Zmluva EÚ: Šance dobrá, problémom ostáva Poľsko

Pozadie

Právni experti 27 členských krajín EÚ ukončili začiatkom mesiaca preklad mandátu, na ktorom sa lídri EÚ dohodli na júnovom summite, a ktorý má byť základnom novej zmluvy.

Právne otázky sú teda doriešené a tak ostávajú len politické – v Poľsku sa budú konať 21. októbra parlamentné voľby, teda len pár dní po summite v Lisabone (18.-19. október) a poľskí lídri si preto budú dávať veľký pozor, aby ich opozícia nemohla obviniť zo „zrady poľských záujmov“. To môže šance na dohodu skomplikovať.

Otázky

Portugalský minister pre európske záležitosti Manuel Lobo Antunes a viceprezidentka Komisie Margot Wallström hovorili 10. októbra v Európskom parlamente o prípravách a šanciach novej Zmluvy.

Zdá sa, že pár dní pred summitom ostáva posledným problémom Poľsko. Varšava žiada, aby sa do textu zmluvy zahrnula klauzula – takzvaný Ioannina kompromis – obsahujúca komplexný systém umožňujúci oddialenie kľúčových rozhodnutí v Rade a to aj v prípade, ak neexistuje blokačná menšina.

Prezident Kaczynski sa snažil začiatkom týždňa trochu rozptýliť obavy ostatných lídrov a počas návštevy Paríža vyhlásil, ž šance na dohodu v Lisabone sú „95-98%“.

Jeho brat Jaroslav Kaczynski bol však o deň neskôr podstatne tvrdší. V poľskom rozhlase 9. októbra povedal: „Chcem vidieť, že má Ionnina silu zákona. Je mnoho spôsobov, ako sa to môže stať. Úplne by nám napríklad stačil protokol.“

Poľsko chce, aby bola klauzula s Inonnina kompromisom pričlenená k zmluve ako protokol, a nie len prijatá ako samostatná deklarácia. To by posilnilo jej právny status.

Ďalšie kroky

  • 15.-16. október 2007: členské krajiny by mali dosiahnuť politickú dohodu o novej zmluve na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu
  • 18.-19. október 2007: Na neformálnom summite v Lisabone by sa mali lídri EÚ dohodnúť na konečnom texte Reformnej zmluvy
  • 21. október 2007: Parlamentné voľby v Poľsku