Želeva sa vzdala

Bulharská nominantka do Komisie, kritizovaná socialistami, liberálmi i zelenými za nevyjasnené majetkové vzťahy a údajné kontakty jej manžela s organizovaným zločinom, sa vzdala nominácie. Nahradí ju pravdepodobne Kristalina Georgieva, viceprezidentka Svetovej banky. Odstúpenie Želevy však môže zdržať nastúpenie novej Komisie o niekoľko týždňov.

Želeva zaslala list predsedovi Komisie Barrosovi i lídrovi skupiny EPP v Európskom parlamente Josephovi Daulovi, v ktorom sa trpkým tónom sťažovala na kampaň, ktorá ju mala za cieľ "úplne zdiskreditovať". Odstúpenie vysvetlila obavami, že v dôsledku kampane bude rozhodovanie výboru EP pre rozvoj neobjektívne.

Barroso i Daul bulharskú nominantku do poslednej chvíle podporovali. Šéf ľudovcov ju označil za "obeť dosť nechutnej malej potýčky".

Socialisti, ktorí spochybňovali jej vhodnosť na post, označili jej rozhodnutie za "očakávané a pochopiteľné".

Takýto výsledok pravdepodobne znemožní, aby europoslanci odhlasovali novú Komisiu v plánovanom termíne, 26. januára. Ostatní nominanti mali šesť týždňov na to, aby sa pripravili na híring. Nástupca či nástupníčka Želevovej bude potrebovať aspoň približne rovnaký čas. Barroso však tvrdí, že chce veci čo najviac urýchliť tak, aby jeho Komisia mohla začať fungovať už od plánovaného dátumu, 2. februára.

Už keď začal tlak socialistov na odstúpenie Želevy, ľudovci hrozili, že sa pomstia na jednom z komisárov z "ľavicového tábora". Problémy mal nakoniec slovenský nominant Maroš Šefčovič. Jeho včerajší híring však nakoniec dopadol dobre, a tak by ho už nemal hnev stredo-pravej skupiny zasiahnuť.

Joseph Daul naznačil, že nebudú tlačiť na recipročné odvolanie. "Sme zodpovedná skupina", citujú jeho slová médiá.

Podľa Józsefa Szajera, ktorý je koordinátorom EPP pre vypočutia komisárov, však môžu mať problémy iní traja nominanti, ktorých vystúpenia označil za "nepresvedčivé" – Olli Rehn (liberáli), Neelie Kroes (liberáli) and Maria Damanaki (socialisti).