Žlté vesty stratili šéfa kampane, Macron sľubuje nové opatrenia

Žlté vesty kričia na Červené šály. [EPA-EFE/Etienne Laurent]

Zo súboja o miesta v Európskom parlamente odstúpil riaditeľ volebného štábu protestného hnutia. Francúzsky prezident medzitým sľúbil, že zo záverov veľkej národnej diskusie vyvodí vážne dôsledky.

Dvaja významní predstavitelia francúzskeho protivládneho hnutia žltých viest sa vzdali svojej kandidatúry vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Informoval o tom v utorok 29. januára spravodajský portál FranceInfo.

Prezident Emmanuel Macron medzitým sľúbil, že z veľkej národnej diskusie „vyvodí vážne dôsledky“. Diskusiu spustil 13. januára ako ďalšiu reakciu na hnutie žltých viest.

Preferencie 13 percent

Z boja o hlasy voličov odstúpili šéf volebného štábu žltých viest Hayk Shahinyan a jeden z ich najvýraznejších hovorcov Marc Doyer, ktorý bol na kandidátskej listine na ôsmom mieste.

Zámer postaviť do volieb do Európskeho parlamentu vlastných kandidátov oznámilo hnutie žltých viest minulý týždeň. Na prvom mieste zoznamu kandidátov je 31-ročná opatrovateľka Ingrid Levavasseurová.

Le Penovej strana stavila v eurovoľbách na 23-ročného hovorcu

Jordan Bardella, ktorý povedie Národné zhromaždenie vo voľbách do Európskeho parlamentu, je členom strany od svojich 16 rokov. 

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov. Skupina vybrala desať ľudí, ktorí sa budú v máji uchádzať o kreslá v Európskom parlamente. Kandidáti majú 29-53 rokov, medzi nimi je napríklad šofér vysokozdvižného vozíka, matka v domácnosti i obchodný riaditeľ.

Skupina chce postaviť 79 kandidátov, pričom o zvyšných 69 rozhodne interným hlasovaním do polovice februára.

Odoberajú hlasy extrémistom

Účasťou na voľbách však predstavitelia riskujú prehĺbenie rozporov v hnutí medzi radikálmi, ktorí sú proti akejkoľvek straníckej politike, a umiernenými členmi, ktorí veria, že zmeny možno dosiahnuť iba účasťou v politickom systéme.

Práve týmto rozporom zdôvodnil svoje odstúpenie z kandidátskej listiny Hayk Shahinyan, ktorý prostredníctvom svojho konta na Facebooku v pondelok napísal, že si berie týždeň na rozmyslenie o svojom prípadnom angažovaní sa v politike.

Žlté vesty kandidujú v eurovoľbách, v prieskume vedie Macronova strana

Nová sondáž verejnej mienky ukázala, že francúzske protestné hnutie získava hlasy na úkor viacerých strán, najviac však krajnej pravice a krajnej ľavice.

Prieskum spoločnosti Elabe, ktorého výsledky boli zverejnené minulú stredu, zároveň ukázal, že vo voľbách do Európskeho parlamentu by najväčší úspech zaznamenala centristická strana Republika vpred (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona.

Na druhom mieste by skončilo krajne pravicové Národné združenie (RN) vedené Marine Le Penovou. Kandidáti žltých viest by podľa AFP najviac poškodili práve zmienenej strane Marine Le Penovej.

Protesty pokračujú

Protisystémové hnutie žltých viest sa sformovalo v polovici decembra minulého roka na pozadí protestov proti vysokým daniam z pohonných hmôt, odvtedy sa však rozšírilo na širšiu protivládnu kampaň.

Prezident Macron z návštevy Egypta domov odkázal, že národnú diskusiu berie „veľmi vážne“. Podľa denníka Le Monde, ktorý ho citoval v pondelok 28. januára, prezident nevie, čo bude výsledkom debaty, vidí ju však ako novú etapu v transformácii krajiny. Diskusia je spolu so sociálnymi opatreniami a návrhom prísnejšieho zákona o zhromažďovaní odpoveďou na masívne, ale nezriedka násilné protesty žltých viest.

Za klímu demonštrovali v Bruseli a Paríži desaťtisíce ľudí

Greenpeace odmieta návrh na budovanie reaktorov štvrtej generácie, ale aj nahrádzanie jadrovej energie uhlím, ako sa to deje v Nemecku.

Na posledný, jedenásty celofrancúzsky protest prišlo podľa ministerstva vnútra 69 tisíc ľudí, čo je štvrtina účastníkov prvého protestu v polovici novembra.

V nedeľu sa v Paríži konala aj demonštrácia „červených šálov“ na podporu demokratických inštitúcií a proti žltým vestám, ktorá prilákala 10 tisíc účastníkov. S výnimkou niekoľkých poslancov ju však vládna moc nepodporila, pretože údajne nechce polarizovať spoločnosť.

Partner

Projekt EP7 Vote for your EU

Sledujte

Mediálny partner

Denník N

Partneri / Europoslanci