Zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli

David Sassoli zomrel vo veku 65 rokov. [TASR-AP/Julien Warnand]

David Maria Sassoli zomrel po komplikáciách s jeho imunitným systémom. Predstaviteľ frakcie socialistov bol iba niekoľko dní od ukončenia predsedníckeho mandátu. Europoslanci si nového predsedu alebo predsedníčku budú voliť budúci týždeň.

Vo veku 65 rokov zomrel v utorok predseda Európskeho parlamentu David Sassoli, ktorý bol od 26. decembra hospitalizovaný v nemocnici v Taliansku. Agentúre DPA to potvrdil Sassoliho hovorca Roberto Cuillo.

Podľa nemeckej rozhlasovej stanice Deutsche Welle Sassoli zomrel po „vážnych komplikáciách” v súvislosti s jeho imunitným systémom. Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli zomrel 11. januára o 01.15 h v nemocnici v talianskom meste Aviano, kde bol hospitalizovaný,” uviedol na Twitteri Cuillo.

Cuillo v priebehu pondelka oznámil, že Sassoli pre hospitalizáciu zrušil všetky svoje oficiálne aktivity. „Hospitalizácia bola nevyhnutná pre závažné zdravotné komplikácie spôsobené dysfunkciou imunitného systému,” uviedol Cuillo vo vyhlásení pre médiá.

Kto je Roberta Metsola, najhorúcejšia kandidátka na vedenie europarlamentu

Maltská europoslankyňa vyhrala kandidatúru európskych ľudovcov, ktorým by malo prislúchať predsedníctvo v druhej polovici mandátu. Metsola by bola len treťou ženskou predsedníčkou v histórii, cestu jej však môže skrížiť kandidatúra súčasného predsedu Davida Sassoliho.

Reakcie kolegov

Ako jedna z prvých reagovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. „Som hlboko zarmútená stratou veľkého Európana a hrdého Taliana. David Sassoli bol citlivý novinár, vynikajúci predseda Európskeho parlamentu a v neposlednom rade môj drahý priateľ. Moje myšlienky sú s jeho rodinou. Odpočívaj v pokoji, David,” napísala šéfka eurokomisie na sociálnej sieti Twitter.

Predseda Európskej rady Charles Michel vzdal hold zosnulému predsedovi europarlamentu a označil ho za „úprimného a vášnivého Európana.”

„Jeho ľudské teplo, štedrosť, vrúcnosť a úsmev nám už teraz chýbajú,” napísal Michel na Twitteri.

Wiezik po prechode k progresívcom: Klimatické ciele ľudovcov sú len póza

Najväčia europarlamentná frakcia ho politicky blokovala, chcela udržať status quo v lesníctve. Posilnenie Spolu by bol politický zázrak. Pre členov, ktorí odmietli spájanie s PS, boli tŕňom v oku práva sexuálnych menšín a žien, hovorí v rozhovore europoslanec MICHAL WIEZIK.

Novinárske začiatky

David Maria Sassoli sa narodil 30. mája 1956 vo Florencii. V 70. rokoch minulého storočia vyštudoval politológiu na Florentskej univerzite. Začínal ako agentúrny novinár a neskôr pracoval pre rímsky denník Il Giorno.

V Taliansku je známejší oveľa viac ako novinár než ako politik a to najmä vďaka tomu, že svojho času moderoval hlavnú televíznu spravodajskú reláciu „TG1″. Údajne raz o sebe povedal: „Nie som hviezda, som veľmi nudný,” citovala jeho slová nemecká tlačová agentúra DPA.

Na začiatku svojej novinárskej kariéry spolupracoval s rôznymi menšími denníkmi a tlačovými agentúrami. V roku 1985 začal pracovať v rímskej redakcii denníka Il Giorno. Od roku 1982 pôsobil v talianskej verejnoprávnej televízii RAI, kde sa venoval témam organizovanej kriminality a prisťahovalectva po páde východného bloku. V rokoch 1996 až 1997 viedol v televíznej stanici Rai 2 program „La cronaca in diretta”, čo mu prinieslo ocenenie najlepší reportér.

Do politiky vstúpil v roku 2009, stal sa členom stredo-ľavicovej Demokratickej strany, za ktorú v tom istom roku úspešne kandidoval za poslanca EP. Získal viac ako 400.000 hlasov, čo bol pre politického nováčika impozantný výsledok. V roku 2013 sa uchádzal o post primátora Ríma, ale vo voľbách ho porazil Ignazio Marino.

Medzi najaktívnejšími europoslancami sú dvaja Slováci (INFOGRAFIKA)

V rebríčku Eulytix zabodovali Slováci venujúci sa zeleným témam. Michal Wiezik zo Spolu sa dostal na desiate miesto spomedzi 705 europoslancov, jedenásty bol Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska. Umiestnili sa vďaka práci na stovkách pozmeňovacích návrhov s množstvom rôznorodých spojencov.

Pôsobenie v europarlamente

Poslancom Európskeho parlamentu sa stal aj po eurovoľbách v roku 2014. Sassoliho 1. júla 2014 zvolili za podpredsedu europarlamentu, zodopovedajúceho za rozpočet a európsko-stredomorskú politiku. Zároveň bol členom skupiny europarlamenu pre extrémnu chudobu a ľudské práva. Stál tiež za európskou železničnou reformou, ktorá v roku 2017 prispela k liberalizácii v železničnej doprave.

Spolu s Francescom Saveriom Romanom napísal knihu o únose a vražde talianskeho premiéra Alda Mora, ktorého v roku 1978 uniesli a zavraždili členovia ultraľavicovej organizácie Červené brigády.

V roku 2019 bol Sassoli opätovne zvolený za poslanca Európskeho parlamentu. Progresívna aliancia socialistov a demokratov ho 2. júla 2019 navrhla za predsedu inštitúcie. O deň neskôr 3. júla Sassoliho europoslanci zvolili za nového predsedu europarlamentu. Stal sa v poradí siedmym Talianom na tomto poste. Vlani v polovici decembra v exkluzívnom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera oznámil, že na post predsedu Európskeho parlamentu opäť kandidovať nebude.

David Maria Sassoli bol tiež známy ako progresívny katolík a od mladosti bol súčasťou rôznych katolíckych hnutí. Bol veľkým fanúšikom ACF Fiorentina, najvýznamnejšieho futbalového klubu v jeho rodnom meste.

Očakáva sa, že novou predsedníčkou europarlamentu sa stane europoslankyňa Roberta Metsola z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP).

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte