Zmluvy o reformách medzi Komisiou a štátmi sa nedohodli

Lídri EÚ na summite uvítali dohodu o bankovej únii a vypočuli si, že to s Parlamentom bude ešte ťažké. „Zmluvné vzťahy“ zaväzujúce krajiny ku konkrétnym reformám ale nateraz nepodporili.

Bankovú úniu dobrúsili tesne pred summitom ministri financií vo formáte Ecofin. „Európa dosiahla viac za pár mesiacov ako za posledných 10 rokov“, komentoval francúzsky prezident Francoise Hollande

„Bol to veľký úspech, práve kvôli dôslednosti ministrov financií“, vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Tí dohodli mechanizmus riešenia bankových kríz v Európe tým, že do desiatich rokov sa vytvorí spoločný rezolučný fond s príspevkami od bánk. Fond bude zameraný na sanovanie problémových bánk v Európe.

Lídri zobrali na vedomie nesúhlas Európskeho parlamentu, ktorý lídrom pred stretnutím tlmočil jeho predseda Martin Schulz.

EP by bol radšej, keby bola končenou autoritou nad bankami, ktoré sú pod dohľadom Európska komisia. Kritizoval zložitosť navrhnutého mechanizmu na ochranu pred finančnými krízam. podľa ktorého by mnoho rozhodovania ostalo v rukách členských štátov.

„Dá sa to prirovnať k situácii, kedy pred prijatím pacienta na pohotovosť zvoláme správnu radu nemocnice, namiesto toho, aby sme okamžite liečili pacienta“, pomohol si metaforou Schulz.

Predseda EP ministrom členských štátov (Rada) sľúbil "zdĺhavé rokovania" pri dosiahnutí potrebného medzi-inštitucionálneho kompromisu.

Lídri sa vyhli diskusii o „zmluvných vzťahoch“, čo je Komisiu navrhovaný nový nástroj s ktorým chce zmluvne primäť zaostávajúce ekonomiky k štrukturálnym reformám na zvýšenie konkurencieschopnosti. Má ho sprevádzať aj mechanizmus solidarity, ktorého forma je zatiaľ tiež nejasná.

Dnes môže Európska komisia štrukturálne formy krajinám odporučiť v rámci Európskeho semestra, nemajú ale záväznú povinnosť ich podstúpiť, najmä ak vážne neporušujú pravidlá o  rozpočtových deficitov a verejného dlhu.

Nemecko sa v minulosti vyjadrilo, že by takýto nástroj podporilo, no neistota panuje v otázke aké kompenzácia a incentívy by za zatvorenie takýchto dohôd mali štáty dostať. Opäť prevláda obava niektorých krajín, že budú doplácať na iné.

Skeptický je aj slovenský premiér Robert Fico. „Diabol je vždy skrytý v detailoch. Budem trvať na tom, že pokiaľ nebudeme vedieť, o čo presne ide, do detailov, tak nemôžeme prijať politické rozhodnutie,“ avizoval pred schôdzkou premiér.

Slovensko preto bude presadzovať, aby uzatváranie takýchto zmlúv nebolo povinné pre všetky štáty EÚ. „Celý tento mechanizmus by mal byť postavený na dobrovoľnosti. Tento záväzok by bol záväzný len pre konkrétny štát. Pokiaľ ide o akési mechanizmy solidarity, Slovensko nesmú zaťažovať,“ povedal Fico.

Tému zmluvných záväzkov tak lídri EÚ opäť odsunuli na budúci rok.

EurActiv.sk/TASR