Zneužívanie eurofondov na Slovensku si nevšimla ani Komisia, upozorňuje správa europoslancov

Nápis '#allforjan' na stole jedného z europoslancov počas stredajšej rozpravy o ochrane novinárov a zneužívaní fondov EÚ. [EPA-EFE/PATRICK SEEGER]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko pod lupou EP

Europoslankyňa Ingeborg Gräßleová sa na Slovensku pýtala, prečo sa od roku 2015 zdvojnásobil počet prijímateľov s agrodotáciami nad 100 tisíc eur ročne.

Europoslanci minulý týždeň zažili iné Slovensko, než na aké sú zvyknutí.

Ingeborg Gräßleová (EĽS) po stretnutí s protikorupčnými mimovládkami „vyjadrila veľké obavy z obvinení, ktoré sú v ostrom kontraste s perspektívou z Bruselu, kde Slovensko jednoducho unikalo pozornosti, čím vznikol dojem, že neexistuje dôvod pre obavy.“

Píše sa to v správe z návštevy delegácie Európskeho parlamentu na Slovensku, ktorú viedla Gräßleová ako šéfka výboru pre kontrolu rozpočtu a Claude Moraes (S&D) ako šéf výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútro. Správu zverejnil Parlament v utorok 13. marca.

Je zápisom zo stretnutí s novinármi, mimovládkami, predstaviteľmi vlády, polície a prokuratúry. Zhŕňa však aj názory šiestich europoslancov, ktorí na Slovensku strávili dva dni.

Slovensko a európsky prokurátor

Europoslanci „vyjadrujú obavy ohľadom výsledkov boja proti korupcii, keďže doteraz boli vyšetrené len menšie korupčné prípady.“ Medzi „kľúčové zistenia“ zaradili europoslanci „vysokú nedôveru v inštitúcie.“

Správa naznačuje, že nedôvera verejnosti v súdnictvo, políciu a prokuratúru môže skomplikovať slovenskú účasť na vznikajúcom Úrade európskeho prokurátora, konkrétne pre slovenské nominácie do novej inštitúcie.

Europoslanec Nagy: Delegácia poslancov EP príde na Slovensko zrejme znovu

Europoslanci chcú tiež navrhnúť aj otvorenie prípadov ďalších dvoch nezvestných slovenských novinárov, hovorí pred debatou v pléne EP József Nagy.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) chce pritom predložiť zákon o výbere slovenských nominantov na medzirezortné pripomienkovanie už o týždeň či dva, uvádza správa europoslancov.

Európsky prokurátor má vyšetrovať podvody na eurofondoch, s DPH a cezhraničné podvody.

Neistá spolupráca s Europolom

Nejednoznačne sa správa vyjadruje o úlohe Europolu na vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Hoci Europol už dnes zohráva „podpornú úlohu“, sporná je možnosť vytvorenia „spoločného vyšetrovacieho tímu“. Podľa Europolu musí jeho vznik umožniť národná legislatíva.

„Zdá sa však, že Slovensko takúto legislatívu nemá,“ uvádza správa europoslancov. A vyšetrovaniu Kuciakovej vraždy by podľa ministra vnútra ani nepomohlo, keby ju teraz schválilo. „V trestnom práve sa uplatňujú zákony platné v čase trestného činu, takže (zmena legislatívy, ktorá by umožnila spoločné vyšetrovacie tímy) by nám teraz nepomohla,“ cituje správa vyjadrenie Roberta Kaliňáka (Smer-SD) pre portál Aktuality.sk.

Hoci správa zdôrazňuje, že europoslanci sa zasadzovali za vytvorenie takéhoto tímu, Kaliňákovo vyjadrenie nespochybňuje.

Na východe „nič nie je“

Na stretnutí s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) sa europoslanci pýtali na pôsobenie mafie na východnom Slovensku, ako aj na „infiltráciu Úrady vlády SR, zvlášť cez jeho asistentku“.

Fico im podľa správy odpovedal, že „len samotná myšlienka, že mafia by sa mohla zaujímať o východné Slovensko, je absurdná, pretože tam nič nie je, ale priznal, že možnosť kupovať poľnohospodársku pôdu a brať priame platby… môže byť pre niekoho zaujímavá.“

Liberálka in 't Veld o Slovensku: Naše zistenia sú alarmujúce

Členka delegácia europarlamentu, ktorá navštívila Slovensko, hovorí, že našli národ, ktorý je v šoku, traumatizovaný a nahnevaný.

Premiér sa tiež zamyslel nad tým, či dotácie na neobrábanú pôdu nenabádajú k špekuláciám.

O svojej asistentke Márie Troškovej povedal, že “nie je zodpovedný za to, čo robila pred tým, ako nastúpila (na Úrad vlády SR), a že medzitým sa vzdala funkcie.“

Fico ponúkol správu o korupcii

Premiér Robert Fico (Smer-SD) europoslancom ponúkol vypracovanie „správy, ktorá poskytne komplexný prehľad o všetkých opatreniach pre boj s korupciou za posledné tri roky.“

Boli informovaní, že vláda „berie boj proti korupcii vážne a v posledných rokoch prijala opatrenia, zvlášť založila novú jednotku prevencie korupcie a prijíma zákon o ochrane nahlasovateľov korupcie.“

Šéf Národnej kriminálnej agentúry zase europoslancov uistil, že Slovensko má legislatívu na úrovni EÚ.

Podľa Petra Hraška polícia doteraz obvinila 419 ľudí z trestných činov poškodzovania finančných záujmov EÚ a stíhanie začala v 404 prípadoch s celkovou hodnotou škody 79 miliónov eur.

Hlavný problém je vynucovanie zákona

Europoslanci si však všimli, že „žiadne prípady korupcie na vysokých miestach sa neskončili odsúdením.“

Správa v „kľúčových zisteniach“ konštatuje, že „rôzni respondenti podčiarkli, že… existuje obrovská priepasť medzi ústavným a legislatívnym nastavením (v súlade so štandardmi EÚ) a realitou v praxi.“

Europoslanci: Vnímame nedôveru slovenskej verejnosti k štátu

Vedúci misie Európskeho parlamentu na Slovensku naznačili, že európske inštitúcie sa budú musieť bližšie pozrieť na tunajšie čerpanie eurofondov. Podporili tiež celoeurópske opatrenia na ochranu novinárov.

Z ich stretnutí vyplynulo, že „hlavný problém“ je vynucovanie zákona.

Zástupcovia mimovládneho sektora podľa správy uviedli, že „ktokoľvek, kto je pri moci, bude kradnúť, a zvlášť peniaze EÚ, pretože na Slovensku nie je žiaden iný kapitál.“

Agentúra je s platbami spokojná

Delegácia sa špeciálne venovala chybovosti v čerpaní eurofondov v poľnohospodárstve.

Riaditeľ Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) ju informoval o audite za rok 2017. Audit „zistil niektoré nedostatky, zvlášť vo vzťahu k nedostatočnej podpore IT, ale celkovo sú postupy uspokojivé,“ povedal Juraj Kožuch podľa správy. Jedno z hlavných zistení – vysokú chybovosť v žiadostiach o dotácie – pripisuje „nedostatočným poznatkom žiadateľov“ o dotačnom procese.

Kožuch zároveň priznal, že PPA prideľuje platby bez toho, aby si mohla overiť, kto je skutočným vlastníkom pôdy.

Europoslankyňa Gräßleová sa opýtala, prečo sa od roku 2015 zdvojnásobil počet prijímateľov s dotáciami nad 100 tisíc eur ročne. Odpoveď správa europoslancov neuvádza.

Vysoká chybovosť priamych platieb

Audit, ktorý robil v PPA Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), zistil v manažmente platieb viacero nedostatkov. Podľa správy europoslancov označil šéf NKÚ Karol Mitrík chybovosť v priamych platbách na úrovni 6,7 percent za „neakceptovateľnú“.

Europoslanci však uvádzajú, že Európska komisia si nevšimla „žiadne znaky podvodu alebo nekalých praktík.“

Eurokomisár sľubuje vyšetriť finančné toky, o ktorých písal Kuciak

V rozhovore pre nemecký Welt Gunther Oettinger odsudzuje aj útoky na novinárov, bežné na Slovensku.

A hoci NKÚ kritizoval aj rozdeľovanie kohéznych eurofondov, Európska komisia „je spokojná“ so správami o čerpaní zo Slovenska.

Podľa europoslancov si chybovosť pri priamych platbách ako aj „podozrenia z rozkrádania eurofondov“ zaslúžia „ďalšie skúmanie“.