Žlté vesty kandidujú v eurovoľbách, v prieskume vedie Macronova strana

Decembrový protest žltých viest v Paríži. [Pavol Szalai]

Nová sondáž verejnej mienky ukázala, že francúzske protestné hnutie získava hlasy na úkor viacerých strán, najviac však krajnej pravice a krajnej ľavice.

Skupina z francúzskeho protivládneho protestného hnutia žltých viest oznámila v stredu 23. januára plán postaviť kandidátov do tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu.

Podľa tlačovej agentúry AFP je na prvom mieste kandidátky 31-ročná opatrovateľka Ingrid Levavasseurová. Kandidátka žltých viest nesie oficiálny názov Zhromaždenie pre občiansku iniciatívu, ktorého francúzska skratka RIC (Rassemblement d’Initiative Citoyenne) odkazuje na jednu z hlavných požiadaviek žltých viest – častejšie používanie referenda z občianskej iniciatívy (takisto skratka RIC).

V najnovšom prieskume pred májovými eurovoľbami sa však na prvom mieste umiestnila koalícia na čele so stranou prezidenta Emmanuela Macrona Republika vpred!.

Riziko vnútorných rozporov

Skupina žltých viest vybrala desať ľudí, ktorí sa budú v máji uchádzať o kreslá v Európskom parlamente. Kandidáti majú 29 – 53 rokov a ich povolania sa pohybujú od šoféra vysokozdvižného vozíka a matku v domácnosti po obchodného riaditeľa.

Skupina hodlá postaviť celkovo 79 kandidátov, pričom o zvyšných 69 rozhodne interným hlasovaním do polovice februára.

Ceny elektriny zostanú v Európe regulované aj vďaka žltým vestám

Členské štáty sa s europoslancami dohodli na novej legislatíve o trhu s elektrinou. Ponechajú si právomoc upravovať ceny, Poľsko môže ďalej dotovať uhoľné elektrárne.

Účasťou na voľbách však predstavitelia riskujú prehĺbenie rozporov v hnutí medzi radikálmi, ktorí sú proti akejkoľvek straníckej politike, a umiernenými členmi, podľa ktorých možno zmeny dosiahnuť iba účasťou v politickom systéme.

Hnutie žltých viest sa sformovalo v polovici decembra minulého roka na pozadí protestov proti vysokým daniam z pohonných hmôt, odvtedy sa rozšírilo na širšiu protivládnu kampaň.

Odliv hlasov od extrémistov

Prieskum verejnej mienky o voľbách do Európskeho parlamentu, ktorý pre BFM TV urobila agentúra Elabe ešte pred oznámením kandidátky RIC, namerala žltým vestám 13-percentné preferencie. Skončili by na treťom mieste.

V sondáži Elabe zverejnenej v stredu 23. januára obsadila prvé miesto s 22,5 percentami centristická koalícia, ktorá podporuje prezidenta Macrona. Jej súčasťou sú jeho Republika vpred!, stredová strana MoDem a stredopravá strana Agir, ktorú tvoria odídenci z pravicových Republikánov.

Le Penovej strana stavila v eurovoľbách na 23-ročného hovorcu

Jordan Bardella, ktorý povedie Národné zhromaždenie vo voľbách do Európskeho parlamentu, je členom strany od svojich 16 rokov. 

Na druhom mieste by sa umiestnilo krajne pravicové Národné zhromaždenie (RN) Marine Le Penovej so 17,5 percentami hlasov. Štvrté miesto by obsadili Republikáni s 11,5 percentami, piate Zelení s 8,5 percentami. Do Európskeho parlamentu by sa z Francúzska dostali ešte Nepoddajné Francúzsko Jeana-Luca Mélenchona (8 percent) a Socialistická strana (5 percent).

Prieskum Elabe ukázal, že hlasy v prospech žltých viest stráca viacero strán, najviac však krajná pravica a krajná ľavica. Keby RIC nekandidovalo, Le Penovej strana by mala o tri percentuálne body viac, nacionalistická strana Francúzsko na nohy by mala o 1,5 percentuálneho bodu viac a prekonalo by tak kvórum 5 percent. Bez žltých viest by si polepšila aj Mélenchonova strana, a to o 1,5 percentuálneho bodu.

Partner

Projekt EP7 Vote for your EU

Sledujte

Mediálny partner