Zmenia sa spôsoby používania internetu? V Bruseli sa rozhoduje, či má legislatíva o copyrighte ešte šancu

Hoeho šesťcylindrová tlačiareň (1864). [Wikimedia/Commons]

Členské štáty EÚ nenašli v novej legislatíve o autorských právach kompromis na prvýkrát. V piatok (8. februára) budú vyjednávať opäť. Europarlament sa chce s krajinami dohodnúť do 14. februára. Bez dohody a po tomto termíne by už kontroverzná legislatíva nemala šancu.

Nová celoeurópska legislatíva o autorských právach zahŕňa mnohé elementy, ktoré môžu transformovať spôsoby využívania internetu a sociálnych sietí naprieč kontinentom. Všetci tvrdia, že je bezpodmienečne nutná, no vojna medzi autormi digitálnych obsahov, technologickými firmami a zákonodarcami o tom, akým spôsobom ju novelizovať, prebieha už celé mesiace. Ukázalo sa, že šedých zón je omnoho viac, ako sa predpokladalo.

V týchto dňoch sa rozhoduje, či sa vyše dvojročný proces negociácií uzavrie.

„Je neakceptovateľné, aby sme túto legislatívu nechali na budúci Európsky parlament,“ povedal pre EURACTIV.sk spravodajca europarlamentu pre legislatívu o copyrighte Axel Voss. Podľa neho by po voľbách do europarlamentu mohli zasadnúť ľudia, ktorí by mohli transformovať celý prístup a nutné zmeny pozastaviť úplne.

Nejednoznačná pozícia štátov zahnala podľa neho europarlament do úzkych a aj keby sa dvadsaťosmička medzi sebou dohodla, europoslanci budú mať len niekoľko dní na prehodnotenie ďalších krokov.

Ako kontrolovať zdieľanie textov, hudby a videí na internete? Podporu stratilo aj kompromisné riešenie

Hyperlinky, výňatky z textov a nová zodpovednosť sociálnych sietí za to, čo publikujú ich používatelia, rozdelili členské štáty. To, že európska legislatíva o autorských právach za pôsobenia súčasného zloženia Európskeho parlamentu neprejde, je stále reálnejšie.

Bez kompromisu

Na očakávanej prvej diskusii (18. januára), ktorá mala predstaviť pozície jednotlivých krajín v pripravovanej celoeurópskej legislatíve o autorských právach, sa veľvyslanci členských krajín Európskej únie nezhodli. Jedenásť štátov na čele s Nemeckom, Talianskom a Poľskom odmietlo udeliť Rade mandát na ďalšie vyjednávanie.

Nové negociácie medzi krajinami, ktoré v súčasnosti vedie rumunské predsedníctvo, nakoniec za zatvorenými dverami dirigovali najmä Nemci a Francúzi. Vzhľadom na svoju silu môže jeden z nich dať novej legislatíve zelenú, alebo ju úplne zastaviť.

Debata na verejnosti sa viedla najmä o článkoch 11 a 13, teda o poplatkoch za zdieľanie linku a o fragmentoch digitálneho obsahu a nahrávacích filtroch internetových portálov, ktoré by mali niesť zodpovednosť za to, čo ich používatelia na siete nahrávajú. V Bruseli sa ale sústredila na inú oblasť.

Kontroverzná smernica o autorských právach prešla na druhý raz

Európsky parlament schválil legislatívu, ktorá posilňuje práva autorov a médií zoči-voči digitálnym gigantom.

Francúzi požadovali, aby sa finančne a technicky nákladné filtre, ktoré majú kontrolovať súlad s autorskými právami vo všetkom obsahu nahrávanom na platformu, mali povinnosť zaviesť všetky spoločnosti, ktorý takýto priestor používateľom dávajú. Nemci navrhovali, aby sa povinnosť neuplatňovala na malé a stredné podniky, teda spoločnosti, ktoré majú ročný obrat 20 miliónov eur.

Podobný postup ako zvolila nemecká delegácia odhlasoval ešte koncom minulého roka europarlament, ktorý hovoril o ešte nižšom obrate, 10 miliónov eur a počtom zamestnancov neprvyšujúcich 50 osôb.

Novinky v návrhu

V úplne novom návrhu, ktorý sa už dostal na verejnosť a o ktorom sa bude diskutovať v piatok (8. februára), sa navrhuje výnimka pre „mikro a malé podniky“, ktoré spĺňajú všetky tri kritériá: ročný obrat firmy je menej ako 10 miliónov eur ročne, služby sú verejnosti ponúkané menej ako tri roky a menej ako päť miliónov unikátnych používateľov mesačne.

Spoločnosti, platformy, či aplikácie, ktoré umožňujú svojim používateľom nahrávať obsah, písať komentáre do diskusií, či zdieľať videá a nespĺňajú kritériá výnimky budú podľa tejto verzie povinné vytvoriť si spomínaný upload filter. Navyše, ak aj spoločnosť výnimku získa, musí preukázať „jasné úsilie” získať licencie od pôvodných držiteľov autorských práv. Držitelia práv majú ale na nelegálne zdieľaný obsah upozorniť.

Europoslankyňa Julia Reda, jedna za najaktívnejších v tomto procese, to označuje za „prakticky nemožné“. „Veľké korporácie a združenia držiteľov autorských práv budú rozhodovať o tom, čo môže a nemôže byť zverejnené,“ píše na svojom blogu. Navyše, mimoeurópske weby by mohli podľa nej začať blokovať svoj obsah pre používateľov z krajín Európskej únie práve pre to, aby sa vyhli prísnej, novej európskej legislatíve.

Reda označila najnovšiu verziu kompromisného riešenia za „doteraz najhoršiu”

„Povedal by som: dobrý pokus, no toto nie je náš prístup v Európskom parlamente,“ reagoval Axel Voss na návrh rumunského predsedníctva.

„Musíme na tom ešte popracovať a ak budeme pri vyjednávaní kreatívni, mohli by sme sme legislatívu aj uzavrieť,“ dodal.

Novinári o copyrighte: Internetové platformy sa na nás priživujú, nová legislatíva musí prejsť

Vedúce osobnosti novinárskej obce z viac ako 20 krajín sa v pripojili k podpore kontroverznej mediálnej reformy, ktorá núti internetových gigantov platiť za spravodajské materiály.

Slovenská pozícia je podľa Zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli, ktoré sa v tejto fáze procesu vyjednávaní zúčastňuje, konzistentná. Červenou líniou v rámci prejednávanej legislatívy bolo pre Slovensko práve postavenie malých a stredných podnikov.

Slovensko tvrdí, že chce chrániť menšie spoločnosti, pre ktoré môže byť vývoj filtrov, ich implementácia a používanie finančne náročné, až likvidačné.

Posledné kroky

Ak sa štáty dohodnú, rumuské predsedníctvo predstaví pozíciu krajín Komisii a Europarlamentu už v pondelok, 11. februára. Po takzvanom Trialógu, ktorý bol odštartovaný ešte v októbri a konal sa už trikrát, budú mať posledné slovo europoslanci, ktorí článok 13 schválili minulý rok v septembri len veľmi tesne. O novom znení by hlasovali po dohode s členskými krajinami a eurokomisiou.

Európska komisia legislatívu o copyrighte rovnako tlačí v procese dopredu. Na dosiahnutie svojho cieľa – teda legislatívne dokončenie štruktúry Jednotného digitálneho trhu – má pred sebou už len menšie body, ktoré chce do konca svojho mandátu uzavrieť. Okrem copyrightu ide ešte o legislatívu prepojenú s elektronickým obchodovaním (Platform-to-business) a elektronickým súkromím (e-Privacy).

Transpozícia európskej legislatívy do národných zákonov bude po schválení v Európskom parlamente 24 mesiacov.