Zmena Lisabonskej zmluvy je opäť na stole

zdroj: TASR

Európski lídri sa na včerajšom stretnutí odmietli zaviazať k ambicióznemu zásahu do Lisabonskej zmluvy, najmä pre neisté výsledky v domácich referendách. Nemecko však trvalo na tom, aby bolo do záverov zahrnuté preskúmanie možností miernych úprav. Kancelárka Angela Merkelová chce, aby sa takto sprísnili disciplinárne procedúry voči krajinám eurozóny a tiež aby ich rozpočty podliehali jasne predpísaným kritériám.

Nemecká líderka presadzuje, aby sa členovia eurozóny, ktorí nedokážu splniť 3-percenntý strop pre deficit, museli na základe európskeho práva zodpovedať súdu. Ďalším navrhovaným bodom je aj mandát európskeho ministra financií, čo si tiež bude zrejme vyžadovať zmenu zmluvy.

Veľká Británia a ostatné štáty mimo eurozóny súhlasili s tým, že Rada prehodnotí zmenu Zmluvy výmenou za to, že do záverov bolo zahrnuté posilňovanie jednotného trhu. Britský premiér David Cameron požaduje, aby akákoľvek úprava nemala vplyv na povahu jednotného trhu a ďalších existujúcich obchodných ustanovení EÚ.

Mediátorom je Herman Van Rompuy

Zároveň sa lídri dohodli aj na tom, že každému stretnutiu eurozóny, bude predchádzať stretnutie Európskej rady, takže všetkých 27 krajín bude mať informácie o tom, čo pripravujú štáty s eurom.

Kľúčovú rolu bude hrať stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, ktorý bude mediátorom medzi obomi blokmi. V záveroch summitu sa uvádza, že lídri eurozóny musia byť zvolávaní v tom istom čase a za tých istých podmienok ako lídri Európskej rady. Van Rompuy má tiež preskúmať ako možno upraviť Zmluvu.

Briti záujem o euro nemajú, chcú však zasahovať

Podľa nemenovaného zdroja sa ohľadom zmeny Zmluvy viedli vášnivé debaty. Taliansky premiér Silvio Berlusconi vystupoval ostro proti s odôvodnením, že to doma medzi ľudmi presadí len veľmi ťažko.

Veľký vplyv na rokovania mal aj britský premiér. „Cameron mal zlú náladu a len tak ľahko s niečím súhlasiť nechcel,“ uviedol zdroj. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy ho dokonca otvorene kritizoval: „Nechceli ste prijať euro, tak prečo do nás chcete zasahovať!“

O tom, že na zmenu Zmluvy nie je vhodný čas hovoril aj predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek. "Dnes nie je priaznivé obdobie na zvolanie akéhosi euroreferenda, ale musíme vysvetliť našim občanom, prečo je dôležité byť silnejšie prepojení a prečo musíme dospieť aj k hospodárskej únii, nielen k tej monetárnej, ktorú sme už dosiahli," povedal Buzek a zdôraznil, že snahy europolitikov musia časom viesť k vytvoreniu Európskej hospodárskej rady čiže akejsi vlády európskej hospodárskej únie, ktorá bude úzko prepojená s Európskou úniou. Svoju predstavu zdôraznil silnou podporou Európskeho parlamentu pre myšlienku naozaj zjednotenej Európy. Nie Európy, ktorá je podľa neho rozdelená napríklad na krajiny v eurozóne a tie mimo nej.

To, že národné štáty nemajú vôľu meniť Zmluvu potvrdila aj slovenská premiérka Iveta Radičová. „Momentálne sa so zmenami v nej neuvažuje. Všetky zmeny, ktoré sa diskutujú, sú v rámci platnej Lisabonskej zmluvy," povedala podľa TASR novinárom pri ceste späť z nedeľňajšieho summitu v Bruseli Radičová.

(EurActiv/TASR)