Británia je (stále) na odchode z EÚ

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

migrácia

Líderka Konzervatívnej strany a britská premiérka Theresa Mayová, zdroj: AP Photo/Rui Vieira

Včerajšie rozhodnutie britského Vysokého súdu brexit komplikuje. Na fakte, že Británia z EÚ odíde, sa však nič nemení.

Britský súd (High Court) včera rozhodol, že vláda potrebuje na spustenie článku 50 Lisabonskej zmluvy – teda formálneho začiatku odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ – súhlas parlamentu. Pre Theresu Mayovú to je politická komplikácia.

Aktiváciu článku považovala za súčasť prerogatívy koruny (vlády). Súd však dal za pravdu sťažovateľke Gine Miller, ktorá argumentovala, že spustenie článku 50 Lisabonskej zmluvy, bude znamenať stratu zákonných práv občanov Spojeného kráľovstva aj Európskej únie. A o tom môže rozhodnúť len suverénny parlament.

Hoci reálne hrozí, že Mayová nestihne aktivovať článok 50 do marca 2017, ako plánovala, na fakte odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ sa zatiaľ nič nemení.

Čo bude nasledovať? Britská vláda sa odvolá. Prípad skončí na Najvyššom súde (Supreme Court), ktorý tradične rozhodoval skôr v prospech vlády. V tomto prípade to môže byť inak – predsa len ide o závažnú otázku a zásada suverenity parlamentu preváži. Je tiež teoretická možnosť, že sa k otázke vyjadrí Súdny dvor EÚ – keďže ide o rozhodnutie ovplyvňujúce práva Britov ako (ešte stále) občanov EÚ.

Pre Mayovú to môže prinajhoršom znamenať, že sa bude musieť obrátiť na parlament. V dolnej komore majú obhajcovia brexitu väčšinu. V Snemovni lordov je to už menej isté, no diskusia bude stále skôr o podmienkach, než o fakte odchodu – minimálne pokiaľ sa nestane niečo nečakané a vysoko nepravdepodobné s verejnou mienkou.

Pokiaľ ide o podmienky, Mayovej vláda bude argumentovať, že je to vec vyjednávania s európskymi partnermi. Stanoví červené línie (možnosť obmedziť migráciu), preferencie (zotrvanie v jednotnom trhu), no ak si v rokovaniach bude musieť vybrať, uprednostní to prvé. Od parlamentu sa nenechá dotlačiť k záväzkom, ktoré by boli na úrovni EÚ nepresaditeľné.

V najhoršom prípade súhlas parlamentu s brexitom nezíska. Bude nasledovať jeho rozpustenie a predčasné voľby. V nich by – ak opäť vylúčime nečakané a málo pravdepodobné obraty verejnej mienky – zvíťazili zástancovia brexitu a rýchleho aktivovania článku 50. Mayová by s posilnenou pozíciou mohla proces spustiť. Výsledok: včerajšie rozhodnutie súdu proces brexitu pravdepodobne predĺžilo a skomplikovalo, no nezvrátilo.

Skutočne zaujímavé to začne byť po rozbehnutí rokovaní o vystúpení. Do hry vstúpi ochoty ostatných členských krajín k ústupkom, ich partikulárne záujmy (pracovná migrácia, finančné regulácie…), možno vnútorné pohyby v Labouristickej strane, a určite snaha Škótskej národnej strany využiť brexit (o to viac, ak to bude tvrdý brexit) na získanie samostatnosti. Ale to už je iný príbeh.