Zelení žiadajú štyroch eurokomisárov, politicky je to takmer nemožné

Spolupredseda zelených a belgický europoslanec Philippe Lamberts. [EPA-EFE/Patrick Seeger]

Podmienku štvrtej najväčšej europarlamentnej frakcie pre podporu celej Európskej komisie môže splniť Belgicko. Ostatné krajiny, kde sú zelení súčasťou vládnej koalície, by mali do eurokomisie nominovať liberálov alebo sociálnych demokratov.

Spolupredseda zelených v Európskom parlamente Philippe Lamberts v stredu (17. júla) oznámil, že jeho frakcia bude podporovať budúcu Európsku komisiu na čele s Ursulou von der Leyenovou, len ak v jej radoch budú štyria ekologicky orientovaní eurokomisári.

Informovala o tom tlačová agentúra Belga.

Za podporu sa platí

„Netreba sa spoliehať na zelených, že zabezpečia väčšinu v parlamente bez toho, aby boli zastúpení aj v Európskej komisii… Ak nás chcú, musia za to zaplatiť,“ opísal situáciu Lamberts počas stretnutia s novinármi v Štrasburgu, kde prebieha plenárne zasadnutie europarlamentu.

Deväť hlasov, ktoré rozhodli o Ursule von der Leyen

K zvoleniu novej šéfky Európskej komisie v Európskom parlamente zrejme pomohli aj hlasy poľskej strany Právo a spravodlivosť.

Spresnil, že podľa skóre z májových eurovolieb by zelení mali mať v európskej exekutíve aspoň štyroch komisárov.

Belgický europoslanec a ekológ ďalej priznal, že ho nahneval postoj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, podľa ktorého v budúcej eurokomisii postačí jeden „zelený“ eurokomisár.

Dvere zostali otvorené

Von der Leyenová bola v utorok večer (16. júla) v pléne Parlamentu potvrdená vo funkcii šéfky Komisie tesnou väčšinou 383 hlasov, čiže len o deväť viac, ako bol požadovaný limit (374 hlasov). Frakcia Zelených za ňu nehlasovala, avšak jej predstavitelia von der Leyenovej zablahoželali a ponúkli jej spoluprácu.

„Jej proeurópske posolstvo je vítané. Zelení dostali dôveru voličov na základe programu zmien a tento záväzok budeme plniť všade tam, kde predsedníčka Európskej komisie bude naším spojencom. Naše dvere zostali otvorené a sme pripravení proaktívne spolupracovať s novou Komisiou,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení skupiny Zelení / Európska slobodná aliancia (EFA).

Zelení majú 74 europoslancov.

Len jeden zelený eurokomisár?

Von der Leyenová bude šéfovať novej európskej exekutíve, kde bude po jednom komisárovi za každú členskú krajinu okrem Spojeného kráľovstva, ktorá by mala Úniu opustiť 31. októbra.

Európa podľa von der Leyen: Istanbulský dohovor aj európska minimálna mzda

Možná šéfka Európskej komisie prišla s konkrétnymi návrhmi pre klimatickú a sociálnu politiku. Málo hovorila o jednotnom trhu, vôbec nespomenula rozširovanie Európskej únie a vzťahy s jej susedmi, čo sú priority Vyšehradskej skupiny. 

O menách nových alebo staronových komisárov rozhodujú národné vlády, pričom v žiadnej z členských krajín EÚ nie je pri moci vláda, kde by dominovali zelení. Preto o vhodných „zelených“ eurokomisároch možno uvažovať len v prípade krajín, kde sú ekologické strany súčasťou vládnej koalície.

Takáto koalícia vládne napríklad v Dánsku, ktoré však aj naďalej ráta so súčasnou komisárkou Margrethe Vestagerovou z tábora liberálov. Do úvahy by pripadlo aj Luxembursko, ktoré však už za eurokomisára navrhlo kandidáta sociálnych demokratov, a ešte Švédsko a Fínsko. Fíni do exekutívy EÚ posielajú takisto nominantku sociálnych demokratov. Najpravdepodobnejšou môže byť nominácia „zeleného eurokomisára“ Belgickom, kde sú dve aktívne ekologické strany. Tie nie sú súčasťou dosluhujúcej federálnej vlády, ale nedá sa vylúčiť, že zaujmú miesto v budúcej vládnej koalícii.