Žiadna téma nesmie byť tabu: Európski lídri otvorili Konferenciu o budúcnosti Európy. Volajú po reforme

António Costa, David Sassoli a Ursula von der Leyen pri podpisovaní deklarácie. [EC - Audiovisual Service/Etienne Ansotte]

Predstavitelia európskych inštitúcií podpísali dokument k rozsiahlym diskusiám o budúcnosti Únie. Občania v nich môžu dať zelenú aj výrazným zmenám a bloku dať nové kompetencie. Rok trvajúca debata začne v máji a Slovensko ráta so slávnostným štartom v Banskej Bystrici.  

Hoci pandémia narušila plány, Európska únia mala mať v roku 2020 svoje „reformné leto“. Ambiciózny plán rozsiahlych diskusií pod názvom Konferencia o budúcnosti Európy nakoniec lídri európskych inštitúcií podpísali až dnes (10. marca) v Bruseli. Celoeurópske debaty, ktoré udajú smer prípadným reformám v EÚ, začnú 9. mája, na Deň Európy. Miesto dvoch rokov však budú trvať iba jeden, predstavitelia Európskej únie ale zdôrazňujú, že na stole je „úplne všetko“ a žiadna z tém nesmie byť tabuizovaná.

Únia sa bude pýtať občanov, aké zmeny potrebuje

Európska komisia avizuje ambiciózny projekt občianskych konzultácií o reforme EÚ. Slovenskí europoslanci ho vo väčšine podporujú.

Nič nie je tabu

Deklaráciu o konferencií dnes v Bruseli podpísali predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, predseda europarlamentu David Sassoli a António Costa, portugalský premiér a šéf rotujúceho predsedníctva Rady Európskej únie. Udalosť mala mať pôvodne iba jedného výrazného lídra, na obsadení tejto pozície sa však predstavitelia Únie nedohodli. Inštitúcie sú teda zastúpené rovnomerne.

Dokument prezrádza základné parametre udalosti, ktorá má u občanov zistiť, čo od Európskej únie do budúcna očakávajú. Prakticky pôjde o rôzne formy diskusií, a to aj na európskej, ale aj národnej a regionálnej úrovni. Lídri sa zaviazali, že výsledky takýchto debát pretavia do „konkrétnych odporúčaní pre konanie Európskej únie“.

Šéfovia troch najväčších európskych inštitúcií pri podpisovaní dokumentu hovorili najmä o reformách. Podľa predsedu europarlamentu je na stole všetko. „Je nutné dať Európe nástroje, ktoré potrebuje,“ povedal David Sassoli. „Potrebujeme legislatívne zmeny a zmeny základných zmlúv.“ Predseda parlamentu sa netají tým, že by pre Európu chcel nové kompetencie, najmä v oblasti spoločnej zdravotníckej politiky.

Šéfka eurokomisie, Ursula von der Leyen hovorila o možnosti otvorenia základných únijných dokumentov, na ktorých stoja jej inštitucionálne práva a kompetencie, už pri svojej kandidatúre. „Mojim snom je Európa, ktorá je lídrom v zelenej a digitálnej transformácií,“ povedala Von der Leyen pri dnešnom podpisovaní. „Ale teraz chceme počuť, o čom snívajú Európania.“

Lídri inštitúcii EÚ tiež zdôraznili, že akákoľvek reforma bude vychádzať priamo od občanov. „Uvedomujeme si, že všetci nemáme rovnakú víziu pre budúcnosť Európy. Ale preto je konferencia rozhodujúci moment, aby sme tieto vízie mohli spojiť. Bez akýchkoľvek tabu,“ pridal sa portugalský premiér Costa.

Z posledného prieskumu eurobarometra sa zdá, že Európania majú o zmeny v Únii záujem. Konkrétne o porovnateľný životný štandard medzi členskými štátmi, väčšiu solidaritu a spoločnú zdravotnú politiku.

Črtá sa Konferencia o budúcnosti Únie. Ministerstvo zahraničia sa radí s odborníkmi a pripravuje úlohy pre vládu

Informovanosť o EÚ nie je cieľ sám o sebe, má nám pomáhať robiť lepšie politiky, hovorí Alexander Duleba zo SFPA na margo pripravovanej Konferencie o budúcnosti EÚ, ktorej štart a presná podoba sú stále nejasné.

Slovensko odštartuje v Banskej Bystrici

Slovenská vláda sa na konferenciu pripravovala už minulý rok. Finálnu koncepciu ale schválila až na rokovaní 3. marca. Ak to epidemická situácia dovolí, slávnostná ceremónia bude na Deň Európy, teda 9. mája, v Banskej Bystrici.

Aj podľa slovenskej diplomacie je Konferencia príležitosťou na pomenovanie nedostatkov a prípravu zmien. Podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka bude „prostriedkom na dôkladné zhodnotenie aktuálneho stavu Únie, a osobitne schopnosti adresovať potreby a požiadavky našich občanov“.

Slovenská konferencia má postupovať po dvoch koľajach. Platforma MySmeEÚ bude zastrešovať diskusie s verejnosťou. Materiál zatiaľ ráta s podujatiami s osobnou účasťou. Diskusie cez internet sú plánom B v prípade, ak sa situácia s pandémiou nezlepší. Zároveň bude fungovať aj webová stránka, kam budú môcť občania posielať svoje podnety v prípade, ak sa diskusií nemôžu alebo nechcú osobne zúčastniť.

Stretávať sa ale majú aj odborníci a zástupcovia biznisu, či tretieho sektora. Konkrétne v 16 skupinách, rozdelených podľa jednotlivých tém, v rámci Národného konventu o EÚ. Panely majú zastrešovať témy ako zdravotníctvo, veda, konkurencieschopnosť, migrácia, právny štát, energetika, poľnohospodárstvo, či regionálna spolupráca.

Z odporúčaní občanov aj odborníkov potom rezort diplomacie pripraví správu o Slovensku, ktorú odprezentuje na európskej úrovni. Ukončenie slovenskej aj európskej konferencie je zatiaľ naplánované na rok 2022.