Zeleným sa nepáči Barroso ani Blair, lebo podporili vojnu v Iraku

Tony Blair

Daniel Cohn-Bendit, spolupredseda parlamentnej skupiny Zelení/EFA kritizoval včera fakt, že dva vysoké posty v EÚ pravdepodobne získajú dvaja podporovatelia americkej vojny v Iraku – José Manuel Barroso je na najlepšej ceste k druhému funkčnému obdobiu na čele Komisie, bývalý britský premiér Tony Blair by sa chcel stať stálym predsedom Rady (táto funkcia bude vytvorená po ratifikácii Lisabonskej zmluvy).

Cohn-Bendit zástupcom médií v utorok povedal, že lídri EÚ sa stretávajú pod zásterkou diskusie o summite G20 v Pittsburghu (24.-25. septembra), hovoriť sa bude o rozdelení vrcholných pozícií v EÚ. Španielsky premiér José Luis Rodriguez Zapatero minulý piatok navštívil francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, aby s ním údajne rokoval o tom, či je bývalý španielsky premiér Felipe Gonzáles kandidátom na post predsedu Rady.

Cohn-Bendit však zároveň dodal, že ak bude za predsedu Komisie zvolený Barroso, Gonzáles by sa v žiadnom prípade nemal stať stálym predsedom Rady. To by znamenalo priveľa „iberskej solidarity“. Blaira však odmieta tiež, pretože podporil irackú vojnu.

„Kto bude predsedom Rady? (Máme) veľký problém. Musíme sa opýtať Junckera, či je kandidátom, alebo nie“, povedal Cohn-Bendit. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker je v súčasnosti predsedom Euroskupiny, jeho meno sa objavuje medzi možnými kandidátmi na vrcholné posty.

„A kto bude vysokým predstaviteľom pre zahraničné vzťahy? Viete, o kom sa hovorí? Mimochodom, to je požiadavka socialistov. Je to Steinmeier.“ Frank-Walter Steinmeier je nemeckým ministrom zahraničných vecí a lídrom sociálnych demokratov.

Socialistická skupina (S&D) pred niekoľkými dňami na „výsluchu“ Barrosa žiadala garancie, že sa jej ujde post európskeho ministra zahraničia. Na Barrosovu priamu otázku však meno kandidáta neodhalili.

„Sú to vrcholné posty, nie Pittsburgh či Kodaň, o čom diskutujú lídri“, tvrdí spolupredseda Zelených.

Európsky parlament hlasuje o znovumenovaní Barrosa na čelo Komisie. Cohn-Bendit je otvorene proti. Tvrdí, že predseda exekutívy by mal byť zvolený podľa rovnakého právneho základu, ako jeho tím komisárov – čiže až potom, ako vstúpi do platnosti Lisabonská zmluva. Chce tiež, aby sa o všetkých vrcholných pozíciách diskutovalo transparentne, v jednom balíku.

Keďže kandidáti na ďalšie pozície budú známi až po voľbách v Nemecku (27.september) a referende v Írsku (2.október), menovanie Barrosa teraz nepovažuje za urgentnú záležitosť.