Zelení nepodporia von der Leyenovú za predsedníčku Európskej komisie

Ursula von der LEYEN, kandidátka na predsedníčku Európskej komisie v Európskom parlamente [Mathieu Cugnot]

Hoci nominantka na šéfku európskej exekutívy podporila cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050 a zvýšenie klimatických ambícií do roku 2030, štvrtá najväčšia frakcia v Európskom parlamente za ňu nebude hlasovať.

Frakcia Zelených v Európskom parlamente sa v stredu vyslovila, že Ursulu von der Leyenovú nepodporí na post predsedníčky Európskej komisie.

„Rozhodnutie frakcie Zelených! Budeme hlasovať proti von der Leyenovej,“ napísal na Twitteri člen nemeckých zelených Sven Giegold. V stanovisku európskych Zelených sa ďalej uvádza, že kandidátka na šéfku Európskej komisie zastávala v otázke ochrany klímy pozíciu „bez ambície”, a čo sa týka právneho štátu v Poľsku, Maďarsku a na Malte nepreukázala jasný postoj.

Podľa Zelených podáva von der Leyenová „vágne odpovede namiesto európskeho odhodlania konať“.

Cieľ 50 percent nestačí

„Európa potrebuje silnejšiu, jednoznačnejšiu predsedníčku Európskej komisie,” napísali predstavitelia Zelených na Twitteri.

https://twitter.com/GreensEFA/status/1149013555049639937

Von der Leyenovú nepodporia napriek tomu, že sa zaviazala k uhlíkovej neutralite EÚ v roku 2050 a k ambicióznejšiemu cieľu pre zníženie emisií do roku 2030 vo výške 50 percent. Európske štáty sa zatiaľ nedohodli na vízii pre rok 2050 a do roku 2030 počíta Únia záväzne s redukciou len o 40 percent (v porovnaní s rokom 1990).

„Chcem, aby sme my – Európska únia – boli prvým klimaticky neutrálnym kontinentom,” povedala von der Leyenová pred europoslancami. Čo sa týka roka 2030, nemecká politička je presvedčená, že „môžeme urobiť viac… a dosiahnuť cieľ 50 percent”.

To však európskym zeleným nestačilo. Parlament sa pred eurovoľbami vyslovil za cieľ až 55 percent.

Čisté, ale nebezpečné jadro

Potenciálna budúca šéfka Komisie tiež navrhla rozšírenie Systému EÚ pre obchodovanie s emisiami (EÚ ETS) na celú leteckú a lodnú dopravu. Uhlíkové clo na hraniciach Únie podľa nej „musí byť zavedené”, hoci si uvedomuje, že „to nebude jednoduché”.

Jadrová energia je podľa nemeckej političky „čistá, ale nebezpečná”.

Von der Leyenovú nominovali do funkcie predsedníčky Komisie minulý utorok lídri krajín EÚ po tom, ako na tento post odmietli špicenkandidátov, teda volebných lídrov hlavných európskych politických táborov.

Von der Leyenová v stredu absolvovala pracovné stretnutia s predstaviteľmi jednotlivých politických skupín v Európskom parlamente, ako aj rokovania s Konferenciou jeho predsedov, čím sa usilovala získať si dôveru čo najväčšieho počtu europoslancov pred hlasovaním o dôvere. To je zatiaľ naplánované na 16. júla v Štrasburgu. V 751-člennom europarlamente bude potrebovať podporu nadpolovičnej väčšiny poslancov – vzhľadom na neprítomnosť troch katalánskych poslancov v europarlamente musí získať najmenej 374 hlasov.