupine EĽS.

Dodal, že Fidesz má v EĽS 12 europoslancov a ani tí nie sú jednotní v pohľade na Orbána. Väčšinou sa prejavujú proeurópsky a nepoužívajú protibruselský slovník svojho straníckeho šéfa z Budapešti.

Kukan: Orbánova podpora klesá

Frakcia ľudovcov musí nájsť vhodnú stratégiu, ako sa vyrovnať s Viktorom Orbánom a jeho stranou Fidesz, ktorá je členom veľkej rodiny európskych ľudovcov. Pre TASR to uviedol jej slovenský člen, europoslanec Eduard Kukan.

Kukan, ktorý je v Európskom parlamente členom zahraničného výboru, však pripomenul, že postavenie Fideszu a Orbána v EĽS sa vyvíja. V minulosti, keď bol Orbán kritizovaný na pôde Parlamentu, tak v tejto frakcii vždy našiel potrebnú podporu.

„Teraz sa to ale mení. Má čoraz slabšiu podporu, dokonca aj zo strany Nemcov, kde mal vždy najväčšiu priazeň,“ opísal Kukan situáciu vo frakcii, do ktorej tiež patrí. Dodal, že prešľapy maďarského premiéra pokiaľ ide o fungovanie demokratických inštitúcií v jeho krajine či využívanie osobných kontaktov pri obsadzovaní dôležitých funkcií, sú už také očividné, že ani EĽS nemôže nad nimi zatvárať oči a nevšímať si ich.

Slovenský europoslanec zdôraznil, že Orbán je „šikovný politik“ a doteraz sa mu v skupine ľudovcov darilo argumentovať, že kritika, najmä zo strany európskych socialistov, na jeho osobu a vládu je vlastne kritika celej frakcie EĽS.

Kritiku oslabuje volebné víťazstvo

„Politická nálada, pokiaľ ide o vzťah EĽS k Orbánovi a jeho režimu, je kritická. Situáciu nám však komplikuje jeho grandiózne víťazstvo vo voľbách, čo nemôže nikto prehliadať. Voľby sú oficiálnym objektívnym meradlom,“ povedal Kukan.

Predvolebná kampaň v Maďarsku a v nej zneužívané postavenie vládnucej strany Fidesz a Orbánove heslá však majú ďaleko k európskym hodnotám, ktoré vyznáva najväčšia politická skupina v Európe.

Orbán získal mandát pokračovať v spochybňovaní EÚ

Viktor Orbán si prirátal tretie volebné víťazstvo. Protiimigračná kampaň zabezpečila jeho strane dve tretiny kresiel v parlamente.

Podľa Kukana bude treba nájsť v rámci EĽS „veľmi jemnú politickú rovnováhu“ a zohľadniť, že Fidesz a Orbán sú členmi frakcie.

Táto rovnováha nebude ale udržateľná, ak Orbán prestane vyznávať hodnoty, ktoré presadzujú ľudovci.

Pridá sa Fidesz k extrémistom?

„Jeho víťazstvo vo voľbách prinesie mnoho negatívnych dôsledkov na celkovú politickú situáciu v Európe,“ konštatoval Kukan.

Poukázal na to, že maďarskému lídrovi sa ako prvé poponáhľali zablahoželať k výhre extrémne pravicové politické strany. EĽS si dobre uvedomuje, že ak vylúči Fidesz a Orbána zo svojich radov, ten môže prinajmenšom v Parlamente skončiť po boku protieurópskych a nacionalistických frakcií, čo by nebolo dobré z hľadiska celoeurópskej politiky.

V prípade odchodu z EĽS by maďarskí poslanci mohli prejsť do skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), jej osud po budúcoročných europarlamentných voľbách je však neistý, lebo väčšinu členov tvoria britskí poslanci. A tí po brexite Parlament opustia.

„Frakcia EĽS si bude musieť vypracovať veľmi sofistikovanú stratégiu ako sa chovať voči Fideszu a Orbánovi. Lebo, či chceme alebo nie, Orbán je silná európska veličina, na ktorú sa mnohí odvolávajú. Nám pôjde o to, aby sme ho ukočírovali. A ak nebude vyznávať naše hodnoty, tak bude možné aj bolestné riešenie pre nás aj preňho. Ale neviem si predstaviť, že budeme večne tolerovať jeho prešľapy, ktoré sú očividné a ktoré nemôže zdôvodniť,“ uzatvoril Kukan.